ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՓՈԽՆԱԽԱԳԱՀԻ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԱՅՑԸ ՍԵՐԲԻԱ
2023 թվականի նոյեմբերի 15-17-ը Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Վահե Գրիգորյանը պաշտոնական այցի շրջանակում մասնակցել է Սերբիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի 60-ամյակին նվիրված՝ եվրոպական սահմանադրական դատարանների մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջազգային կոնֆերանսին, որը նվիրված էր ԵԽ անդամ պետությունների սահմանադրական դատարանների կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կիրառության խնդիրներին և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ ԵԽ անդամ պետությունների սահմանադրական դատարանների միջև երկխոսության ընդլայնմանը։
Այցի ընթացքում փոխնախագահ Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի՝ քննարկվող ոլորտներում ունեցած փորձը և Սերբիայի, Ավստրիայի, Սլովենիայի, Էստոնիայի, Մոլդովայի, Խորվաթիայի և Ալբանիայի բարձր դատարանների իր գործընկերների հետ աշխատանքային քննարկումներում վերահաստատել Սահմանադրական դատարանի պատրաստակամությունը ինտենսիվացնել ՄԻԵԴ և եվրոպական սահմանադրական դատարանների հետ երկխոսությունը։

ОФИЦИАЛЬНЫЙ ВИЗИТ ЗАМЕСТИТЕЛЯ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА В СЕРБИЮ
15-17 ноября 2023 г. заместитель Председателя Конституционного Суда Ваге Григорян в рамках официального визита принял участие в посвященной 60-летию Конституционного Суда Республики Сербия Международной конференции, состоявшейся при участии европейских конституционных судов. На Конференции обсуждались вопросы применения Европейской конвенции по правам человека конституционными судами государств-членов СЕ и расширения диалога между Европейским судом по правам человека и конституционными судами государств-членов СЕ.
В ходе визита заместитель Председателя КС Ваге Григорян представил опыт Конституционного Суда Армении по обсуждаемым темам и в рабочих дискуссиях со своими коллегами из Высоких судов Сербии, Австрии, Словении, Эстонии, Молдовы, Хорватии и Албании подтвердил готовность Конституционного Суда Армении активизировать диалог с ЕСПЧ и европейскими конституционными судами.