ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆՈՐԸՆՏԻՐ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԸ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՎԱՐՉԱՊԵՏ ՆԻԿՈԼ ՓԱՇԻՆՅԱՆԻ ՀԵՏ
Սահմանադրական դատարանի նորընտիր նախագահ Արման Դիլանյանը Կառավարությունում հանդիպում է ունեցել Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Հանդիպման շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել դատաիրավական ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումներին և կարևորվել է ՍԴ ներգրավվածությունն այդ գործընթացում` իր լիազորությունների շրջանակում։
Վարչապետը շնորհավորել է Արման Դիլանյանին՝ պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ Հայաստանի Հանրապետության իրավակարգում Սահմանադրության գերակայության և անմիջական գործողության՝ Բարձր դատարանի առաքելության իրականացման ու բնականոն գործունեության ապահովման գործում:

THE NEWLY ELECTED PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT MET ARMAN DILANYAN, WITH PRIME MINISTER NIKOL PASHINYAN AT THE OFFICE OF GOVERNMENT
The newly elected President of the Constitutional Court Arman Dilanyan met with Prime Minister Nikol Pashinyan at the premises of the Office of Government.
In the course of the meeting, a reference was made to to the proposed judiciary reforms, and the involvement of the Constitutional Court in this process within its powers was highlighted.
The Prime Minister congratulated Arman Dilanyan on his election to a position of high responsibility and wished him success in ensuring the supremacy and direct effect of the Constitution in the legal system of the Republic of Armenia, in the implemention of its mission and ensuring the normal functioning of the High Court.