ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ՈՒ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆԸ ՔՆՆԱՐԿԵԼ ԵՆ ՀԱՅ-ԳԵՐՄԱՆԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԱԿԱՐԳԸ
2022 թվականի նոյեմբերի 11-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին:
Արման Դիլանյանն ընդգծել է հայ-գերմանական երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունը, որոնք վերջին շրջանում դինամիկ զարգանում են բոլոր մակարդակներում: Ըստ Սահմանադրական դատարանի նախագահի՝ հայ-գերմանական գործընկերությունը խարսխված է իրավական և արժեհամակարգային հետաքրքրությունների ու սահմանադրական մոդելների նմանությունների վրա: Այս առնչությամբ Արման Դիլանյանը կարևորել է Գերմանիայի կառավարության աջակցությամբ Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները, այդ թվում՝ ժողովրդավարության զարգացման, իրավունքի գերակայության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և դատաիրավական ոլորտներում բարեփոխումներին տրամադրվող համապարփակ ու մշտական աջակցությունը:
Իր հերթին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանի նախագահին հայ-գերմանական իրավական համագործակցության խթանմանը միտված քայլերի համար և ողջունել է Բարձր դատարանում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացումը: Վիկտոր Ռիխտերը նշել է, որ ժողովրդավարությունը, իրավունքի գերակայությունն ու սահմանադրականությունը անվտանգության, կայունության ու զարգացման գրավականն են, և Գերմանիան վճռական է աջակցելու Հայաստանի դատաիրավական, այդ թվում՝ Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության սահմանադրական դատարանի միջև իրավական երկխոսության հետագա ամրապնդումը ու մոտ ապագայում բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը: Կողմերն արժևորել են Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) գործունեությունը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА И ПОСОЛ ГЕРМАНИИ ОБСУДИЛИ ПОВЕСТКУ АРМЯНО-ГЕРМАНСКОГО ПРАВОВОГО СОТРУДНИЧЕСТВА
11 ноября 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Германия в Республике Армения Виктора Рихтера.
Арман Диланян подчеркнул важность армяно-германских двусторонних отношений, которые в последнее время динамично развиваются на всех уровнях. По словам Председателя Конституционного Суда, армяно-германское партнерство основано на общих правовых интересах, системно-ценностных подходах и сходстве конституционных моделей. В этой связи Арман Диланян особо отметил оказываемое правительством Германии содействие происходящим в Армении изменениям, в том числе всестороннюю и постоянную поддержку развития демократии, укрепления верховенства права, защиты прав человека, борьбы с коррупцией и проведения реформ в судебно-правовой сфере.
В свою очередь Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия поблагодарил Председателя Конституционного Суда за шаги, направленные на продвижение армяно-германского правового сотрудничества, и приветствовал осуществление институциональных реформ в Высоком суде. Виктор Рихтер отметил, что демократия, верховенство права и конституционализм – это залог безопасности, стабильности и развития, поэтому Германия полна решимости поддержать реализацию институциональных реформ в Армении, в том числе в Конституционном Суде.
В ходе встречи собеседники подчеркнули необходимость дальнейшего укрепления правового диалога между Конституционным Судом Республики Армения и Конституционным Судом Федеративной Республики Германия и организации в ближайшее время взаимных визитов на высоком уровне. Стороны высоко оценили деятельность Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) и Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ) в Армении.