ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՂԱԶԱԽՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2021 թվականի ապրիլի 21-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
Շնորհավորելով դեսպանին՝ Արման Դիլանյանը վստահություն է հայտնել, որ նա իր հարուստ դիվանագիտական փորձն ու ջանքերը կներդնի հայ-ղազախական հարաբերությունների հետագա խորացման գործում: Արման Դիլանյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի և Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի միջև առկա են դինամիկ հարաբերություններ, որոնք հնարավորություն են ստեղծում երկկողմ փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման համար։
Դեսպան Բոլատ Իմանբաևն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույնս աջակցել երկու երկրների սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմինների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական կապերի խորացմանը և ամրապնդմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել սահմանադրական արդարադատության ոլորտում միջազգային համագործակցության շուրջ՝ առանձնահատուկ կարևորելով Եվրասիական սահմանադրական դատարանների ընկերակցության շրջանակներում տարվող համատեղ աշխատանքները:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ПОСЛА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН В АРМЕНИИ
21 апреля 2021 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан в Республике Армения Болата Иманбаева.
Поздравив Посла, Арман Диланян выразил уверенность, что его богатый дипломатический опыт и приложенные усилия будут использованы для дальнейшего углубления армяно-казахских отношений.
Арман Диланян подчеркнул, что между Конституционным Судом Республики Армения и Конституционным Советом Республики Казахстан существуют динамичные отношения, которые позволяют осуществлять различные двусторонние взаимовыгодные программы.
Посол Болат Иманбаев в свою очередь выразил готовность оказать максимальное содействие углублению и укреплению исторически дружественных отношений между органами двух стран, осуществляющими конституционное правосудие.
Собеседники обменялись мнениями относительно международного сотрудничества в области конституционного правосудия, особо отметив совместную работу, проводимую в рамках Евразийской ассоциации органов конституционного контроля.