ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԱՄՆ ՄԶԳ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ԹԻՄԻՆ
2024 թվականի մարտի 20-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի տեխնիկական տնօրեն Պատրիկ Վուչեքին և ծրագրի թիմին՝ նորանշանակ ղեկավար Հասմիկ Հակոբյանի գլխավորությամբ։
Ողջունելով հյուրերին՝ Բարձր դատարանի նախագահը վերահաստատել է Սահմանադրական դատարանի անփոփոխ հանձնառությունը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում։ Արման Դիլանյանն ընդգծել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հետ հաստատված և ակնհայտորեն զարգացող օրինակելի համագործակցությունը, որը նշանակալի դեր ունի Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների, գործունեության թափանցիկության և վարչարարության զարգացման գործում։
ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի տեխնիկական տնօրեն Պատրիկ Վուչեքը շնորհակալություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանի նախագահին և դատարանի աշխատակազմին համագործակցության համար։ Պատրիկ Վուչեքն ընդգծել է Բարձր դատարանի բաց և արդյունավետ մասնագիտական աշխատանքը Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի շրջանակներում՝ այն համարելով օրինակելի համագործակցություն, և պատրաստակամություն է հայտնել՝ խթանելու նաև երկու երկրների Բարձր դատարանների մասնագիտական շփումներն ու հարաբերությունների հաստատումը։
ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի ղեկավար Հասմիկ Հակոբյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ ներդնելու է բոլոր ջանքերը Բարձր դատարանի հետ համագործակցության շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքային մակարդակում համաձայնեցնել Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի միջև համագործակցության հետագա աշխատանքներն ու առաջնահերթությունները։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ КОМАНДУ ПРАВОВОЙ ПРОГРАММЫ АРМЯНСКОГО ОФИСА АГЕНТСТВА США ПО МЕЖДУНАРОДНОМУ РАЗВИТИЮ (USAID)
20 марта 2024 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял технического директора программы USAID “Поддержка сектора юстиции” Патрика Вучека и команду данной программы, возглавляемую новоназначенным руководителем Асмик Акопян.
Приветствуя гостей, Председатель Высокого суда подтвердил неизменную приверженность Конституционного Суда ценностям демократии и защите прав человека. Арман Диланян подчеркнул сформировавшееся и активно развивающееся сотрудничество с Агентством США по международному развитию, играющее важную роль в проведении институциональных реформ Конституционного Суда, обеспечении прозрачности его деятельности и развития администрирования Конституционного Суда.
Технический директор программы USAID “Поддержка сектора юстиции” Патрик Вучек поблагодарил Председателя и аппарат Конституционного Суда за продуктивное сотрудничество, посчитав его образцовым сотрудничеством, а также отметил открытую и эффективную профессиональную работу Высокого суда в рамках программы “Поддержка сектора юстиции” и выразил готовность содействовать установлению профессионального общения и отношений между Высокими судами двух стран.
Руководитель программы USAID “Поддержка сектора юстиции” Асмик Акопян в свою очередь поблагодарила за теплый прием, отметив, что приложит все усилия для обеспечения непрерывности сотрудничества с Высоким судом.
В ходе встречи была достигнута договоренность о согласовании на рабочем уровне дальнейших планов и приоритетов сотрудничества между Конституционным Судом и программой USAID “Поддержка сектора юстиции” Армении.