ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄՆԵՐ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՎԻԼՆՅՈՒՍՈՒՄ
2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին աշխատանքային այցով Վիլնյուսում գտնվող Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպում է ունեցել  Լիտվայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Դանուտե Յոչիենեի հետ:
Դիմավորման արարողությունից հետո երկու երկրների բարձր դատարանների ղեկավարներն անցել են ընդլայնված կազմերով աշխատանքային հանդիպման:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը՝ Լիտվայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահը կարևորել է Արման Դիլանյանի ղեկավարած պատվիրակության այցը Վիլնյուս և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի իրավունքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և դատաիրավական ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացմանը: Դանուտե Յոչիենեն ողջունել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանում մեկնարկած ինստիտուցիոնալ ներքին բարեփոխումները և նշել, որ իր երկրի բարձր դատարանը պատրաստ է կիսվել իր կուտակած փորձով և օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանի դատաիրավական ոլորտում տեղի ունեցող բարեփոխումներին:
Շնորհակալություն հայտնելով աշխատանքային այցի հրավերի ու Վիլնյուսում հայկական պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար՝ Արման Դիլանյանը վստահություն է հայտնել, որ հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունները շարունակաբար կզարգանան ու առաջընթաց կարձանագրեն: Այս առնչությամբ Արման Դիլանյանն առանձնահատուկ կարևորել է սահմանադրական արդարադատության ոլորտում կապերի ընդլայնումը և իրավունքի գերակայության ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակմանը միտված քայլերը:
Աշխատանքային քննարկման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկու երկրներում անհատական սահմանադրական դիմումի ինստիտուտին և սահմանադրական դատարանների կողմից ընդունված որոշումները հանրությանը հաղորդակցելու առանձնահատկություններին:
Հանդիպման ավարտին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը գրառում է կատարել Լիտվայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի պատվավոր հյուրերի գրքում, այնուհետև Դանուտե Յոչիենեի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Լիտվայի սահմանադրական դատարանի նիստերի դահլիճում, գրադարանում և աշխատանքային սրահներում:
Վիլնյուս կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարանի նախագահի ղեկավարած պատվիրակությունը նաև աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի փոխնախագահի, Արդարադատության նախարարի և Գերագույն դատարանի նախագահի պաշտոնակատարի հետ:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРОВЕЛ В ВИЛЬНЮСЕ РЯД РАБОЧИХ ВСТРЕЧ
26 октября 2022 года находящийся в Вильнюсе с рабочим визитом Председатель Конституционного Суда Арман Диланян встретился с Председателем Конституционного Суда Литовской Республики Данутой Йочене.
Поприветствoвав друг друга, руководители Высоких судов двух стран перешли к повестке рабочей встречи в расширенном составе.
Обращаясь к армянской делегации, Председатель Конституционного Суда Литовской Республики отметила важность визита делегации во главе с Арманом Диланяном в Вильнюс и выразилa уверенность, что настоящий визит станет новым стимулом для развития двустороннего сотрудничества в судебно-правовой сфере, в сфере защиты прав человека и верховенства права. Дануте Йочене выразила одобрение проводимым в Конституционном Суде РА внутренним институциональным реформам и готовность Высокого суда Литвы поделиться накопленным опытом и оказать содействие реформам в судебно-правовой сфере Армении.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, оказанный армянской делегации в Вильнюсе, Арман Диланян выразил уверенность, что армяно-литовские дружественные отношения нацелены на дальнейший прогресс и постоянное развитие. В этой связи Арман Диланян особо выделил расширение связей в сфере конституционного правосудия и шаги, направленные на обмен передовым опытом в сфере верховенства права.
В ходе рабочей дискуссии стороны затронули вопросы относительно института индивидуального конституционного обращения в обеих странах и особенностей доведения до сведения общественности решений, принятых конституционными судами.
В завершение встречи Председатель Конституционного Суда Арман Диланян сделал запись в книге почетных гостей Конституционного Суда Литовской Республики, а затем в сопровождении Дануты Йочене ознакомился с залом заседаний, библиотекой и рабочими кабинетами Конституционного Суда Литвы.
В рамках рабочего визита в Вильнюс делегация во главе с Председателем Конституционного Суда провела рабочие встречи также с заместителем Председателя Сейма Литовской Республики, министром юстиции и исполняющим обязанности Председателя Верховного суда.