23 հոկտեմբերի 2023թ.
2023 թվականի հոկտեմբերի 13-ին Սահմանադրական դատարանի  նախագահ Արման Դիլանյանը Ստրասբուրգում մասնակցել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 16-րդ արձանագրության ուժի մեջ մտնելու հնգամյակի առթիվ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում կազմակերպված աշխատաժողովին։
«Դատական երկխոսություն՝ 16-րդ արձանագրությամբ նախատեսված խորհրդատվական կարծիքի մեխանիզմի միջոցով» խորագիրը կրող միջազգային աշխատաժողովը համախմբել է Եվրոպայի խորհրդի բոլոր անդամ պետությունների ազգային Բարձր դատարանների նախագահներին և մշտական ներկայացուցիչներին:
Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել է 16-րդ արձանագրության դերը Սահմանադրությունների և Բարձր դատարանների զարգացման գործում, ինչպես նաև՝ խորհրդատվական կարծիքի մեխանիզմի կիրառումը ազգային դատարանի և Ստրասբուրգի դատարանի տեսանկյունից։ Նիստի մասնակիցները կիսվել են մեխանիզմի կիրառման իրենց փորձով:
Կոնվենցիայի 16-րդ արձանագրությամբ առաջարկվող խորհրդատվական կարծիքը գործիք է, որի միջոցով ներպետական դատարանները հաղորդակցվում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) հետ։
Ծանոթագրություն. Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի (Կոնվենցիա) 16-րդ արձանագրությամբ ներդրված՝ խորհրդատվական կարծիքի մեխանիզմը չի պարտադրում կողմերին ենթարկվել խորհրդատվական կարծիքում նշված առաջարկություններին և չի ստեղծում հնարավոր վտանգ ներպետական օրենսդրությունների համար։

РАБОЧИЙ ВИЗИТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА В СТРАСБУРГ
13 октября 2023 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял участие в состоявшемся в Страсбурге семинаре, организованном в Европейском суде по правам человека по случаю пятой годовщины вступления в силу Протокола № 16 к Европейской конвенции по правам человека.
Международный семинар под названием “Судебный диалог посредством механизма консультативных заключений, предусмотренного Протоколом № 16” собрал председателей и постоянных представителей высоких национальных судов всех государств-членов Совета Европы.
В ходе семинара обсуждалась роль Протокола № 16 в развитии конституций и высоких судов, а также применение механизма консультативных заключений с точки зрения национального суда и Страсбургского суда. Участники сессии поделились опытом использования этого механизма.
Консультативное заключение, предлагаемое Протоколом № 16 к Конвенции, является инструментом, посредством которого национальные суды общаются с Европейским судом по правам человека (ЕСПЧ).
Примечание. Введенный Протоколом № 16 к Европейской конвенции по правам человека (Конвенция) механизм консультативного заключения не обязывает стороны соблюдать рекомендации, содержащиеся в консультативном заключении, и не создает потенциальной угрозы национальному законодательству.