31 հոկտեմբերի 2023թ.
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը մասնակցել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-29-ը Երևանում կայացած Հայ իրավաբանների համագումարի պաշտոնական բացմանը։
Համագումարի նպատակն էր քննարկել Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և հայկական սփյուռքին առնչվող իրավական հարցերի լուծմանը սփյուռքի իրավական ներուժը ներգրավելու, համագործակցության համահայկական հարթակ ստեղծելու վերաբերյալ հարցեր, ինչպես նաև օժանդակել աշխարհի տարբեր երկրներում գործունեություն ծավալող և մասնագիտական բարձր պատրաստվածություն ունեցող հայ իրավաբանների միջև կապերի ստեղծմանն ու համագործակցությանը։
Համագումարի պաշտոնական բացման ժամանակ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով մասնակիցներին, կարևորել է այն փաստը, որ առաջին անգամ հայրենիքում են համախմբվել աշխարհասփյուռ հայ լավագույն իրավաբանները՝ Հայաստանի, Արցախի և հայկական սփյուռքի առջև ծառացած հիմնախնդիրների հաղթահարմանն ուղղված համատեղ իրավական լուծումներ գեներացնելու, սեփական փորձով կիսվելու համար։
«Համոզված եմ, որ իրավաբանական հանրության ճիշտ, համակարգված, թիրախային, գրագետ և թիմային աշխատանքը մեծ ներուժ ունի մեր օրակարգային խնդիրները լուծելու և հայկական պետության իրավական «թիկունքը» ամուր պահելու համար: Սփյուռքի մեր իրավաբան հայրենակիցների դերն ու նշանակությունը անգնահատելի է ոչ միայն հայկական սփյուռքում իրավական գործընթացների առաջմղման գործում, այլ նաև առկա է մեծ ներուժ Հայաստանի Հանրապետությունում օրենսդրական փոփոխությունների, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների, գործարար միջավայրի բարելավման ընթացքում միջազգային առաջավոր փորձի ներդրման կամ արդեն ավանդական դարձած ուղղություններով իրավական սպասարկման իմաստով:
Այսօրինակ միջոցառումները և մասնագիտական քննարկումները, ի վերջո, պետք է դուրս գան «խորհրդաժողովային» տրամաբանությունից և վերածվեն կոնկրետ ոլորտներում կոնկրետ նպատակներ, թիրախներ և արդյունքներ հետապնդող աշխատանքային կայուն հարթակների»
, - նշել է Արման Դիլանյանը
(ՀՀ ՍԴ նախագահի ելույթն ամբողջությամբ՝ այստեղ):
Հայ իրավաբանների համագումարին մասնակցել են հանրային, մասնավոր, միջազգային, քրեական իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտները ներկայացնող սփյուռքի շուրջ 200 իրավաբաններ, ՀՀ դատական, օրենսդիր և գործադիր մարմինների ներկայացուցիչներ։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В СЪЕЗДЕ АССАМБЛЕИ АРМЯНСКИХ ЮРИСТОВ
Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял участие в официальном открытии Съезда Ассамблеи армянских юристов, состоявшегося в Ереване 27-29 октября 2023 года.
Цель Съездa - обсуждение вопросов о привлечении правового потенциала Диаспоры к решению правовых вопросов, касающихся Армении, Нагорного Карабаха и армянской Диаспоры, создании общеармянской платформы сотрудничества, а также налаживании контактов и взаимодействия между высококвалифицированными армянскими юристами из различных стран мира.
На официальном открытии Съезда Председатель Конституционного Суда Арман Диланян, приветствуя участников, подчеркнул, что впервые лучшие армянские юристы со всего мира собрались на Родине для выработки совместных правовых решений по преодолению проблем, с которыми сталкиваются Армения, Арцах и армянская Диаспора, а также чтобы поделиться собственным опытом.
Арман Диланян, в частности, отметил: “Я убеждён, что правильная, системная, целенаправленная, компетентная и командная работа юридического сообщества имеет большой потенциал для решения вопросов нашей повестки и поддержания мощи правовой опоры армянского государства. Роль и значение наших соотечественников-юристов из Диаспоры неоценимы не только в продвижении правовых процессов в армянской Диаспоре, но мы также видим большой потенциал в плане осуществляемых в Республике Армения законодательных изменений, реформирования судебно-правовой системы, внедрения передового международного опыта в процессе совершенствования бизнес-среды и правовых услуг по уже ставшим традиционными направлениям. Подобные мероприятия и профессиональные дискуссии должны в конечном итоге выйти за рамки логики “конференций” и стать стабильными рабочими площадками, которые в конкретных областях будут преследовать четкие цели, выполнять поставленные задачи и добиваться нужных результатов”.
(С полным текстом выступления Председателя КС можно ознакомиться здесь /на арм. яз./)
В работе Съезда приняли участие около 200 юристов диаспоры, представляющих сферы публичного, частного, международного, уголовного права и защиты прав человека, а также представители судебных, законодательных и исполнительных органов РА.