31 հոկտեմբերի 2023թ.
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը մասնակցել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-29-ը Երևանում կայացած Հայ իրավաբանների համագումարի պաշտոնական բացմանը։
Համագումարի նպատակն էր քննարկել Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և հայկական սփյուռքին առնչվող իրավական հարցերի լուծմանը սփյուռքի իրավական ներուժը ներգրավելու, համագործակցության համահայկական հարթակ ստեղծելու վերաբերյալ հարցեր, ինչպես նաև օժանդակել աշխարհի տարբեր երկրներում գործունեություն ծավալող և մասնագիտական բարձր պատրաստվածություն ունեցող հայ իրավաբանների միջև կապերի ստեղծմանն ու համագործակցությանը։
Համագումարի պաշտոնական բացման ժամանակ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով մասնակիցներին, կարևորել է այն փաստը, որ առաջին անգամ հայրենիքում են համախմբվել աշխարհասփյուռ հայ լավագույն իրավաբանները՝ Հայաստանի, Արցախի և հայկական սփյուռքի առջև ծառացած հիմնախնդիրների հաղթահարմանն ուղղված համատեղ իրավական լուծումներ գեներացնելու, սեփական փորձով կիսվելու համար։
«Համոզված եմ, որ իրավաբանական հանրության ճիշտ, համակարգված, թիրախային, գրագետ և թիմային աշխատանքը մեծ ներուժ ունի մեր օրակարգային խնդիրները լուծելու և հայկական պետության իրավական «թիկունքը» ամուր պահելու համար: Սփյուռքի մեր իրավաբան հայրենակիցների դերն ու նշանակությունը անգնահատելի է ոչ միայն հայկական սփյուռքում իրավական գործընթացների առաջմղման գործում, այլ նաև առկա է մեծ ներուժ Հայաստանի Հանրապետությունում օրենսդրական փոփոխությունների, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների, գործարար միջավայրի բարելավման ընթացքում միջազգային առաջավոր փորձի ներդրման կամ արդեն ավանդական դարձած ուղղություններով իրավական սպասարկման իմաստով:
Այսօրինակ միջոցառումները և մասնագիտական քննարկումները, ի վերջո, պետք է դուրս գան «խորհրդաժողովային» տրամաբանությունից և վերածվեն կոնկրետ ոլորտներում կոնկրետ նպատակներ, թիրախներ և արդյունքներ հետապնդող աշխատանքային կայուն հարթակների»
, - նշել է Արման Դիլանյանը
(ՀՀ ՍԴ նախագահի ելույթն ամբողջությամբ՝ այստեղ):
Հայ իրավաբանների համագումարին մասնակցել են հանրային, մասնավոր, միջազգային, քրեական իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտները ներկայացնող սփյուռքի շուրջ 200 իրավաբաններ, ՀՀ դատական, օրենսդիր և գործադիր մարմինների ներկայացուցիչներ։

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT PARTICIPATED IN THE ASSEMBLY OF ARMENIAN LAWYERS
President of the Constitutional Court Arman Dilanyan participated in the official opening ceremony of the Assembly of Armenian Lawyers which was held in Yerevan on October 27-29, 2023.
The aim of the Assembly was to discuss issues related to involving the legal potential of the Diaspora in solving legal issues related to Armenia, Nagorno Karabakh and the Armenian Diaspora, creating a pan-Armenian platform for cooperation, as well as fostering connections and collaboration between between highly qualified Armenian legal scholars from different countries.
President of the Constitutional Court Arman Dilanyan welcomed the participants of the official opening ceremony of the Assembly, emphasizing the fact that for the first time, the best Armenian legal scholars from around the world came together in the homeland to develop joint legal solutions aimed at overcoming the challenges that Armenia, Artsakh and the Armenian Diaspora face, and share their own experience.
Arman Dilanyan noted the following: “I am confident that the proper, systemic, targeted, and competent teamwork of the legal community has great potential to solve our agenda items and steadfastly keep the legal "shoulder" of the Armenian state. The role and importance of our compatriots in the Diaspora is invaluable not only in the advancement of legal processes in the Armenian Diaspora, but there is also great potential in the Republic of Armenia in the aspect of legislative amendments, the reforms of the judiciary, the introduction of international leading experience in the improvement of the business environment, or in the sense of providing legal services in the already traditional areas.
Such events and professional discussions should eventually go beyond the logic of "conferences" and transform into stable working platforms pursuing specific goals, targets and results in specific areas".
(Full text of the speech of the President of the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia is available at the following link).
Around 200 legal scholars from the Diaspora representing the fields of public, private, international, criminal law and human rights protection, as well as the representatives of the judiciary, and the legislative and executive authorities participated in the Assembly of Armenian Lawyers.