ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԵԽ ԾՐԱԳՐԻ ՂԵԿԱՎԱՐ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԻՍՏԻՆ
2022 թվականի նոյեմբերի 29-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը մասնակցել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի կողմից իրականացվող՝ «Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը` Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» ծրագրի Ղեկավար հանձնաժողովի նիստին:
Իր ողջույնի խոսքում Արման Դիլանյանը նշել է, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև ձևավորվել է որակապես նոր, ընդգրկուն ու անչափ արդյունավետ երկխոսություն, որն իր բնույթով օրինակելի ու ուղենիշային է: Սահմանադրական դատարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել եվրոպացի գործընկերներին Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022 թթ. «Գործողությունների ծրագրի» շրջանակներում Հայաստանի արդարադատության համակարգին Եվրոպայի խորհրդի կողմից ցուցաբերված աջակցութան համար: Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանում ներկայումս իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումերին՝ Արման Դիլանյանը հույս է հայտնել, որ Եվրոպայի խորհրդի կողմից Սահմանադրական դատարանի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը կարևորագույն նշանակություն կունենան մեր երկրում դատական իշխանության անկախության երաշխավորման, ժողովրդավարության անշրջելիության ապահովման և այդ նպատակով իրավունքի գերակայության ամրապնդման և պետական ինստիտուտների բարեփոխման համար:
Ղեկավար նիստի բացման արարողությանը ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել նաև Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը, Եվրոպայի խորհրդի իրավական բարեփոխումների և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի վարչության փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության ծրագրերի բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսսը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В ЗАСЕДАНИИ РУКОВОДЯЩЕГО КОМИТЕТА ПРОГРАММЫ СОВЕТА ЕВРОПЫ
29 ноября 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял участие в заседании Руководящего комитета программы “Содействие осуществлению судебных реформ: укрепление независимости и профессионализма судебной власти в Армении”, реализуемой офисом Совета Европы в Ереване.
В своем приветственном слове Арман Диланян отметил, что за последние два года между Конституционным Судом и Советом Европы сложился качественно новый, всесторонний и чрезвычайно эффективный диалог, носящий образцовый и направляющий характер. Председатель Конституционного Суда поблагодарил европейских партнеров за поддержку, оказанную Советом Европы системе правосудия Армении в рамках Плана действий Армения-Совет Европы на 2019-2022 гг.
Обратившись к теме проводимых в настоящее время в Конституционном Суде институциональных реформ, Арман Диланян выразил надежду, что осуществляемые Советом Европы совместно с Конституционным Судом программы будут иметь первостепенное значение для гарантирования независимости судебной власти в нашей стране, обеспечения необратимости демократии и с этой целью укрепления верховенства права и реформирования государственных институтов.
На церемонии открытия заседания Руководящего комитета со словами приветствия выступили также исполняющий обязанности министра юстиции Григор Минасян, глава офиса Совета Европы в Армении Мартина Шмидт, заместитель директора Департамента программ по правовым реформам и сотрудничеству в области прав человека Совета Европы Лилит Данегян, руководитель отдела программ сотрудничества Делегации Европейского Союза в Республике Армения Франк Хесс.