ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ՄԻԵԴ ՆԱԽԱԳԱՀ ՇԻՈՖՐԱ Օ՛ԼԻՐԻԻ ՀԵՏ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրիի հրավերով հունվարի 26-27-ը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ստրասբուրգ՝ մասնակցելու ՄԻԵԴ դատական տարվա բացման հանդիսավոր նիստին և «Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջոցով ժողովրդավարությունը պահպանող դատավորները» խորագրով բարձր մակարդակի դատական սեմինարի աշխատանքներին:
Այցի շրջանակներում տեղի է ունեցել Բարձր դատարանի նախագահի երկկողմ հանդիպումը ՄԻԵԴ նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրիի հետ։ Արման Դիլանյանը շնորհավորել է եվրոպացի գործընկերոջը՝ բարձր պաշտոնում ընտրվելու առթիվ՝ հույս հայտնելով, որ Սահմանադրական դատարանի և ՄԻԵԴ-ի միջև արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակի անշեղորեն զարգանալ։ ՍԴ նախագահն ընդգծել է նմանօրինակ միջոցառումների կարևորությունը՝ ազգային բարձր դատարանների և ՄԻԵԴ-ի միջև համագործակցության խթանման, եվրոպական մայրցամաքում իրավունքի գերակայության, հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ավելի բարձր մակարդակի հաստատման գործում։
ՄԻԵԴ նախագահը կարևորել է հայազգի գործընկերոջ հետ նման ձևաչափերով աշխատանքային հանդիպումները և ներկայացրել է անդամ պետությունների ազգային դատարանների հետ ՄԻԵԴ երկխոսության և համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է գործընկերության զարգացումը Եվրոպայի բարձր դատարանների միասնական ցանցի շրջանակներում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» ԵԽ կոնվենցիայի 16-րդ լրացուցիչ արձանագրության շրջանակներում ազգային բարձր դատարանների և ՄԻԵԴ-ի միջև իրականացվող համագործակցությանը։
Սահմանադրական դատարանի նախագահն աշխատանքային քննարկում է ունեցել նաև Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Սիմոնա Գրանատա-Մենգինիի հետ։ Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքը և առկա ծրագրերը։ Սիմոնա Գրանատա-Մենգինին վերահաստատել է ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի լիարժեք հանձնառությունը՝ աջակցելու Բարձր դատարանում ընթացող բարեփոխումներին, ընդգծել է երկկողմ համագործակցության դրական ավանդույթներն ամրապնդելու պատրաստակամությունը։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА АРМАН ДИЛАНЯН ВСТРЕТИЛСЯ С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ ЕСПЧ ШИОФРОЙ О'ЛИРИ
26-27 января по приглашению Председателя Европейского суда по правам человека Шиофры О'Лири Председатель Конституционного Суда Арман Диланян с рабочим визитом посетил Страсбург для участия в торжественном заседании, посвященном началу судебного года ЕСПЧ, и в работе судебного семинара высокого уровня “Судьи – блюстители демократии посредством защиты прав человека”.
В рамках визита состоялась двусторонняя встреча Председателя Высокого Суда с Председателем ЕСПЧ Шиофрой О'Лири. Арман Диланян поздравил европейскую коллегу с избранием на высокий пост, выразив надежду, что эффективное сотрудничество между Конституционным Судом и ЕСПЧ будет и впредь неуклонно развиваться. Председатель КС отметил важность проведения подобных мероприятий для развития сотрудничества между национальными высокими судами и ЕСПЧ, установления верховенства права и более высокого уровня защиты основных прав и свобод на европейском континенте. В свою очередь Председатель ЕСПЧ подчеркнула значимость рабочих встреч с армянским коллегой в подобных форматах и представила деятельность, проводимую в направлении диалога и развития сотрудничества Европейского суда по правам человека с национальными судами государств-членов. В ходе встречи обе стороны подчеркнули важность развития партнерства в рамках единой сети высших судов Европы. Был затронут также вопрос сотрудничества между высокими национальными судами и ЕСПЧ в рамках Дополнительного протокола № 16 к Конвенции СЕ “О защите прав человека и основных свобод”.
Председатель Конституционного Суда также провел рабочее обсуждение с Генеральным секретарем Венецианской комиссии Совета Европы Симоной Граната-Менгини. Арман Диланян ознакомил с процессом проводимых в Конституционном Суде Армении институциональных реформ и существующими программами. Симона Граната-Менгини отметила готовность Венецианской комиссии Совета Европы оказывать поддержку проводимым в Высоком Суде реформам, а также подтвердила приверженность дальнейшему укреплению позитивных традиций двустороннего сотрудничества.