ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑԸ
2023թ. հուլիսի 29-30-ը Սահմանադրական դատարանը՝ «Աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին» ծրագրի շրջանակներում, անցկացրեց առաջին ամառային դպրոցը հայաստանյան բուհերի իրավագիտության ֆակուլտետների բարձր կուրսերի ուսանողների համար:
Նիդերլանդների Թագավորության ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող Ամառային դպրոցը կազմակերպվել էր «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից։
Ամառային դպրոցին մասնակցել են Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, Եվրասիա միջազգային համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի և Հայաստանի եվրոպական համալսարանի կողմից ներկայացված ուսանողներ:
Ամառային դպրոցի դասախոսությունները վերաբերել են Սահմանադրական դատարանի ձևավորման և գործունեության սկզբունքներին, Սահմանադրական դատարանի հանրային իշխանության մարմինների համակարգում ունեցած դերին, Սահմանադրական դատարանի՝ մարդու հիմնական իրավունքների և ազատությունների և սահմանադրական ժողովրդավարության պաշտպանության հիմնական գործառույթներին, որոնցով դասախոսել են Սահմանադրական դատարանի դատավորներ տիկին Ս. Սաֆարյանը և պարոնայք Է. Շաթիրյանը, Հ. Հովակիմյանը և Վ. Գրիգորյանը։
Ամառային դպրոցն ավարտվել է Սահմանադրական դատարան ճանաչողական այցով, որին հաջորդել է ամառային դպրոցի մասնակիցների հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։
Ամառային դպրոցի առաջին շրջանավարտներին ողջունել են Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Ա. Դիլանյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների թագավորության դեսպան պարոն Ն. Սխեմերսը և «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ նախագահ տիկին Լ. Հակոբյանը։

FIRST SUMMER SCHOOL OF THE CONSTITUTIONAL COURT
On 29-30 July 2023, within the framework of the Project "Support to the Institutional Reforms of the Constitutional Court", the Constitutional Court held the first Summer School for senior students of law faculties of the universities of Armenia.
The Summer School was implemented by the “Europe in Law Association” NGO, with the financial support of the Kingdom of the Netherlands.
Students from the Yerevan State University, American University of Armenia, Eurasia International University, French University in Armenia, and European University of Armenia participated in the Summer School.
The Justices of the Constitutional Court Ms. S. Safaryan, Mr. E. Shatiryan, Mr. H. Hovakimyan and Mr. V. Grigoryan lectured on the principles of formation and operation of the Constitutional Court, the role of the Constitutional Court in the public power system, and the main functions of the Constitutional Court in the protection of fundamental human rights and freedoms and constitutional democracy.
The Summer School ended with a study visit to the Constitutional Court, which was followed by the ceremony of handing over the Summer School Participant Certificates.
President of the Constitutional Court Mr. A. Dilanyan, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Armenia Mr. N. Schermers, and President of “Europe in Law Association” NGO Ms. L. Hakobyan welcomed the first graduates of the Summer School.