ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑԸ
2023թ. հուլիսի 29-30-ը Սահմանադրական դատարանը՝ «Աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին» ծրագրի շրջանակներում, անցկացրեց առաջին ամառային դպրոցը հայաստանյան բուհերի իրավագիտության ֆակուլտետների բարձր կուրսերի ուսանողների համար:
Նիդերլանդների Թագավորության ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող Ամառային դպրոցը կազմակերպվել էր «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից։
Ամառային դպրոցին մասնակցել են Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, Եվրասիա միջազգային համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի և Հայաստանի եվրոպական համալսարանի կողմից ներկայացված ուսանողներ:
Ամառային դպրոցի դասախոսությունները վերաբերել են Սահմանադրական դատարանի ձևավորման և գործունեության սկզբունքներին, Սահմանադրական դատարանի հանրային իշխանության մարմինների համակարգում ունեցած դերին, Սահմանադրական դատարանի՝ մարդու հիմնական իրավունքների և ազատությունների և սահմանադրական ժողովրդավարության պաշտպանության հիմնական գործառույթներին, որոնցով դասախոսել են Սահմանադրական դատարանի դատավորներ տիկին Ս. Սաֆարյանը և պարոնայք Է. Շաթիրյանը, Հ. Հովակիմյանը և Վ. Գրիգորյանը։
Ամառային դպրոցն ավարտվել է Սահմանադրական դատարան ճանաչողական այցով, որին հաջորդել է ամառային դպրոցի մասնակիցների հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։
Ամառային դպրոցի առաջին շրջանավարտներին ողջունել են Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Ա. Դիլանյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների թագավորության դեսպան պարոն Ն. Սխեմերսը և «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ նախագահ տիկին Լ. Հակոբյանը։

ПЕРВАЯ ЛЕТНЯЯ ШКОЛА КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА
29-30 июля 2023 года Конституционный Суд в рамках программы “Поддержка институциональных реформ Конституционного Суда” провел первую летнюю школу для студентов старших курсов юридических факультетов вузов Армении.
Летняя школа, реализуемая при финансовой поддержке Королевства Нидерландов, была организована общественной организацией «Объединение Европа права».
В летней школе приняли участие студенты Ереванского государственного университета, Американского университета Армении, Международного университета Евразия, Французского университета Армении и Европейского университета Армении.
Лекции летней школы касались принципов формирования и деятельности Конституционного Суда, роли Конституционного Суда в системе органов публичной власти, основных функций Конституционного Суда по защите основных прав и свобод человека и конституционной демократии. Прочитали лекции судьи Конституционного Суда Седа Сафарян, Эдгар Шатирян, Оваким Овакимян и Ваге Григорян.
Летняя школа завершилась ознакомительным визитом в Конституционный Суд, после чего состоялась торжественная церемония вручения участникам летней школы сертификатов.
Первых выпускников летней школы приветствовал Председатель Конституционного Суда Арман Диланян, Посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Николас Схермерс и председатель общественной организацией «Объединение Европа права» Лусине Акопян.