ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ԿԱՍԵՑՐԵԼ Է ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԴՐՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈՐՈՇՄԱՆ ՀԱՎԵԼՎԱԾԻ 9.1 և 9.2 ԿԵՏԵՐԻ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆԸ
2020 թվականի նոյեմբերի 20-ին, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը կայացրել է աշխատակարգային որոշում․ մինչև ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա գործի դատաքննության ավարտը կասեցնել «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ կառավարության՝ սեպտեմբերի 27-ի թիվ 1586-Ն որոշման հավելվածի 9.1 և 9.2 կետերի գործողությունը:
Կասեցվող կետերի ամբողջական մեջբերումը ստորև.
«9.1. Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների և պաշտոնատար անձանց` ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանը և պետական անվտանգության ապահովմանն առնչվող գործողությունները (այդ թվում` ելույթները, հրապարակումները) քննադատող, հերքող, դրանց արդյունավետությունը կասկածի տակ դնող կամ որևէ այլ կերպ արժեզրկող հաղորդումների հրապարակումն արգելվում է:
(9.1-ին կետը լրաց. 08.10.20 N 1655-Ն)
9.2. Արգելվում է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչությունը, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակությունը կասկածի տակ դնող հաղորդումների հրապարակումը:

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПРИОСТАНОВИЛ ДЕЙСТВИЕ ПУНКТОВ 9.1 И 9.2 ПРИЛОЖЕНИЯ К ПОСТАНОВЛЕНИЮ ПРАВИТЕЛЬСТВА ОБ ОБЪЯВЛЕНИИ ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ
20 ноября 2020 года Конституционный Суд Республики Армения вынес процедурное решение: до окончания судебного разбирательства по делу на основании обращения Защитника прав человека РА приостановить действие пунктов 9.1 и 9.2 Приложения к Постановлению Правительства от 27 сентября 2020 года N 1586-Ն «Об объявлении военного положения в Республике Армения».
Полный текст приостановленных пунктов приводим ниже:
«9.1. Запрещается публикация сообщений, критикующих, опровергающих, ставящих под сомнение эффективность или иным образом обесценивающих действия (в том числе выступления, публикации) государственных органов, органов местного самоуправления и должностных лиц, связанные с обеспечением правового режима военного положения и с обеспечением государственной безопасности.
(пункт 9.1 дополнен 08.10.20 г. N 1655-Ն)
9.2. Запрещается пропаганда, направленная против обороноспособности и безопасности Республики Армения и Республики Арцах, в том числе – публикация сообщений, ставящих под сомнение обороноспособность Республики Армения и Республики Арцах.
(пункт 9.2 дополнен 08.10.20 г. N 1655-Ն)».
Настоящее решение вступает в силу на следующий день после его опубликования на официальном сайте Конституционного Суда.