ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼԵԼ Է ԼԵՎ ՏՈԼՍՏՈՅԻ ԱՆՎԱՆ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԴՊՐՈՑԻ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԻՆ
2019 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Լև Տոլստոյի անվան հիմնական դպրոցի մի խումբ աշակերտներ այցելել են Սահմանադրական դատարան: Դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջայց են կատարել դատարանում։ Շրջայցի ընթացքում նրանց է ցուցադրվել դատարանում պահպանվող Սահմանադրության բնօրինակը, այնուհետև աշխատակազմի ղեկավարի ուղեկցությամբ աշակերտները հյուրընկալվել են նիստերի դահլիճում, որտեղ ծանոթացել են դատարանի կողմից ընդունվող որոշումների և նիստերի անցկացման ընթացակարգերին:
Այցի շրջանակներում աշակերտների հետ հանդիպում-քննարկում է ունեցել նաև Սահմանադրական դատարանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը: Հանդիպման ընթացքում տիկին Գյուլումյանը ներկայացրել է Սահմանադրության էությունը, նպատակներն ու նշանակությունը, ինչպես նաև՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորությունների շրջանակը:
Տիկին Գյուլումյանը կարևորել է Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշումների դերը 2015 թվականի Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներում, ինչպես նաև Սահմանադրության միջոցով իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի ապահովման նշանակությունը, ներկայացրել է դատարանների անկախության կարևորությունը ժողովրդավարության իրացման հարցում: ՍԴ դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը պատասխանել է նաև աշակերտներն հուզող հարցերին։

On October 8, 2019, a group of students of Lev Tolstoy Primary School visited the Constitutional Court. Accompanied by Edgar Ghazaryan, the Chief of Staff of the Court, the guests toured the Court. During the tour, they were shown the original copy of the Constitution exhibited in the lounge of the Court and were hosted in the session hall, where they were introduced to the Court decisions and procedures.
Within the framework of the visit, Alvina Gyulumyan, Judge of the Constitutional Court also had a discussion with the students. During the meeting, Ms Gyulumyan presented the essence, goals and significance of the Constitution, as well as the scope of powers of the Constitutional Court.
Ms Gyulumyan attached importance to the role of the Constitutional Court decisions in the light of the provisions of the 2015 Constitution, as well as highlighted the important role of ensuring the principle of separation of powers by the Constitution and judicial independence in the realization of democracy. Judge Alvina Gyulumyan also answered the students' questions.