ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼԵԼ Է ԼԵՎ ՏՈԼՍՏՈՅԻ ԱՆՎԱՆ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԴՊՐՈՑԻ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԻՆ
2019 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Լև Տոլստոյի անվան հիմնական դպրոցի մի խումբ աշակերտներ այցելել են Սահմանադրական դատարան: Դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջայց են կատարել դատարանում։ Շրջայցի ընթացքում նրանց է ցուցադրվել դատարանում պահպանվող Սահմանադրության բնօրինակը, այնուհետև աշխատակազմի ղեկավարի ուղեկցությամբ աշակերտները հյուրընկալվել են նիստերի դահլիճում, որտեղ ծանոթացել են դատարանի կողմից ընդունվող որոշումների և նիստերի անցկացման ընթացակարգերին:
Այցի շրջանակներում աշակերտների հետ հանդիպում-քննարկում է ունեցել նաև Սահմանադրական դատարանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը: Հանդիպման ընթացքում տիկին Գյուլումյանը ներկայացրել է Սահմանադրության էությունը, նպատակներն ու նշանակությունը, ինչպես նաև՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորությունների շրջանակը:
Տիկին Գյուլումյանը կարևորել է Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշումների դերը 2015 թվականի Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներում, ինչպես նաև Սահմանադրության միջոցով իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի ապահովման նշանակությունը, ներկայացրել է դատարանների անկախության կարևորությունը ժողովրդավարության իրացման հարցում: ՍԴ դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը պատասխանել է նաև աշակերտներն հուզող հարցերին։

ПОСЕЩЕНИЕ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА УЧАЩИМИСЯ ЕРЕВАНСКОЙ ОСНОВНОЙ ШКОЛЫ ИМЕНИ ЛЬВА ТОЛСТОГО
8 октября 2019 года группа учащихся ереванской основной школы имени Льва Толстого посетила Конституционный Суд РА. В сопровождении руководителя Аппарата КС РА Эдгара Казаряна учащиеся ознакомились с деятельностью Суда. В ходе ознакомления школьникам показали хранящийся в Суде оригинал Конституции Республики Армения, затем они посетили зал судебных заседаний, где им подробно был представлен процесс проведения заседаний и принятия постановлений.
В рамках посещения с учащимися встретилась и провела беседу судья Конституционного Суда Альвина Гюлумян. Госпожа Гюлумян рассказала о сути, целях и значении Конституции, а также о полномочиях Конституционного Суда.
Альвина Гюлумян отметила важную роль выраженных в постановлениях Конституционного Суда позиций, которые нашли отражение в Конституции 2015 года, а также важность обеспечения принципа разделения властей посредством Конституции, подчеркнула значимость независимости судов в деле реализации демократии. По окончании встречи судья КС Альвина Гюлумян также ответила на вопросы учащихся.