ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՈՒՍՏԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻՆ Է ՏՐԱՄԱԴՐԵԼ 43 ՄԼՆ ԴՐԱՄ ՏՆՏԵՍՎԱԾ ԳՈՒՄԱՐ
2020 թվականի հոկտեմբեր ամսին Սահմանադրական դատարանը ՀՀ Կառավարության պահուստային ֆոնդ է ուղղել 34 մլն դրամ, որը գոյացել է 2020 թվականի բյուջեով նախատեսված, սակայն դեռևս փաստացի չֆինանսավորված ծախսերի օպտիմալացման արդյունքում։
Բացի այդ, Սահմանադրական դատարանը պատրաստակամություն է հայտնել ևս 9 միլիոն դրամի չափով տնտեսված ֆինանսական միջոցները Պահուտային ֆոնդ ուղղելու մասով։
Տնտեսված ֆինանսական միջոցները Պահուստային ֆոնդ են ուղղվել ՀՀ Կառավարության՝ սեպտեմբերի 27-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» որոշման կապակցությամբ։

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПРЕДОСТАВИЛ В РЕЗЕРВНЫЙ ФОНД ПРАВИТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ СЭКОНОМЛЕННУЮ СУММУ В РАЗМЕРЕ 43 МЛН ДРАМОВ
В октябре 2020 года Конституционный Суд направил в Резервный фонд Правительства Республики Армения сумму в размере 34 млн драмов, что стало возможным в результате оптимизации предусмотренных бюджетом 2020 года, однако фактически еще непрофинансированных расходов.
Помимо этого, Конституционный Суд выразил готовность перевести в Резервный фонд сэкономленные финансовые средства еще на 9 млн драмов.
Сэкономленные финансовые средства были направлены в Резервный фонд в связи с Постановлением Правительства Республики Армения от 27 сентября “Об объявлении военного положения в Республике Армения”.