ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՈՒՍՏԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻՆ Է ՏՐԱՄԱԴՐԵԼ 43 ՄԼՆ ԴՐԱՄ ՏՆՏԵՍՎԱԾ ԳՈՒՄԱՐ
2020 թվականի հոկտեմբեր ամսին Սահմանադրական դատարանը ՀՀ Կառավարության պահուստային ֆոնդ է ուղղել 34 մլն դրամ, որը գոյացել է 2020 թվականի բյուջեով նախատեսված, սակայն դեռևս փաստացի չֆինանսավորված ծախսերի օպտիմալացման արդյունքում։
Բացի այդ, Սահմանադրական դատարանը պատրաստակամություն է հայտնել ևս 9 միլիոն դրամի չափով տնտեսված ֆինանսական միջոցները Պահուտային ֆոնդ ուղղելու մասով։
Տնտեսված ֆինանսական միջոցները Պահուստային ֆոնդ են ուղղվել ՀՀ Կառավարության՝ սեպտեմբերի 27-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» որոշման կապակցությամբ։

CONSTITUTIONAL COURT HAS ALLOCATED 43 MILLION AMD SAVINGS TO THE RESERVE FUND OF THE GOVERNMENT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
In October 2020, the Constitutional Court transferred 34 million AMD to the Reserve Fund of the Government of the Republic of Armenia, which was accumulated as a result of the optimization of the not yet actually financed spending’s envisaged by the 2020 budget.
The Constitutional Court, furthermore, has expressed readiness to transfer additional saved financial means in the amount of 9 million AMD to the Reserve Fund.
The saved financial means were transferred to the Reserve Fund due to the decision of September 27 of the Government of the Republic of Armenia "On declaring martial law in the Republic of Armenia".