ՆՎԻՐՎԱԾ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐՎԱՆ
Հուլիսի 1-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ, տեղի ունեցավ ՀՀ Սահմանադրության օրվան նվիրված ընդունելություն:
Հանդիսությանը մասնակցում էին՝ Նորին Սուրբ Օծություն Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամներ, ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարներ, հանձնաժողովների նախագահներ, պատգամավորներ, ՀՀ կառավարության անդամներ։
Իրենց մասնակցությունն էին բերել ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ։ Վերջիններիս նախապես բաժանվեց անգլերեն եւ ռուսերեն լեզուներով Գ. Հարությունյանի ելույթի տեքստը։
ՀՀ Սահմանադրության օրվան նվիրված ելույթով հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը: (Ելույթի տեքստը ներկայացվում է տեղեկատվության վերջում):
Միջոցառմանը կայացավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանի հեղինակած «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» գրքի շնորհանդեսը: Այս հրատարակությունը նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին:

ПО СЛУЧАЮ ДНЯ КОНСТИТУЦИИ
1 июля в Национальной галерее Армении с участием Президента РА Сержа Саргсяна состоялся прием по случаю Дня Конституции Республики Армения.
На приеме присутствовали Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II, Председатель Национального Собрания РА Галуст Саакян, Премьер-министр РА Овик Абраамян, Вице-спикер НС РА Эрмине Нагдалян, члены Конституционного Суда РА, руководители фракций, председатели комиссий НС РА, депутаты, члены Правительства РА.
В мероприятии приняли участие также руководители аккредитованных в РА дипломатических представительств.
С речью, посвященной Дню Конституции Армении, выступил Председатель Конституционного Суда РА Гагик Арутюнян. Текст выступления Г. Арутюняна на английском и русском языках заранее был роздан присутствующим на приеме руководителям аккредитованных в РА дипломатических представительств.
На приеме состоялась также презентация книги Председателя Конституционного Суда РА, доктора юридических наук, профессора Гагика Арутюняна “Конституционная культура: уроки истории и вызовы времени”. Издание книги приурочено к 25-летию независимости Республики Армения.