ՄՈՍԿՎԱՅԻ ԼՈՄՈՆՈՍՈՎԻ ԱՆՎԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԱՍՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ ԱՅՑԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ
2019 թվականի մայիսի 2-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում ճանաչողական այցով հյուրընկալվել են Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի ուսանողները ՄՊՀ պրոֆեսոր Գայանե Դավիդյանի ղեկավարությամբ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր Աշոտ Խաչատրյանն ուսանողներին ծանոթացրել է հայկական իրավունքին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի ստեղծման պատմությանը, կառուցվածքին, գործառույթներին ու աշխատանքային մեթոդաբանությանը, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և սահմանադրաիրավական բարեփոխումների ընթացքին: Այնուհետև ներկայացվել են Հայաստանի և այլ երկրների սահմանադրական դատարանների (այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության) միջև համագործակցության տարբեր դրսևորումները։ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Աշոտ Խաչատրյանը պատասխանել է ուսանողների բազմաթիվ հարցերին։

ВИЗИТ СТУДЕНТОВ МОСКОВСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО УНИВЕРСИТЕТА ИМЕНИ М.В. ЛОМОНОСОВА В КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД
2 мая 2019 года находящиеся в Республике Армения студенты Московского государственного университета имени Ломоносова во главе с профессором МГУ Гаяне Давидян посетили Конституционный Суд РА с познавательным визитом.
В ходе встречи судья Конституционного Суда РА Ашот Хачатрян ознакомил студентов с армянским правом, историей создания, структурой, функциями и методом работы Конституционного Суда РА, Конституцией и ходом конституционно-правовых реформ, а также рассказал о сотрудничестве Конституционного Суда РА с органами конституционного контроля других стран (в том числе Российской Федерации). Ашот Хачатрян ответил на многочисленные вопросы студентов.