ՄՈՍԿՎԱՅԻ ԼՈՄՈՆՈՍՈՎԻ ԱՆՎԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԱՍՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ ԱՅՑԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ
2019 թվականի մայիսի 2-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում ճանաչողական այցով հյուրընկալվել են Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի ուսանողները ՄՊՀ պրոֆեսոր Գայանե Դավիդյանի ղեկավարությամբ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր Աշոտ Խաչատրյանն ուսանողներին ծանոթացրել է հայկական իրավունքին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի ստեղծման պատմությանը, կառուցվածքին, գործառույթներին ու աշխատանքային մեթոդաբանությանը, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և սահմանադրաիրավական բարեփոխումների ընթացքին: Այնուհետև ներկայացվել են Հայաստանի և այլ երկրների սահմանադրական դատարանների (այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության) միջև համագործակցության տարբեր դրսևորումները։ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Աշոտ Խաչատրյանը պատասխանել է ուսանողների բազմաթիվ հարցերին։

VISIT OF THE STUDENTS OF LOMONOSOV MOSCOW STATE UNIVERSITY TO THE CONSTITUTIONAL COURT
On May 2, 2019, the students of Lomonosov Moscow State University, led by Gayane Davidyan, Professor of the Moscow State University, were hosted by the Constitutional Court of the Republic of Armenia on a cognitive visit.
During the meeting Judge Ashot Khachatryan familiarized the students with the Armenian law, the history, structure, functions and working methodology of the RA Constitutional Court, the Constitution of the Republic of Armenia and the process of constitutional reforms. Various aspects of cooperation between the Constitutional Courts of Armenia and other countries (including the Russian Federation) were presented. Judge of the Constitutional Court Ashot Khachatryan answered numerous questions of the students.
Edgar Ghazaryan, Head of the Staff of the RA Constitutional Court, also participated in the meeting.