ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ ԲԵԼԱՌՈՒՍԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ
Ս.թ. մայիսի 30-31-ը Մինսկում տեղի ունեցավ Բելառուսի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հիմնադրման 25-րդ տարեդարձին նվիրված «Ժամանակակից սահմանադրական զարգացում. սահմանադրական վերահսկողության դերը իրավունքի սահմանադրականացման գործում» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովին մասնակցում էին շուրջ երկու տասնյակ սահմանադրական դատարանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերդիս Թհորգեիրսդոտիրը:
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի անունից խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էր դատավոր Աշոտ Խաչատրյանը, ով հանդես եկավ «Սահմանադրական քաղաքականություն և սահմանադրական արդարադատություն. հարաբերակցության հարցերը «իրավունքի քաղաքականացման» ներգործության պայմաններում» թեմատիկ զեկույցով:

INTERNATIONAL CONFERENCE IN THE REPUBLIC OF BELARUS
On May 30-31, 2019, Minsk hosted the conference "Modern Constitutional Progress: the Role of Constitutional Review in the Constitutional Process of Law " dedicated to the 25th anniversary of the foundation of the Constitutional Court of the Republic of Belarus. Representatives of nearly two dozen constitutional courts, as well as Ms. Herdis Thorgeirsdóttir, Vice President of the Venice Commission of the Council of Europe took part in the conference.
Judge Ashot Khachatryan, who spoke on "Constitutional Policy and Constitutional Justice: the Issues of Correlation in the Context of the "Influence of Law Politicization", participated in the conference on behalf of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.