ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ ԲԵԼԱՌՈՒՍԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ
Ս.թ. մայիսի 30-31-ը Մինսկում տեղի ունեցավ Բելառուսի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հիմնադրման 25-րդ տարեդարձին նվիրված «Ժամանակակից սահմանադրական զարգացում. սահմանադրական վերահսկողության դերը իրավունքի սահմանադրականացման գործում» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովին մասնակցում էին շուրջ երկու տասնյակ սահմանադրական դատարանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերդիս Թհորգեիրսդոտիրը:
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի անունից խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էր դատավոր Աշոտ Խաչատրյանը, ով հանդես եկավ «Սահմանադրական քաղաքականություն և սահմանադրական արդարադատություն. հարաբերակցության հարցերը «իրավունքի քաղաքականացման» ներգործության պայմաններում» թեմատիկ զեկույցով:

МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ В РЕСПУБЛИКЕ БЕЛАРУСЬ
С 30 по 31 мая с.г. в Минске прошла Международная конференция на тему “Современное конституционное развитие: роль конституционного контроля в конституционализации права”, посвященная 25-летию учреждения Конституционного Суда Республики Беларусь. В Конференции приняли участие представители Конституционных Судов около двух десятков стран, а также Вице-председатель Венецианской комиссии Совета Европы Хердис Торгеирсдотир.
От Конституционного Суда Республики Армения в Конференции участвовал судья Ашот Хачатрян, который выступил с тематическим докладом “Конституционная политика и конституционное правосудие: вопросы соотношения в условиях влияния“политизации права”.