27 հոկտեմբերի 2020թ.
ՄԱՄՈՒԼԻ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ` «ՎԱՐՁԿԱՆՆԵՐԻ ՀԱՎԱՔԱԳՐՄԱՆ, ՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ, ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ և ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ ԴԵՄ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆՎԵՆՑԻԱՅՈՒՄ ԱՄՐԱԳՐՎԱԾ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ՝ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆԸ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԸ ՈՐՈՇԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ» ԳՈՐԾՈՎ
Սահմանադրական դատարանը 2020 թվականի հոկտեմբերի 23-ին և 26-ին կայացած նիստում (նախագահող՝ Ա. Դիլանյան, գործով զեկուցող՝ Վ. Գրիգորյան) քննության է առել «Վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և ուսուցման դեմ» միջազգային կոնվենցիայում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործը:
Նշված գործով Սահմանադրական դատարանը որոշել է, որ սույն Կոնվենցիայում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են Սահմանադրությանը:

Пресс-релиз по делу “Об определении вопроса соответствия Конституции обязательств, закрепленных в Конвенции о борьбе с вербовкой, использованием, финансированием и обучением наемников”
На состоявшихся 23 и 26 октября 2020 года заседаниях (председательствующий – А. Диланян, докладчик по делу – В. Григорян) Конституционный Суд рассмотрел дело “Об определении вопроса соответствия Конституции обязательств, закрепленных в Конвенции о борьбе с вербовкой, использованием, финансированием и обучением наемников”.
По указанному делу Конституционный Суд постановил, что закрепленные в настоящей Конвенции обязательства соответствуют Конституции.