2024 թվականի նոյեմբերի 14-15-ը Երևանում կայացել է «Սահմանադրական դատարանների որոշումների նկատմամբ հարգանքը» խորագրով երկօրյա բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, Վենետիկի հանձնաժողովի և Եվրոպայի խորհրդի «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի համատեղ ջանքերով։
ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը ողջունելով hամաժողովի մասնակիցներին, ընդգծել է սահմանադրական դատարանների որոշումների նկատմամբ հարգանքի կարևորությունը ժողովրդավարական հասարակության կայացման գործում:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ, Նիդերլանդների Գերագույն դատարանի դատավոր Մարտին Քայերը և Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Սիմոնա Գրանատա Մենգինին։
Համաժողովի ընթացքում կայացել են չորս հիմնական պանելային քննարկումներ՝
1. Սահմանադրական դատարանների որոշումները որպես կամուրջ մարդու իրավունքների ներպետական և միջազգային իրավական համակարգերի միջև
2. Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման եղանակները Եվրոպայում
3. Սահմանադրական վերահսկողություն և իրավունքի գերակայություն
4. Սահմանադրական դատարանների որոշումների ընկալումը և քննադատությունը ԶԼՄ-ների և սոցիալական մեդիայի համատեքստում
Ելույթներով և զեկույցներով հանդես են եկել`
• Քրիստոֆ Գրաբենվարթեր - Ավստրիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ, Վենետիկի հանձնաժողովի Սահմանադրական արդարադատության ենթահանձնաժողովի նախագահ, Սահմանադրական արդարադատության միացյալ խորհրդի (ՍԱՄԽ) համանախագահ
• Արմեն Հարությունյան - Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի դատավոր
• Դուրո Սեսա - Խորվաթիայի Հանրապետության Գերագույն դատարանի դատավոր: Դատավորների միջազգային միության նախագահ, Եվրոպական դատավորների խորհրդատվական խորհրդի նախկին նախագահ
• Նիկոս Կ. Ալիվիզատոս - Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Հունաստանից, Աթենքի համալսարանի սահմանադրական իրավունքի պատվավոր պրոֆեսոր
• Վահե Գրիգորյան - Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ
• Վալենտին Գեորգիև - Բուլղարիայի Սահմանադրական դատարանի գլխավոր քարտուղար, Սահմանադրական արդարադատության միացյալ խորհրդի համանախագահ
• Իվո Պիլվինգ - Էստոնիայի Գերագույն դատարանի Վարչական իրավունքի պալատի նախագահ
• Նախարին Մեկտրայրաթ - Թաիլանդի Թագավորության Սահմանադրական դատարանի նախագահ
• Լիլիթ Թադևոսյան – Հայաստանի Հանրապետության Վճռաբեկ դատարանի նախագահ
• Սրբուհի Գալյան - Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար
• Սերհի Հոլովատի - Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Ուկրաինայից, Ուկրաինայի Սահմանադրական դատարանի նախկին դատավոր
• Դավիթ Խաչատուրյան - Վենետիկի հանձնաժողովի փոխարինող անդամ Հայաստանից, Սահմանադրական դատարանի դատավոր
• Այգուլ Կիդիրբաևա - Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի դատավոր
• Լիլիթ Դանեղյան - Համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն, Մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների իրականացման վարչություն, Եվրոպայի խորհուրդ
• Աննա Մարիա Լեչիս Կոկո Օրտու - Բորդոյի համալսարանի գիտությունների հանրային իրավունքի դոցենտ
• Դարիան Պավլի - Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Ալբանիայի դատավոր
• Վլադիմիր Վարդանյան - Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Հայաստանից, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ
• Մոլլի Քուել - լրագրող, ավագ իրավական թղթակից, դատարանի լրատվական ծառայություն Հաագայում
Համաժողովի նպատակն էր ուսումնասիրել և քննարկել միջազգային լավագույն փորձը, զարգացնել միջդատական երկխոսությունը և գտնել արդյունավետ լուծումներ՝ սահմանադրական դատարանների որոշումների հարգման և կատարման ապահովման համար: Համաժողովն ամփոփվել է եզրափակիչ նիստով։
Միջազգային համաժողովի պատվիրակները և հյուրերը Երևանում այցելել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի Մատենադարան, ծանոթացել են հայ միջնադարյան մատենագրությանը, ինչպես նաև այլալեզու ձեռագրերի հավաքածուներին։ Համաժողովի հյուրերն՝ առանձին խմբերով, այցելել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, ծանոթացել Մայր տաճարի թանգարանում պահվող սրբազան մասունքներին և կրոնական արվեստի ուրույն նմուշներին, ինչպես նաև՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Տեղեկատվություն. Համաժողովում ներկայացված հասանելի զեկույցները և ելույթները կհրապարակվեն Սահմանադրական դատարանի պաշտոնական կայքում (https://www.concourt.am/) և ՀՀ ՍԴ Տեղեկագրում։

14-15 ноября 2024 года в Ереване прошла двухдневная Международная конференция высокого уровня на тему “Уважение решений конституционных судов”. Мероприятие было организовано совместными усилиями Конституционного Суда РА, Венецианской комиссии и программы Совета Европы “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами”.
Председатель Конституционного Суда РА Арман Диланян, приветствуя участников Конференции, подчеркнул важность уважения решений конституционных судов в деле становления демократического общества. С приветственной речью также выступили заместитель Председателя Венецианской комиссии, судья Верховного суда Королевства Нидерландов Мартин Кайер и Генеральный секретарь Венецианской комиссии Симона Граната Менгини.
В ходе Конференции состоялось четыре основных панельных обсуждения:
1. Решения конституционных судов как мост между внутригосударственными и международными правовыми системами прав человека.
2. Способы исполнения решений конституционного суда в Европе.
3. Конституционный контроль и верховенство права.
4. Восприятие и критика решений конституционного суда в контексте СМИ и социальных медиа.
С докладами выступили:
• Кристоф Грабенвартер – Председатель Конституционного Суда Австрии, член Венецианской комиссии, Председатель Подкомитета по конституционному правосудию Венецианской комиссии, Сопредседатель Объединенного совета по конституционному правосудию (JCCJ)
• Армен Арутюнян – судья Европейского суда по правам человека от Армении
• Дуро Сесса – судья Верховного суда Республики Хорватия, Президент Международной ассоциации судей, бывший председатель Консультативного совета европейских судей
• Никос К. Аливизатос – член Венецианской комиссии от Греции, почетный профессор конституционного права Афинского университета
• Ваге Григорян – заместитель Председателя Конституционного Суда Республики Армения
• Валентин Георгиев – Генеральный секретарь Конституционного Суда Болгарии, сопредседатель Объединенного совета по конституционному правосудию (JCCJ)
• Иво Пилвинг – Председатель коллегии по административным делам Верховного суда Эстонии
• Накхарин Мектрайрат – Председатель Конституционного Суда Королевства Таиланд
• Лилит Тадевосян – Председатель Кассационного суда Республики Армения
• Србуи Галян – Министр юстиции Республики Армения
• Сергей Головатый – член Венецианской комиссии от Украины, бывший судья Конституционного Суда Украины
• Давид Хачатурян – заменяющий член Венецианской комиссии от Армении, судья Конституционного Суда
• Айгуль Кидирбаева – судья Конституционного Суда Республики Казахстан
• Лилит Данегян – заместитель руководителя Департамента по реализации стандартов в области прав человека, правосудия и правового сотрудничества Совета Европы
• Анна Мария Лечис Коко Орту – доцент кафедры публичного права Университета Бордо
• Дариан Павли – судья Европейского суда по правам человека от Албании
• Владимир Варданян – член Венецианской комиссии от Армении, Председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания Республики Армения, член Парламентской Ассамблеи Совета Европы
• Молли Куэлл – журналист, старший корреспондент по правовым вопросам Службы судебных новостей в Гааге
Цель Конференции – изучение и обсуждение передового международного опыта, развитие межсудебного диалога и поиск эффективных решений для обеспечения уважения и исполнения решений конституционных судов. В завершение Конференции состоялось итоговое заседание.
Делегаты и гости Международной конференции посетили музей-институт древних рукописей имени Месропа Маштоца в Ереване (Матенадаран), ознакомились со средневековой армянской библиографией, а также с коллекциями рукописей на других языках. Группа гостей Конференции побывала в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, где в Музее Кафедрального собора ознакомились со священными реликвиями и уникальными образцами религиозного искусства, а другая группа посетила Мемориальный комплекс Цицернакаберд, отдав дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Информация: предоставленные организаторам доклады и выступления на Конференции будут опубликованы на официальном сайте Конституционного Суда (https://www.concourt.am/) и в Вестнике Конституционного Суда РА.