2024 թվականի նոյեմբերի 14-15-ը Երևանում կայացել է «Սահմանադրական դատարանների որոշումների նկատմամբ հարգանքը» խորագրով երկօրյա բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, Վենետիկի հանձնաժողովի և Եվրոպայի խորհրդի «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի համատեղ ջանքերով։
ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը ողջունելով hամաժողովի մասնակիցներին, ընդգծել է սահմանադրական դատարանների որոշումների նկատմամբ հարգանքի կարևորությունը ժողովրդավարական հասարակության կայացման գործում:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ, Նիդերլանդների Գերագույն դատարանի դատավոր Մարտին Քայերը և Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Սիմոնա Գրանատա Մենգինին։
Համաժողովի ընթացքում կայացել են չորս հիմնական պանելային քննարկումներ՝
1. Սահմանադրական դատարանների որոշումները որպես կամուրջ մարդու իրավունքների ներպետական և միջազգային իրավական համակարգերի միջև
2. Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման եղանակները Եվրոպայում
3. Սահմանադրական վերահսկողություն և իրավունքի գերակայություն
4. Սահմանադրական դատարանների որոշումների ընկալումը և քննադատությունը ԶԼՄ-ների և սոցիալական մեդիայի համատեքստում
Ելույթներով և զեկույցներով հանդես են եկել`
• Քրիստոֆ Գրաբենվարթեր - Ավստրիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ, Վենետիկի հանձնաժողովի Սահմանադրական արդարադատության ենթահանձնաժողովի նախագահ, Սահմանադրական արդարադատության միացյալ խորհրդի (ՍԱՄԽ) համանախագահ
• Արմեն Հարությունյան - Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի դատավոր
• Դուրո Սեսա - Խորվաթիայի Հանրապետության Գերագույն դատարանի դատավոր: Դատավորների միջազգային միության նախագահ, Եվրոպական դատավորների խորհրդատվական խորհրդի նախկին նախագահ
• Նիկոս Կ. Ալիվիզատոս - Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Հունաստանից, Աթենքի համալսարանի սահմանադրական իրավունքի պատվավոր պրոֆեսոր
• Վահե Գրիգորյան - Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ
• Վալենտին Գեորգիև - Բուլղարիայի Սահմանադրական դատարանի գլխավոր քարտուղար, Սահմանադրական արդարադատության միացյալ խորհրդի համանախագահ
• Իվո Պիլվինգ - Էստոնիայի Գերագույն դատարանի Վարչական իրավունքի պալատի նախագահ
• Նախարին Մեկտրայրաթ - Թաիլանդի Թագավորության Սահմանադրական դատարանի նախագահ
• Լիլիթ Թադևոսյան – Հայաստանի Հանրապետության Վճռաբեկ դատարանի նախագահ
• Սրբուհի Գալյան - Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար
• Սերհի Հոլովատի - Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Ուկրաինայից, Ուկրաինայի Սահմանադրական դատարանի նախկին դատավոր
• Դավիթ Խաչատուրյան - Վենետիկի հանձնաժողովի փոխարինող անդամ Հայաստանից, Սահմանադրական դատարանի դատավոր
• Այգուլ Կիդիրբաևա - Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի դատավոր
• Լիլիթ Դանեղյան - Համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն, Մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների իրականացման վարչություն, Եվրոպայի խորհուրդ
• Աննա Մարիա Լեչիս Կոկո Օրտու - Բորդոյի համալսարանի գիտությունների հանրային իրավունքի դոցենտ
• Դարիան Պավլի - Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Ալբանիայի դատավոր
• Վլադիմիր Վարդանյան - Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Հայաստանից, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ
• Մոլլի Քուել - լրագրող, ավագ իրավական թղթակից, դատարանի լրատվական ծառայություն Հաագայում
Համաժողովի նպատակն էր ուսումնասիրել և քննարկել միջազգային լավագույն փորձը, զարգացնել միջդատական երկխոսությունը և գտնել արդյունավետ լուծումներ՝ սահմանադրական դատարանների որոշումների հարգման և կատարման ապահովման համար: Համաժողովն ամփոփվել է եզրափակիչ նիստով։
Միջազգային համաժողովի պատվիրակները և հյուրերը Երևանում այցելել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի Մատենադարան, ծանոթացել են հայ միջնադարյան մատենագրությանը, ինչպես նաև այլալեզու ձեռագրերի հավաքածուներին։ Համաժողովի հյուրերն՝ առանձին խմբերով, այցելել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, ծանոթացել Մայր տաճարի թանգարանում պահվող սրբազան մասունքներին և կրոնական արվեստի ուրույն նմուշներին, ինչպես նաև՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Տեղեկատվություն. Համաժողովում ներկայացված հասանելի զեկույցները և ելույթները կհրապարակվեն Սահմանադրական դատարանի պաշտոնական կայքում (https://www.concourt.am/) և ՀՀ ՍԴ Տեղեկագրում։

The International High-level Conference titled “Respect for the Decisions of Constitutional Courts” was held in Yerevan on November 14-15, 2024. The event was co-organized by the Constitutional Court of the Republic of Armenia, the Venice Commission and the Council of Europe Project “Support to the Development of Constitutional Justice in Armenia in line with European Standards”.
Welcoming the participants of the Conference, Arman Dilanyan, the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, stressed the importance of respect for the decisions of constitutional courts in the establishment of a democratic society.
Martin Kuijer, Vice President of the Venice Commission, Judge of the Supreme Court of the Netherlands, and Simona Granata-Menghini, Director, Secretary of the Venice Commission also delivered welcoming remarks.
The Conference included the following four main panel discussions:
1. Decisions of the Constitutional Courts as Bridges between National and International Human Rights Legal Orders
2. Ways of Implementation of the Decisions of Constitutional Courts
3. Constitutional Review and the Rule of Law
4. Perception and Criticism of constitutional court decisions by the media and social media
Addresses and reports:
• Christoph Grabenwarter - Member of the Venice Commission in respect of Austria, President of the Constitutional Court of Austria, Chair of the Sub-commission on Constitutional Justice of the Venice Commission, Co-Chair of the Joint Council on Constitutional Justice
• Armen Harutyunyan - Judge of the European Court of Human Rights in respect of Armenia
• Duro Sessa - Judge of the Supreme Court of the Republic of Croatia, President of the International Association of Judges, former President of the Consultative Council of European Judges (CCJE), former Chief Justice of Croatia, Council of Europe consultant
• Nicos C. Alivizatos - Member of the Venice Commission in respect of Greece, Professor Emeritus of Constitutional Law at the University of Athens
• Vahe Grigoryan - Vice President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia
• Valentin Georgiev - Secretary General of the Constitutional Court of Bulgaria, Co-Chair of the Joint Council on Constitutional Justice
• Ivo Pilving - Chairman of the Administrative Law Chamber of the Supreme Court of Estonia
• Nakharin Mektrairat - President of the Constitutional Court of the Kingdom of Thailand, President of the Association of Asian Constitutional Courts
• Lilit Tadevosyan - President of the Court of Cassation of the Republic of Armenia
• Srbuhi Galyan - Minister of Justice of the Republic of Armenia
• Serhiy Holovaty - Member of the Venice Commission in respect of Ukraine, former Judge of the Constitutional Court of Ukraine
• Davit Khachaturyan - Justice of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, Substitute Member of the Venice Commission in respect of Armenia
• Aigul Kydyrbayeva - Judge of the Constitutional Court of the Republic of Kazakhstan
• Lilit Daneghian - Deputy Head of Cooperation Programmes Division, Department for Implementation of Human Rights, Justice and Legal Cooperation Standards, DGI, Council of Europe
• Anna Maria Lecis Cocco Ortu - Associate Professor of Public Law in Sciences Po, University of Bordeaux
• Darian Pavli - Judge of the European Court of Human Rights in respect of Albania
• Vladimir Vardanyan - Member of the Venice Commission in respect of Armenia, Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the Armenian Parliament, Member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe
• Molly Quell - journalist, Senior Legal Correspondent at Courthouse News Service in The Hague
The Conference aimed to to study and analyse international best practices, develop effective trans-judicial dialogue, and find effective solutions to ensure the respect and implementation of constitutional court decisions. The Conference concluded with the Closing Session.
The delegates and guests of the International Conference visited the Matenadaran, Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts and got acquainted with the Armenian medieval bibliography and the collections of foreign language manuscripts. A group of delegates visited the Mother See of Holy Etchmiadzin and got acquainted with the sacred relics and unique examples of religious art kept in the Mother Cathedral Museum. Another group of delegates visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex and paid tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide.
Notice: The available reports and addresses presented at the Conference will be published on the official website of the Constitutional Court (https://www.concourt.am/) and in the Bulletin of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.