ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԳԵՐԱԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՄԱՅԱԿԱՆԸ
Դեկտեմբերի 7-ին Երեւանում կայացավ Եվրոպական միության եւ Եվրոպայի խորհրդի՝ «Հայաստանի արդարադատության համակարգի անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի եւ հաշվետվողականության ամրապնդումը» համատեղ ծրագրի փակման արարողությունը, որի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ Գ. Հարությունյանը: Նա կարեւորեց ծրագիրը, որի շրջանակներում մշակվում են մի շարք օրենքների նախագծեր, եւ որ դրանց մշակման գործընթացում, բացի տեղական փորձագետներից, ներգրավված են նաեւ մեծ թվով եվրոպական մասնագետներ:
Առկա հրատապ խնդիրներից պարոն Հարությունյանն առանձնացրեց հատկապես պետաիրավական համակարգում իրավունքի գերակայության սկզբունքի հաստատումը, նշելով` որի վերաբերյալ, ցավոք, պատկերացումները դեռ շատ պարզունակ են:
Ըստ Հարությունյանի` Հայաստանում հաջողություններ կարձանագրվեն, եթե իրավունքի գերակայությունը դառնա յուրաքանչյուր քաղաքացու, յուրաքանչյուր անձի սոցիալական վարքագծի հենքը, քաղաքական ինստիտուտների քաղաքական վարքագծի հենքը, պետական իշխանության ինստիտուտների հանրային վարքագծի հենքը: Կարեւորելով այս սկզբունքը` Հարությունյանն ընդգծեց դրան հասնելու միջոցները` ինչպես ինստիտուցիոնալ, այնպես էլ ֆունկցիոնալ բարեփոխումների միջոցով:
Գնահատելով ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները` պարոն Հարությունյանը շեշտեց, որ սա ավելի շուտ հանգրվան է, քան` ավարտ, եւ որ անելիքներն ավելի շատ են, քան` կատարվածը:

IMPERATIVE OF RULE OF LAW
On December 7, G. Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, member of the Bureau of the Venice Commission presented a welcoming speech at the closing ceremony of the joint project "Strengthening the independence, professionalism and accountability of the judiciary in Armenia" of the Commission the European Union and the Council of Europe. He emphasized the importance of the project, which is developed in the framework of a number of draft laws and in the process of their elaboration; beside the local experts a large number of European experts were involved.
Mr. Harutyunyan emphasized the urgent problems of the establishment of the rule of law, legal system, indicating that, unfortunately, notions are still very primitive.
According to Mr. Harutyunyan, Armenia will succeed if rule of law becomes the basis of social behavior for each citizen and individual, basis of political behavior for the political institutions and basis for the public behavior of the state power. Signifying this principle, Mr. Harutyunyan pointed out it can be achieved by the institutional as well as functional reforms.
Assessing the work implementing in the framework of the programme, Mr. Harutyunyan underlined that this is more the haven than an end and there is more to be done.