ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԳԵՐԱԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՄԱՅԱԿԱՆԸ
Դեկտեմբերի 7-ին Երեւանում կայացավ Եվրոպական միության եւ Եվրոպայի խորհրդի՝ «Հայաստանի արդարադատության համակարգի անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի եւ հաշվետվողականության ամրապնդումը» համատեղ ծրագրի փակման արարողությունը, որի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ Գ. Հարությունյանը: Նա կարեւորեց ծրագիրը, որի շրջանակներում մշակվում են մի շարք օրենքների նախագծեր, եւ որ դրանց մշակման գործընթացում, բացի տեղական փորձագետներից, ներգրավված են նաեւ մեծ թվով եվրոպական մասնագետներ:
Առկա հրատապ խնդիրներից պարոն Հարությունյանն առանձնացրեց հատկապես պետաիրավական համակարգում իրավունքի գերակայության սկզբունքի հաստատումը, նշելով` որի վերաբերյալ, ցավոք, պատկերացումները դեռ շատ պարզունակ են:
Ըստ Հարությունյանի` Հայաստանում հաջողություններ կարձանագրվեն, եթե իրավունքի գերակայությունը դառնա յուրաքանչյուր քաղաքացու, յուրաքանչյուր անձի սոցիալական վարքագծի հենքը, քաղաքական ինստիտուտների քաղաքական վարքագծի հենքը, պետական իշխանության ինստիտուտների հանրային վարքագծի հենքը: Կարեւորելով այս սկզբունքը` Հարությունյանն ընդգծեց դրան հասնելու միջոցները` ինչպես ինստիտուցիոնալ, այնպես էլ ֆունկցիոնալ բարեփոխումների միջոցով:
Գնահատելով ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները` պարոն Հարությունյանը շեշտեց, որ սա ավելի շուտ հանգրվան է, քան` ավարտ, եւ որ անելիքներն ավելի շատ են, քան` կատարվածը:

ИМПЕРАТИВ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА
7 декабря в Ереване состоялась церемония закрытия совместной программы Европейского союза и Совета Европы “Укрепление независимости, профессионализма и подотчетности системы правосудия в Армении”, где с приветственным словом выступил также Председатель Конституционного Суда РА, член Бюро Венецианской комиссии Г. Арутюнян. Он отметил важность программы, в рамках которой в настоящее время разрабатывается ряд проектов законов, и в их разработку, помимо местных экспертов, вовлечено также большое количество европейских экспертов.
Из существующих актуальных проблем г-н Арутюнян особо выделил утверждение принципа верховенства права в государственно-правовой системе, отметив в связи с этим, что, к сожалению, представления об этом все еще очень примитивны.
По словам Г. Арутюняна, Армения добьется успеха, если верховенство права станет как основой социального поведения каждого человека, так и основой публичного поведения институтов государственной власти. Подчеркивая важность этого принципа, Г. Арутюнян указал на возможность достижения этого как посредством институциональных, так и функциональных реформ.
Оценив осуществленную в рамках программы работу, г-н Арутюнян отметил, что это скорее начало, а не конец, и предстоит сделать гораздо больше, чем уже сделано.