ՀՅՈՒՐԵՐ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Փետրվարի 27-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ՝ ՀՀ-ում 2017-ի Խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Յան Պետերսենին եւ իրավական հարցերով վերլուծաբան Քսենյա Դաշուտինային:
Հյուրերին հետաքրքրում էին ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության առանձնահատկությունները սահմանադրական դատարանում՝ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նոր պահանջների հիման վրա:
Պարոն Հարությունյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրեց ընտրական օրենսգրքով նախատեսված իրավունքի դատական պաշտպանության առանձնահատկությունները եւ իրավական հիմքերը սահմանադրական դատարանում՝ զուգահեռներ անցկացնելով ընտրական օրենսգրքի եւ Սահմանադրական դատարանի մասին ՀՀ օրենքի համապատասխան նորմերի միջեւ ու պատասխանեց հյուրերին հետաքրքրող այլ հարցերի:
Նշվեց նաեւ, որ այս հարցերով մարտի 2-ին ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, Գերմանական GIZ կազմակերպության երեւանյան գրասենյակը եւ ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանը հրավիրում են «ՀՀ ընտրական նոր օրենսգիրքը եւ ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության առանձնահատկությունները» թեմայով սեմինար, որին կարող են մասնակցել նաեւ այս առաքելության՝ իրավական հարցերով հետաքրքրվող սուբյեկտները:

On February 27, G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court hosted Ambassador Jan Petersen, Head of Election observation mission (OSCE/ODIHR) for upcoming Parliamentary elections in Armenia in 2017, and Kseniya Dashutina (Expert, OSCE/ODIHR).
The guests were interested in the peculiarities of judicial protection of electoral right by the Constitutional Court, based on the new requirements of the RA Electoral Code.
Mr. Harutyunyan presented the guests the peculiarities and legal basis of judicial protection of electoral right by the Constitutional Court envisaged by the Electoral Code, drew parallels between the norms of the Electoral Code and relative norms of the RA Law on the Constitutional Court, as well as answered the questions interesting the guests.
It was also noted that on these issues the Center of Constitutional Law of the Republic of Armenia, Central Electoral Commission of the Republic of Armenia, Armenian Office of the German Corporation for International Cooperation (GIZ) and Administrative Court of Appeal of the Republic of Armenia organize a seminar titled “New Electoral Code of the Republic of Armenia and peculiarities of judicial protection of electoral right”, and the members of this mission interested in legal issues may attend this event.