ՀՅՈՒՐԵՐ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Փետրվարի 27-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ՝ ՀՀ-ում 2017-ի Խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Յան Պետերսենին եւ իրավական հարցերով վերլուծաբան Քսենյա Դաշուտինային:
Հյուրերին հետաքրքրում էին ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության առանձնահատկությունները սահմանադրական դատարանում՝ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նոր պահանջների հիման վրա:
Պարոն Հարությունյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրեց ընտրական օրենսգրքով նախատեսված իրավունքի դատական պաշտպանության առանձնահատկությունները եւ իրավական հիմքերը սահմանադրական դատարանում՝ զուգահեռներ անցկացնելով ընտրական օրենսգրքի եւ Սահմանադրական դատարանի մասին ՀՀ օրենքի համապատասխան նորմերի միջեւ ու պատասխանեց հյուրերին հետաքրքրող այլ հարցերի:
Նշվեց նաեւ, որ այս հարցերով մարտի 2-ին ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, Գերմանական GIZ կազմակերպության երեւանյան գրասենյակը եւ ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանը հրավիրում են «ՀՀ ընտրական նոր օրենսգիրքը եւ ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության առանձնահատկությունները» թեմայով սեմինար, որին կարող են մասնակցել նաեւ այս առաքելության՝ իրավական հարցերով հետաքրքրվող սուբյեկտները:

ГОСТИ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
27 февраля Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял руководителя миссии БДИПЧ/ОБСЕ по наблюдению за парламентскими выборами 2017 года в РА, посла Яна Петерсена и правового аналитика Ксению Дашутину.
Гостей интересовали вопросы в связи с особенностями судебной защиты избирательного права в Конституционном Суде на основании новых требований Избирательного кодекса РА.
Господин Арутюнян детально представил гостям особенности и правовые основы судебной защиты предусмотренного Избирательным кодексом права в Конституционном Суде, проводя параллели между соответствующими нормами Избирательного кодекса и Закона РА “О Конституционном Суде”, ответил на другие интересующие гостей вопросы.
Было отмечено также, что 2 марта Центр конституционного права РА, Центральная избирательная комиссия РА, Ереванский офис германского общества по международному сотрудничеству GIZ и Административный апелляционный суд РА проведут семинар на тему “Новый Избирательный кодекс РА и особенности судебной защиты избирательного права”, в котором могут принять участие также интересующиеся этими вопросами представители Миссии.