ՀՅՈՒՐ ԷՐ ԳԵՐՄԱՆԱՑԻ ՊՐՈՖԵՍՈՐԸ
Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերությունը (GIZ) դատաիրավական բարեփոխումներին նպաստող մի շարք ծրագրեր է իրականացնում Հարավային Կովկասի երկրներում։ Այդ ծրագրերի շրջանակում ապրիլի 9-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Գ. Հարությունյանին հյուրնկալվեց Լայպցիգի համալսարանի պրոֆեսոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը։
Զրույցն ընթացավ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի, հանձնաժողովի առաջիկա անելիքների եւ այդ գործընթացում GIZ-ի հետ շարունակվող համագործակցության շուրջ։ Հիմնական քննարկումը ծավալվեց մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների երաշխավորման հիմնահարցերի շուրջ։
Ընդունելությանը մասնակցում էր ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, «Հարավային Կովկասում իրավական եւ դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» ծրագրի ղեկավար Հայաստանում Վարդան Պողոսյանը։

PROFESSOR FROM GERMANY WAS HOSTED AT THE CONSTITUTIONAL COURT
Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) implements a number of projects promoting judicial-legal reforms in the countries of the South Caucasus. On April 9, in the framework of these projects G.Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, Chairman of the Specialized Commission on the Constitutional Reforms under the RA President hosted Dr. Christoph Degenhart, professor of Leipzig University.
The issues concerning the concept of the constitutional amendments in the RA, upcoming activity of the commission and ongoing cooperation with the GIZ were discussed. The main discussion concerned the issues of guaranteeing human rights and fundamental freedoms.
Vardan Poghossyan, head of the project “Consultation for legal and judicial reforms in the South Caucasus” in Armenia attended the meeting.