ՀՅՈՒՐ ԷՐ ԳԵՐՄԱՆԱՑԻ ՊՐՈՖԵՍՈՐԸ
Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերությունը (GIZ) դատաիրավական բարեփոխումներին նպաստող մի շարք ծրագրեր է իրականացնում Հարավային Կովկասի երկրներում։ Այդ ծրագրերի շրջանակում ապրիլի 9-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Գ. Հարությունյանին հյուրնկալվեց Լայպցիգի համալսարանի պրոֆեսոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը։
Զրույցն ընթացավ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի, հանձնաժողովի առաջիկա անելիքների եւ այդ գործընթացում GIZ-ի հետ շարունակվող համագործակցության շուրջ։ Հիմնական քննարկումը ծավալվեց մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների երաշխավորման հիմնահարցերի շուրջ։
Ընդունելությանը մասնակցում էր ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, «Հարավային Կովկասում իրավական եւ դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» ծրագրի ղեկավար Հայաստանում Վարդան Պողոսյանը։

ПРОФЕССОР ИЗ ГЕРМАНИИ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
Германское общество по международному сотрудничеству (GIZ) осуществляет ряд программ для оказания содействия при проведении правовых и судебных реформ в странах Южного Кавказа. В рамках этих программ 9 апреля Председатель Конституционного Суда РА, Председатель Специализированной комиссии по конституционным реформам при Президенте РА Г. Арутюнян принял профессора Лейпцигского университета Кристофа Дегенхарта.
В ходе беседы стороны обратились к вопросам касательно процедуры конституционных реформ РА, дальнейших планов Комиссии и продолжающегося сотрудничества с GIZ в этом процессе. Основное обсуждение развернулось вокруг вопросов гарантирования прав и основных свобод человека.
На встрече также присутствовал член Специализированной комиссии по конституционным реформам при Президенте РА, Руководитель Программы “Консультация для правовых и судебных реформ на Южном Кавказе” в Армении Вардан Погосян.