ՀՐԱԺԵՇՏԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐ ԴԵՍՊԱՆԻ ՀԵՏ
2019 հունիսի 5-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերին` Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Սահմանադրական դատարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին արդյունավետ համագործակցության համար և հետագա հաջողություններ մաղթել վերջինիս:
Դեսպանն իր հերթին գոհունակություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանին և անձամբ՝ Հրայր Թովմասյանին վերջին շրջանում ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության համար, որի արդյունքում հնարավոր եղավ բարձր մակարդակով կազմակերպել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Դաշնային սահմանադրական դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և դրա շրջանակներում՝ արգասաբեր և բովանդակալից հանդիպումներ:
Հրայր Թովմասյանը բարձր է գնահատել GIZ-ի իրավական ծրագրի հետ Սահմանադրական դատարանի արդյունավետ համագործակցությունը, որի շնորհիվ հնարավոր է դարձել սահմանադրական իրավունքի ոլորտում գերմանացի գործընկերների հետ իրականացնել փորձի փոխանակման բազմաթիվ ծրագրեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին ու խնդիրներին՝ կարևորելով այդ բարեփոխումների իրականացումը ՀՀ Սահմանադրությանը և Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին համահունչ:
Հանդիպման ավարտին Հրայր Թովմասյանը նշել է, որ Մաթիաս Քիսլերին Հայաստանում հիշելու են իբրև բանիմաց և հաջողված դիվանագետի, որի առաքելությունը արձանագրել է նոր հաջողություններ Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տարբեր ոլորտներում կապերի ամրապնդման և զարգացման համար: Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանից հեռանում է միայն դրական տպավորություններով:

FAREWELL MEETING WITH AMBASSADOR OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
On June 5, 2019, President of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan hosted Matias Kisler, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Armenia upon completion of his diplomatic mission in Armenia.
The President of the Constitutional Court thanked the Ambassador for effective cooperation and wished him further success.
The Ambassador thanked the Constitutional Court and Hrayr Tovmasyan personally for the active and productive cooperation in recent times which made possible to organize a substantial and productive visit of the delegation headed by the Chairman of the Federal Constitutional Court of the Federal Republic of Germany to Armenia.
Hrayr Tovmasyan highly appreciated the effective cooperation of the Constitutional Court with the GIZ legal program, which assisted to implement numerous exchange programs with the German partners in the field of constitutional law. The interlocutors also touched upon the reforms and problems of the judiciary in the Republic of Armenia, highlighting the implementation of these reforms in line with the RA Constitution and international commitments.
At the end of the meeting Hrayr Tovmasyan noted that Matias Kisler will be remembered in Armenia as a well-known and successful diplomat whose mission has registered new successes for the strengthening and promoting the interrelations between Armenia and Germany in different spheres. The Ambassador noted that he was leaving Armenia with positive impressions.