ՀՐԱԺԵՇՏԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐ ԴԵՍՊԱՆԻ ՀԵՏ
2019 հունիսի 5-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերին` Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Սահմանադրական դատարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին արդյունավետ համագործակցության համար և հետագա հաջողություններ մաղթել վերջինիս:
Դեսպանն իր հերթին գոհունակություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանին և անձամբ՝ Հրայր Թովմասյանին վերջին շրջանում ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության համար, որի արդյունքում հնարավոր եղավ բարձր մակարդակով կազմակերպել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Դաշնային սահմանադրական դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և դրա շրջանակներում՝ արգասաբեր և բովանդակալից հանդիպումներ:
Հրայր Թովմասյանը բարձր է գնահատել GIZ-ի իրավական ծրագրի հետ Սահմանադրական դատարանի արդյունավետ համագործակցությունը, որի շնորհիվ հնարավոր է դարձել սահմանադրական իրավունքի ոլորտում գերմանացի գործընկերների հետ իրականացնել փորձի փոխանակման բազմաթիվ ծրագրեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին ու խնդիրներին՝ կարևորելով այդ բարեփոխումների իրականացումը ՀՀ Սահմանադրությանը և Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին համահունչ:
Հանդիպման ավարտին Հրայր Թովմասյանը նշել է, որ Մաթիաս Քիսլերին Հայաստանում հիշելու են իբրև բանիմաց և հաջողված դիվանագետի, որի առաքելությունը արձանագրել է նոր հաջողություններ Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տարբեր ոլորտներում կապերի ամրապնդման և զարգացման համար: Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանից հեռանում է միայն դրական տպավորություններով:

ПРОЩАЛЬНЫЙ ВИЗИТ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО И ПОЛНОМОЧНОГО ПОСЛА ФЕДЕРАТИВНОЙ РЕСПУБЛИКИ ГЕРМАНИЯ
5 июня 2019 года Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Германия в Республике Армения Матиаса Кислера по случаю завершения его дипломатической миссии в Армении.
Председатель Конституционного Суда поблагодарил Посла за плодотворное сотрудничество и пожелал ему дальнейших успехов.
Посол также выразил признательность Конституционному Суду и лично Грайру Товмасяну за активное и эффективное сотрудничество и организацию на самом высоком уровне визита в Армению делегации Федерального Конституционного Суда Германии во главе с его Председателем, в рамках которого состоялся ряд плодотворных и содержательных встреч.
Грайр Товмасян высоко оценил эффективное сотрудничество Конституционного Суда РА с правовой программой GIZ, которое позволило реализовать с коллегами из Германии большое количество программ по обмену опытом в области конституционного права.
Участники встречи затронули также вопросы касательно осуществляемых в Республике Армения реформ и связанных с этим проблем, подчеркнув важность реализации этих реформ в соответствии с Конституцией РА и международными обязательствами Армении.
В конце встречи Грайр Товмасян отметил, что Матиаса Кислера запомнят в Армении как знающего и успешного дипломата, чья миссия констатировала новые успехи в укреплении и развитии связей между Арменией и Германией в различных областях. В свою очередь Посол отметил, что покидает Армению с самыми положительными впечатлениями.