ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԺԱՄԱՆԱԾ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆԸ
2019 թվականի մայիսի 30-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությանը, որ կազմում էին ԵԽ Իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջիակումոպուլոսը, ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Թոմաս Մարկերտը, ԵԽ Արդարադատության և իրավական համագործակցության վարչության ղեկավար Հաննե Յունկերը, ԵԽ Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խմբի (GRECO) գործադիր քարտուղար Ջիանլուկա Էսպոզիտոն, Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան և ԵԽ Քաղաքական հարցերով տնօրինության խորհրդական Մաքսիմ Լոնգանգը: Ողջունելով ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակության անդամներին՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կարևորել է նրանց այցը Հայաստան՝ դատաիրավական համակարգում սպասվող փոփոխությունների այս պատասխանատու ժամանակաշրջանում:
Կողմերը երկուստեք կարևորեցին, որ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները պետք է իրականացվեն ՀՀ Սահմանադրությանը և միջազգային պարտավորություններին համապատասխան:
Նշենք, որ ԵԽ պատվիրակության այցի նպատակն է քննարկել արդարադատության համակարգի անկախությունը և բարեվարքությունը, արդար դատաքննության իրավունքի հանդեպ հարգանքը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ինչպես նաև ապօրինաբար ձեռք բերված ակտիվների վերադարձը:

HRAYR TOVMASYAN HOSTED THE DELEGATION OF THE COUNCIL OF EUROPE IN ARMENIA
On May 30, 2019, Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia hosted the high-ranking delegation of the Council of Europe composed of Christos Giakoumopoulos, Director General of Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe, Thomas Markert, Secretary of the Venice Commission of the Council of Europe, Hanne Juncker, Head of the Department of Justice and Legal Cooperation, Gianluca Esposito, Executive Secretary of the Group of States against Corruption (GRECO) of the Council of Europe, Natalia Voutova, Head of the Council of Europe Office in Yerevan, and Maxime Longangue, political adviser to the Directorate of Political Affairs of the Council of Europe.
Welcoming the members of the delegation, Hrayr Tovmasyan, President of the RA Constitutional Court highlighted the importance of their visit to Armenia at this sensitive time of the upcoming reforms in the judiciary system.
The parties mutually underscored that reforms in the judiciary system should be implemented in accordance with the RA Constitution and international commitments.