ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԺԱՄԱՆԱԾ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆԸ
2019 թվականի մայիսի 30-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությանը, որ կազմում էին ԵԽ Իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջիակումոպուլոսը, ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Թոմաս Մարկերտը, ԵԽ Արդարադատության և իրավական համագործակցության վարչության ղեկավար Հաննե Յունկերը, ԵԽ Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խմբի (GRECO) գործադիր քարտուղար Ջիանլուկա Էսպոզիտոն, Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան և ԵԽ Քաղաքական հարցերով տնօրինության խորհրդական Մաքսիմ Լոնգանգը: Ողջունելով ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակության անդամներին՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կարևորել է նրանց այցը Հայաստան՝ դատաիրավական համակարգում սպասվող փոփոխությունների այս պատասխանատու ժամանակաշրջանում:
Կողմերը երկուստեք կարևորեցին, որ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները պետք է իրականացվեն ՀՀ Սահմանադրությանը և միջազգային պարտավորություններին համապատասխան:
Նշենք, որ ԵԽ պատվիրակության այցի նպատակն է քննարկել արդարադատության համակարգի անկախությունը և բարեվարքությունը, արդար դատաքննության իրավունքի հանդեպ հարգանքը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ինչպես նաև ապօրինաբար ձեռք բերված ակտիվների վերադարձը:

ГРАЙР ТОВМАСЯН ПРИНЯЛ ДЕЛЕГАЦИЮ СОВЕТА ЕВРОПЫ
30 мая 2019 года Председатель Конституционного Суда РА Грайр Товмасян принял прибывшую в Армению с рабочим визитом высокопоставленную делегацию Совета Европы, в состав которой вошли директор Генерального директората Совета Европы по вопросам прав человека и верховенства права Христос Джиакумопулос, секретарь Венецианской комиссии Томас Маркерт, глава Департамента правосудия и правового сотрудничества Совета Европы Ханне Юнкер, исполнительный секретарь Группы государств по борьбе с коррупцией Совета Европы (GRECO) Джанлука Эспозито, руководитель Офиса Совета Европы в Ереване Наталья Вутова и советник Директората Совета Европы по политическим вопросам Максим Лонганге.
Приветствуя членов высокопоставленной делегации Совета Европы, Председатель Конституционного Суда РА Грайр Товмасян подчеркнул важность их визита в Армению в этот ответственный период ожидаемых изменений в судебной системе.
Стороны подчеркнули, что реформы в судебно-правовой системе должны быть реализованы в соответствии с Конституцией РА и международными обязательствами.
Следует отметить, что целью визита делегации Совета Европы является обсуждение независимости и добропорядочности системы правосудия, уважения права на справедливое судебное разбирательство, борьбы с коррупцией, а также возвращения незаконно приобретенных активов.