ՀՐԱՎԵՐ ՔԵՄԲՐԻՋԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻՑ
Հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 3-ը Մեծ Բրիտանիայի Քեմբրիջի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի և հանրային իրավունքի կենտրոնի հրավերով ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանը «Սահմանադրական զարգացումների հիմնական միտումներն Արեւելյան Եվրոպայի եւ նախկին ԽՍՀՄ տարածքի երկրներում» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ Քեմբրիջի Համալսարանի Հանրային իրավունքի կենտրոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի առջև: Ներկաների հարցադրումների շրջանակներում վերլուծվեցին նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախադեպային բնույթ ունեցող մի շարք կարեւոր որոշումներ, ինչպես նաեւ համեմատական վերլուծության շրջանակներում ներկայացվեցին սահմանադրական զարգացումների բնորոշ գծերը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում տեղի ունեցան հանդիպումներ Քեմբրիջի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Ռիչարդ Ֆենտիմանի, Հանրային իրավունքի կենտրոնի նախագահ, պրոֆեսոր Դեյվիդ Ֆելդմանի և Իրավաբանական գրադարան ղեկավար պարոն Դեյվիդ Ուիլսի հետ:
Պարոն Հարությունյանը Քեմբրիջի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի եւ Հանրային իրավունքի կենտրոնի գրադարանին նվիրեց անգլերեն լեզվով հրատարակված իր նոր մենագրությունները:
Քեմբրիջի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դեկանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի Հանրապետությունում ընթացող սահմանադրաիրավական եւ օրենսդրական զարգացումները, սահմանադրական մշակույթի ձևավորման և զարգացման հարցում առկա հայրենական և միջազգային հիմնական մոտեցումները:
Քեմբրիջի համալսարանի Հանրային իրավունքի կենտրոնի նախագահի հետ կայացած հանդիպման շրջանակներում քննարկվեցին կենտրոնի հետ հետագա համագործակցության հիմնական հեռանկարները: Առանձնապես կարեւորվեց Հանրային իրավունքի կենտրոնի եւ «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի փոխգործակցության ուղղությամբ ակտիվ քայլեր իրականացնելու անհրաժեշտությունը:

ПРИГЛАШЕНИЕ КЕМБРИДЖСКОГО УНИВЕРСИТЕТА
С 30 октября по 3 ноября по приглашению юридического факультета и Центра публичного права Кембриджского университета Великобритании Председатель Конституционного Суда РА, Председатель Совета попечителей Международного аналитического центра “Конституционная культура”, профессор Г. Арутюнян выступил перед профессорско-преподавательским составом Центра публичного права Кембриджского университета с лекцией на тему “Основные тенденции конституционных развитий в странах Восточной Европы и бывшего СССР”.
В рамках обсуждения был проанализирован также ряд важных решений Конституционного Суда РА, имеющих прецедентный характер, а также в рамках сравнительного анализа были представлены особенности конституционных развитий в Республике Армения.
В рамках рабочего визита состоялись встречи с деканом юридического факультета Кембриджского университета, профессором Ричардом Фейтиманов, Председателем Центра публичного права Дэвидом Фельдманом и руководителем Юридической библиотеки Дэвидом Уиллсом. Господин Арутюнян подарил библиотеке юридического факультета и Центра публичного права Кембриджского университета свои новые монографии на английском языке.
В ходе встречи с деканом юридического факультета Кембриджского университета были рассмотрены вопросы текущих конституционно-правовых и законодательных развитий в Республике Армения, основные отечественные и международные подходы к вопросам формирования и развития конституционной культуры.
В рамках встречи с Председателем Центра публичного права Кембриджского университета были рассмотрены основные перспективы дальнейшего сотрудничества с Центром. Стороны особо обозначили необходимость осуществления активных шагов по расширению взаимодействия Центра публичного права и Международного аналитического центра “Конституционная культура”.