ՀՐԱՎԵՐ ՔԵՄԲՐԻՋԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻՑ
Հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 3-ը Մեծ Բրիտանիայի Քեմբրիջի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի և հանրային իրավունքի կենտրոնի հրավերով ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանը «Սահմանադրական զարգացումների հիմնական միտումներն Արեւելյան Եվրոպայի եւ նախկին ԽՍՀՄ տարածքի երկրներում» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ Քեմբրիջի Համալսարանի Հանրային իրավունքի կենտրոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի առջև: Ներկաների հարցադրումների շրջանակներում վերլուծվեցին նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախադեպային բնույթ ունեցող մի շարք կարեւոր որոշումներ, ինչպես նաեւ համեմատական վերլուծության շրջանակներում ներկայացվեցին սահմանադրական զարգացումների բնորոշ գծերը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում տեղի ունեցան հանդիպումներ Քեմբրիջի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Ռիչարդ Ֆենտիմանի, Հանրային իրավունքի կենտրոնի նախագահ, պրոֆեսոր Դեյվիդ Ֆելդմանի և Իրավաբանական գրադարան ղեկավար պարոն Դեյվիդ Ուիլսի հետ:
Պարոն Հարությունյանը Քեմբրիջի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի եւ Հանրային իրավունքի կենտրոնի գրադարանին նվիրեց անգլերեն լեզվով հրատարակված իր նոր մենագրությունները:
Քեմբրիջի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դեկանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի Հանրապետությունում ընթացող սահմանադրաիրավական եւ օրենսդրական զարգացումները, սահմանադրական մշակույթի ձևավորման և զարգացման հարցում առկա հայրենական և միջազգային հիմնական մոտեցումները:
Քեմբրիջի համալսարանի Հանրային իրավունքի կենտրոնի նախագահի հետ կայացած հանդիպման շրջանակներում քննարկվեցին կենտրոնի հետ հետագա համագործակցության հիմնական հեռանկարները: Առանձնապես կարեւորվեց Հանրային իրավունքի կենտրոնի եւ «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի փոխգործակցության ուղղությամբ ակտիվ քայլեր իրականացնելու անհրաժեշտությունը:

INVITATION FROM THE UNIVERSITY OF CAMBRIDGE
From October 30 to November 3, at the invitation of the Faculty of Law and the Center for Public Law at the University of Cambridge (Great Britain), Mr G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, Chairman of the Board of Trustees of the International Analytical Center “Constitutional Culture,” delivered a lecture on “The main tendencies of constitutional developments in the countries of Eastern Europe and the former USSR” for academic staff of the Public Law Center at the University of Cambridge. The participants raised several questions, a number of important and precedentail decisions of the RA Constitutional Court were analyzed, as well as the characteristic features of the constitutional developments in the Republic of Armenia were analyzed in the framework of comparative analysis.
Within the framework of the working visit, Mr Harutyunyan had meetings with Professor Richard Fentiman, Chair of the Faculty of Law at the University of Cambridge, Professor David Feldman, Director of the Center for Public Law, and Mr David Wills, Squire Law Librarian.
Mr Harutyunyan presented his new monographs in English to the library of the Faculty of Law and the Center for Public Law at the University of Cambridge.
During the meeting with the Chair of the Faculty of Law at the University of Cambridge, issues of current constitutional and legal developments in the Republic of Armenia, and the main domestic and international approaches to the issues of formation and development of constitutional culture were considered.
During the meeting with the Director of the Center for Public Law at the University of Cambridge, the main perspectives of further cooperation with the Center were considered. The parties specifically outlined the need for active steps to expand cooperation of the Center for Public Law and the International Analytical Center “Constitutional Culture.”