ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵԽԽՎ ՄՈՆԻԹՈՐԻՆԳԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՐՑԵՐՈՎ ՀԱՄԱԶԵԿՈՒՑՈՂՆԵՐԻՆ
2023 թվականի նոյեմբերի 6-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենը, Բորիանա Աբերգը և ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի քարտուղար Մեթյու Մոնինը:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին, կարևորել է Եվրոպայի Խորհրդի և միջազգային այլ գործընկերների հետ համագործակցությունը, ընդգծելով արդեն իսկ մեկնարկած բարեփոխումների ընդգրկուն ծրագրերը, որոնք միտված են Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական արդարադատության շուրջ բաց երկխոսությանը, առավել միասնական իրավական պրակտիկային, սահմանադրական արդարադատության մատչելիության բարելավմանը, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, իրավահավասարության և իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը:
Հյուրերի խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի նախագահը ներկայացրել է միջազգային գործընկերների օժանդակությամբ վերհանված այն առաջնահերթ խնդիրները, որոնց համակարգված լուծումն էլ ավելի կբարձրացնի Սահմանադրական դատարանի աշխատանքի արդյունավետությունը, ինչպես նաև դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետությունում դատական իշխանության հանդեպ հանրային վստահության ամրապնդման հիմնախնդիրներին։ Երկուստեք ընդգծվել է դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների շարունակականության կարևորությունը։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА ПРИНЯЛ СОДОКЛАДЧИКОВ МОНИТОРИНГОВОЙ КОМИССИИ ПАСЕ ПО ВОПРОСАМ АРМЕНИИ
6 ноября 2023 года Конституционный Суд Республики Армения посетили содокладчики Мониторинговой комиссии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Кимо Кильюнен, Бориана Аберг и секретарь Мониторинговой комиссии Мэттью Монин.
Председатель Конституционного Суда Арман Диланян, приветствуя членов делегации, подчеркнул важность сотрудничества с Советом Европы и другими международными партнерами, особо отметив начавшиеся комплексные программы реформ, направленные на открытый диалог по вопросам конституционного правосудия в Республике Армения, более единой юридической практики, улучшения доступа к конституционному правосудию, а также укрепления демократии, прав человека, равенства и верховенства права в Армении.
По просьбе гостей Председатель Конституционного Суда представил поднятые при помощи международных партнеров приоритетные вопросы, системное решение которых позволит сделать более эффективной не только работу Конституционного Суда, но и работу, осуществляемую для решения этих вопросов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления доверия общества к судебной власти в Республике Армения. Стороны также подчеркнули важность продолжения реформ в судебно-правовой сфере.