ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՎԵՆԵՏԻԿՈՒՄ
Մարտի 21-ին Վենետիկում կայացավ Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի բյուրոյի նիստը, որը նախագահում էր Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովի նախագահ, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը: Բյուրոյի նիստի օրակարգում ընդգրկված էին Համաշխարհային կոնֆերանսի հետագա գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում ֆինանսական հաշվետվության քննարկման, կազմակերպության աշխատանքային մեթոդների հստակեցման, մասնակիցների միջեւ ավելի սերտ համագործակցություն հաստատելու, ինչպես նաեւ կոնգրեսների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում վերջինիս աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնելու հնարավոր եղանակներին ու միջոցներին առնչվող հարցեր:
Բյուրոյի նիստում միաձայն որոշվեց Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի հաջորդ Կոնգրեսն անցկացնել 2017 թվականին՝ Լիտվայի Հանրապետության մայրաքաղաք Վիլնյուսում: Համաշխարհային կոնֆերանսին անդամակցող սահմանադրական արդարադատության տարածաշրջանային եւ լեզվական խմբերն իրենց գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացրեցին Բյուրոյին: Բյուրոն ողջունելի համարեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի նախաձեռնությունը` Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովի` «Սահմանադրական արդարադատություն» բանբերի տարեկան մեկ համարը նվիրել Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի գործունեության լուսաբանմանը եւ դրա մասնակիցների ներկայացրած նյութերի հրատարակմանը անգլերեն եւ ֆրանսերեն լեզուներով:

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA IN VENICE
The Session of the Bureau of the World Conference on Constitutional Justice was held on March 21 in Venice, which was chaired by Dr. Gagik Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, Chairman of the Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy. The Agenda included a number of issues on further activities of the World Conference, issues concerning discussion of financial report, clarification of working methods of the Organization, strengthening cooperation between the participants, as well as the possible ways and measures to improve working efficiency of the Conference within the period between the meetings of the Congress.
The Session of the Bureau unanimously decided to hold the next Congress of the World Conference on Constitutional Justice in Vilnius (the capital of the Republic of Lithuania) in 2017. Members of regional and linguistic groups participating in the World Conference on Constitutional Justice provided the Bureau with the information on their activities. The Bureau welcomed the initiative of Mr. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, to devote one edition of annual bulletin “Constitutional Justice” (Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy) to the activities of the World Conference on Constitutional Justice, and publish materials presented by the participants in English and French.