ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՎԵՆԵՏԻԿՈՒՄ
Մարտի 21-ին Վենետիկում կայացավ Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի բյուրոյի նիստը, որը նախագահում էր Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովի նախագահ, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը: Բյուրոյի նիստի օրակարգում ընդգրկված էին Համաշխարհային կոնֆերանսի հետագա գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում ֆինանսական հաշվետվության քննարկման, կազմակերպության աշխատանքային մեթոդների հստակեցման, մասնակիցների միջեւ ավելի սերտ համագործակցություն հաստատելու, ինչպես նաեւ կոնգրեսների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում վերջինիս աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնելու հնարավոր եղանակներին ու միջոցներին առնչվող հարցեր:
Բյուրոյի նիստում միաձայն որոշվեց Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի հաջորդ Կոնգրեսն անցկացնել 2017 թվականին՝ Լիտվայի Հանրապետության մայրաքաղաք Վիլնյուսում: Համաշխարհային կոնֆերանսին անդամակցող սահմանադրական արդարադատության տարածաշրջանային եւ լեզվական խմբերն իրենց գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացրեցին Բյուրոյին: Բյուրոն ողջունելի համարեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի նախաձեռնությունը` Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովի` «Սահմանադրական արդարադատություն» բանբերի տարեկան մեկ համարը նվիրել Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի գործունեության լուսաբանմանը եւ դրա մասնակիցների ներկայացրած նյութերի հրատարակմանը անգլերեն եւ ֆրանսերեն լեզուներով:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА В ВЕНЕЦИИ
21 марта в Венеции состоялось заседание Бюро Всемирной конференции по конституционному правосудию, на котором председательствовал Председатель Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии, Председатель Конституционного Суда Республики Армения Г. Арутюнян. В повестку Бюро вошел ряд вопросов дальнейшей деятельности Всемирной конференции, в том числе вопросы в связи с обсуждением финансового отчета, уточнения методов работы организации, укрепления сотрудничества между участниками, а также вопросы возможных способов и мер по повышению эффективности работы Конференции в период между конгрессами.
На заседании Бюро участники единогласно приняли решение о проведении следующего Конгресса Всемирной конференции по конституционному правосудию в 2017 году в столице Литовской Республики Вильнюсе. Региональные и языковые группы конституционных судов, являющихся участниками Всемирной конференции по конституционному правосудию, представили Бюро информацию о своей деятельности.
Бюро одобрило инициативу Председателя Конституционного Суда Республики Армения Г. Арутюняна ежегодно посвящать один номер вестника «Конституционное правосудие» Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии освещению деятельности Всемирной конференции по конституционному правосудию и публиковать в нем представленные ее участниками материалы на английском и французском языках.