ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ԱՅՑԵԼԵՑ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Սահմանադրական դատարան, որտեղ ներկա է գտնվել ՍԴ նիստերի սրահը հայ իրավական մտքի երախտավորներ Շահամիր և Հակոբ Շահամիրյանների անունով անվանակոչելու հանդիսավոր արարողությանը:
Մինչ այդ Հանրապետության Նախագահը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի նախկին նախագահ, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել է այսօրվանից Գագիկ Հարությունյանի անունը կրող՝ իրավաբանական, գիտական ու լրագրական նյութերով և մասնագիտական ձեռնարկներով հարուստ ՍԴ գրադարանի գործունեությանը, որը նախատեսված է ոչ միայն ՍԴ անդամների ու աշխատակազմի աշխատակիցների, այլ նաև իրավաբանությամբ զբաղվող անձանց և ուսանողների համար: ՍԴ նախագահը նշել է, որ նախատեսում է թվայնացնել գրադարանը և նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ այն ավելի հասանելի դարձնել օգտվողների համար:
Շահամիր և Հակոբ Շահամիրյանների անվամբ ՍԴ նիստերի սրահը անվանակոչելու արարողության ժամանակ Հանրապետության Նախագահն իր ողջույնի խոսքն է հղել ներկաներին՝ շնորհավորելով այդ նախաձեռնության կապակցությամբ և արարողության պատեհ առիթով նաև հաջողություններ է մաղթել Սահմանադրական դատարանի ներկա և նախկին նախագահներին՝ Հայաստանում արդարադատության որակի բարձրացմանն ուղղված նրանց կարևորագույն և պատասխանատու աշխատանքում:
«Հարգելի՛ գործընկերներ, այս պահն իսկապես բավականին խորհրդանշական է. առաջին հերթին՝ ժամանակաշրջանի առումով, քանի որ Հայաստանը բեկումնային փոփոխություններով է անցնում: Այժմ իսկապես հարուստ նյութ է կուտակվում ապագա պատմագիրների համար: Եվ հուսով եմ, որ նրանց ընդհանուր գնահատականը դրական է լինելու: Մենք էլ մեր հերթին, պետք է ամեն ինչ անենք, որ այդպես լինի:
Հայ իրավական միտքը զարգացման շատ կարևոր ճանապարհ է անցել: Եվ դեռևս 200 տարի առաջ Շահամիր և Հակոբ Շահամիրյանները հանդես են եկել նորարարական գաղափարներով և խոսել ինստիտուտների կարևորության մասին: Այն ինստիտուտների մասին, որոնք այսօր հիմք են ծառայում ժամանակակից իրավական և ժողովրդավարական պետությունների կայացման համար:
Հայ իրավական մտքի երախտավորների անունով այս սրահը կոչելու պահը, կարծում եմ, շարունակելու է խորհրդանշական մնալ այս դահլիճում որոշում կայացնողների համար և, իհարկե, շատ կարևոր է լինելու նաև այն մարդկանց համար, ովքեր երբևէ մտնելու են այս դահլիճ:
Շնորհավորում եմ բոլորիս այս լավ նախաձեռնության և անվանակոչության համար: Մենք գնահատում ենք մեր երախտավորներին, իսկ սա չափազանց կարևոր հանգամանք է:
Օգտվելով առիթից՝ շնորհակալություն եմ հայտնում Գագիկ Հարությունյանին կատարած աշխատանքի համար և շնորհավորում նրա ծննդյան 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Մեր ժամանակներում հեշտ չէ գտնել նրա պես աշխատասեր և նպատակասլաց մարդու: Գագիկ Հարությունյանը միշտ եղել է այնտեղ, որտեղ եղել է դժվար և բարդ: Եվ նա միշտ իր հետևողականությամբ նպաստել է եղած խնդիրների լուծմանը: Կարծում եմ, որ դա էր հիմնական պատճառը, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը հենց նրան ընտրեց այս կարևոր կառույցի նախագահի պաշտոնում: Շատ շնորհակալ եմ, Գագիկ Գարուշի: Շատ երկար չեմ ուզում խոսել, որովհետև Դուք շարունակում եք պաշտոնավարել մեկ այլ կարևոր պաշտոնում, իսկ Ձեր պաշտոնը շատ յուրահատուկ է մեր երկրում՝ շատ յուրահատուկ: Դուք պետք է կարողանաք Ձեր գործընկերների հետ միասին ապահովել դատավորների և դատարանների անկախությունը, իսկ դրա համար առաջինը դուք պետք է անկախ լինեք: Թե չէ, եթե դուք անկախ չլինեք, դժվար թե կարողանաք ուրիշների անկախությունն ապահովել: Ուստի, լավ խոսքերը կարող են դիտվել որպես այլ հանգամանք և ոչ թե վաստակի գնահատում:
Հարգելի՛ գործընկերներ, իհարկե, առիթից օգտվելով՝ շնորհավորում եմ Հրայր Թովմասյանին Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ: Պարո՛ն Թովմասյան, Ձեզ բարի երթ եմ մաղթում և հաջողություն այս շատ կարևոր նավի ղեկը պարոն Հարությունյանի հմուտ ձեռքից ստանձնելու կապակցությամբ: Դա արդեն պատասխանատվության շատ մեծ բեռ է դնում Ձեր ուսերին:
Հրայր Թովմասյանը, իհարկե, նոր մարդ չէ մեր իրավական հանրության համար: Նա մեր Սահմանադրության բարեփոխման հեղինակներից մեկն է: Շինարարության մեջ կա «.ճարտարապետական վերահսկողություն՛՛ հասկացությունը: Այս պարագայում ևս, կարծում եմ, Հրայր Թովմասյանը սրտացավությամբ այս «ճարտարապետական վերահսկողությունը» կիրականացնի: Որքան հասցրել եմ ճանաչել Հրայր Թովմասյանին, Սահմանադրության գերակայությունը նրա համար սկզբունքային հարց է և համոզմունքի խնդիր: Կցանկանամ, որ այս երևույթները շարունակական լինեն: Ինչպես բազմիցս ասել եմ՝ մենք հանրային կյանքի կառավարման որակի բարձրացման խնդիր ունենք: Դրա լուծումը մեկ մարդու կամ առանձին կառույցի խնդիր չէ: Դա բոլորիս խնդիրն է՝ այն մարդկանց խնդիրը, ովքեր որոշել են մասնակից լինել պետականաշինության դժվարին, բայց պատվաբեր գործին: Մենք ունենք հանրային ընկալման խնդիր, մեր կատարած աշխատանքը հանրությանը ճիշտ փոխանցելու և ներկայացնելու խնդիր: Այստեղ ևս դեռ շատ մեծ անելիքներ կան: Համոզված եմ, որ Սահմանադրական դատարանը, ինչպես նաև նորաստեղծ Բարձրագույն դատական խորհուրդն ամեն ինչ կանեն Հայաստանում արդարադատության որակը բարձրացնելու, բայց որ պակաս կարևոր չէ՝ նաև ընկալման մակարդակը բարձրացնելու համար:
Հաջողություն եմ մաղթում բոլորիս և բարի երթ»,- ողջույնի խոսքում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին և արարողությանը ներկա բոլոր հրավիրյալներին՝ միջոցառմանը մասնակցելու համար և նշել, որ, հավատալով խորհուրդներին, Սահմանադրական դատարանում իր գործունեությունը ցանկացել է սկսել խորհրդանշական քայլով, և ընտրությունը կանգ է առել իր մեջ մեծ խորհուրդ պարունակող այս միջոցառման վրա:
«1783 թվականին լույս տեսավ Շահամիր և Հակոբ Շահամիրյանների «Որոգայթ փառացը», որը համաշխարհային իրականության մեջ առաջին Սահմանադրության նախագիծն էր, որը գրվել է մի քանի տարի ավելի շուտ, քան Միացյալ Նահանգների, Լեհաստանի և Ֆրանսիայի սահմանադրությունները: Դա նաև հայ ազգային-ազատագրական շարժման ծրագիր էր և դրա տեսական հիմնավորում: Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ «Որոգայթ փառացում», ըստ էության, հիմնավորվում է պառլամենտական կառավարման ձև ունենալու մոտեցումը, և խորհրդանշական է, որ մենք 230 տարի հետո ընտրեցինք այն ճանապարհը, որը մեր հայրենակիցների կողմից ներկայացվել և դարձել էր հիմք շատ ու շատ երկրներում ժողովրդավարական համակարգ ստեղծելու համար: Մենք ընդամենը մի քանի օր հետո ամբողջությամբ անցում կկատարենք դեպի պառլամենտական կառավարման համակարգի: Շահամիրյանների «Որոգայթ փառացը» արդարության, օրինականության կարգուկանոնով ապրելու, Սահմանադրության մերօրյա տերմիններով ասած՝ Սահմանադրության գերակայությունը ապահովելու խորհուրդ է, որը պետության զարգացման, ազատ ու երջանիկ ապրելու գրավականն է: Սրահի անվանակոչումը Շահամիր և Հակոբ Շահամիրյանների անունով հենց այդ խորհուրդն ունի, որ այս դահլիճում կայացված որոշումները նպաստեն վերոնշյալ նպատակներին:
Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ,
Հարգելի՛ հյուրեր,
Այսօրվա մեր հավաքում ևս մեկ խորհուրդ կա, որը դժվարանում եմ ասել՝ կարևորությամբ, արդյո՞ք, զիջում է առաջինին, թե ոչ: Այսօր մենք Սահմանադրական դատարանի սրահներից մեկը անվանակոչեցինք Սահմանադրական դատարանի առաջին նախագահ, հայտնի պետական գործիչ, ճանաչված գիտնական Գագիկ Հարությունյանի անունով: Անշուշտ, առաջին հերթին, դա Գագիկ Հարությունյանի վաստակի փոքրիկ գնահատականն է, սակայն այն միաժամանակ այլ խորհուրդ ունի: Դա պատգամ է գալիք բոլոր սերունդներին առ այն, որ Սահմանադրական դատարանի՝ որպես ինստիտուտի և ընդհանրապես պետական համակարգի, պետականության ու սահմանադրականության ապահովման ճանապարհը պետք է ընթանա արժևորելու, մեծարելու և շարունակականությունն ապահովելու ճանապարհով միայն: Ինձ համար շատ կարևոր էր հենց այսպես, այս նախաձեռնությամբ սկսել իմ պաշտոնավարումը՝ որպես խորհրդանշում այն շարունակականության, որ մենք պարտավոր ենք ապահովել պարոն Հարությունյանի ղեկավարությամբ այս տարիների ընթացքում կայացած Սահմանադրական դատարանի համար»,-ասել է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը և նկատելով, որ այսօրվա միջոցառումը համընկնում է նաև Սահմանադրական դատարանում Գագիկ Հարությունյանի պաշտոնավարման վերջին օրվա հետ, ընդունված կանոնների համաձայն, այդ առիթով փոքրիկ և խորհրդանշական հուշանվեր է փոխանցել Գագիկ Հարությունյանին՝ ներկայացնելով նաև այդ հուշանվերի խորհուրդը:
«Դժվար էր այդ հուշանվերի ընտրությունը, որը պետք է այսօրվա և պարոն Հարությունյանի անձի հետ կապված որոշակի խորհուրդ իր մեջ պարունակեր: Եվ այն, ինչ ընտրվեց, պարո՛ն Հարությունյան, ըստ էության իմ մտահղացմամբ և քանդակագործի ձեռամբ իրականացված` Գագիկ Հարությունյանն է՝ ոտքերով ամուր մայր հողի մեջ՝ ոչ թե կանգնած, այլ ոտքերով հենց հողի մեջ, սերմը ձեռքին, սերմերն էլ՝ երևացող, աշխատավոր, աշխատասեր, իր հայրենիքը սիրող, նոր համակարգ ստեղծող մի մարդ: Պարո՛ն Հարությունյան, սա ուզում եմ փոխանցել Ձեզ՝ ի նշան մեր շնորհակալության և երախտիքի»,-ընդգծել է Հրայր Թովմասյանը:
ՍԴ նախկին նախագահ, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել գնահատանքի ու ցուցաբերված նման վերաբերմունքի համար և ընդգծել, որ իր համար Շահամիր և Հակոբ Շահամիրյանները հայոց պատմության մեջ հատուկ կարևորություն են ունեցել:
«Տարիներ առաջ, երբ նախաձեռնեցինք ժամանակակից հայերենով հրատարակել «Որոգայթ փառացը», մեծ դժվարությամբ հայթայթեցինք և գտանք Շահամիր և Հակոբ Շահամիրյանների նկարները: Այդ աշխատանքը ստեղծեցինք, ըստ էության, արխիվներում եղած նյութերի հիման վրա: Եվ մեր հանրությունը՝ հատկապես իրավական, համոզվեց, որ նրանք դատարկ տեղում չստեղծեցին «Որոգայթ փառացը». դա մեր ժողովրդի պատմական որոշակի մտածողության հանրագումարը եղավ:
Ես պարզապես տեղեկացնեմ՝ շատերդ գիտեք, որ հիմա մենք նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի աջակցությամբ նախաձեռնել ենք հրատարակման պատրաստել մի երկհատորյակ, որը կոչվում է «Սահմանադրական մշակույթը քրիստոնեությունը առաջինը պետական կրոն ընդունած ժողովրդի բազմադարյա պատմության էջերում»: Մոտավորապես երեք հազար էջ է, որն այս տարվա վերջում կհրատարակվի, և հաջորդ տարվանից կլինի նաև անգլերեն թարգմանությունը, որպեսզի աշխարհը ևս կարողանա ընթերցել և ճանաչել: Այդ շղթան ամբողջությամբ երևալու է՝ Արատտայի թագավորությունից մինչև Շահամիրյաններ և նրանցից հետո, իսկ վերջում կամփոփվի «Պատմության դասերը և ժամանակի խորհուրդը» ամփոփ հոդվածով:
Ասելիքս այն է, որ հաջողություն կարելի է ակնկալել միայն այնտեղ, որտեղ կա շարունակականություն, երբ քարին քար է դրվում, երբ կաթիլները հավաքվելով՝ դառնում են կա՛մ լիճ, կա՛մ գետ և կարողանում են որակ ապահովել: Խորհուրդ կտամ իմ բոլոր գործընկերներին, Սահմանադրական դատարանի աշխատակիցներին, նկատի ունենալ հետևյալը՝ ինչ մենք արել ենք մինչ օրս՝ եղել է նախապատրաստական աշխատանք: Հիշում եք՝ մինչև 2005 թվականը՝ տասը տարում քննել ենք ընդամենը տասը օրենքի սահմանադրականության հարց, այսօր արդեն երկու ամսում մենք այդքան քննում ենք: Տասը տարի և երկու ամիս: Բայց այդքանով հանդերձ, սահմանադրական նոր փոփոխությունները բոլորովին նոր ասպարեզ են բացում: Եթե արդեն վաղը, մյուս օրը, ամսի 9-ից, երբ նոր օրենքը կսկսի գործել, և նոր դիմողներ կհայտնվեն Սահմանադրական դատարանում, այս պարագայում ծանրաբեռնվածությունը բազմակի ավելանալու է, և պատասխանատվությունն է շատ ավելի բարձրանալու: Ես համոզված եմ, որ այն մեկնարկային պայմանները, որ մեզ հաջողվեց ստեղծել՝ հնարավորություն կտան այդ պատասխանատվությունը իսկապես ստանձնել և իրացնել: Մեր խնդիրը հետևյալն է՝ շատ բան արվեց սահմանադրական փոփոխությունների առումով, շատերդ շփվել եք դրսերում, ունեցել եք նաև հանդիպումներ, ելույթներ կոնֆերանսներում և տեսել եք, որ այսօր չկա մի երկիր, որտեղ սահմանադրական զարգացումներից խոսեն ու դրվատանքի խոսքեր չասվի այն գործընթացի մասին, որն արվեց Հայաստանում: Բայց ամեն ինչ կարող է մնալ թղթի վրա, եթե դա իրական կյանքում նույն ձևով չի դրսևորվում: Չլինի այնպիսի վիճակ, երբ ունենք Սահմանադրություն, բայց սահմանադրականությունը դրան ներդաշնակ չէ, համարժեք չէ: Մենք պետք է իսկապես կարողանանք Սահմանադրությունը կյանքի կոչել:
Պարո՛ն Թովմասյան, ես նույնպես Ձեզ շատ երկար եմ ճանաչում և ամբողջ Ձեր կայացման ականատեսը, վկան եմ եղել: Մեծ հույս, մեծ վստահություն ունեմ, որ առաջին հերթին կոլեկտիվում ապահովելով այնպիսի մթնոլորտ, որը կնպաստի աշխատանքին և բարեկամաբար, գործակցաբար աշխատանքն առաջ տանելու խնդիրը կլուծի՝ մեծ հաջողություններ հնարավոր է ակնկալել ոչ միայն ներսում, այլև դրսում: Դուք էլ գիտեք, որ ես Ձեր կողքին եմ, մշտապես Ձեր աջակիցը: Ամեն ինչ կանենք միասին՝ ոչ միայն Սահմանադրական դատարանը, այլև դատական համակարգը այս երկրում կայացնելու համար: Վիճակն այնպիսին է, որ, այո՛, դինամիկա կա, քայլեր կան, բայց որպես կայացած համակարգ, մենք, ինչպես ասում են, պետք է սկսենք հիմքերից և կարողանանք կյանքի կոչել այն, ինչ ցանկանում էինք սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքում, որն այն ժամանակ նաև Հանրապետության Նախագահը նախաձեռնեց: Իսկ դա կախված է մեզանից յուրաքանչյուրից, մեր բոլոր գործընկերներից: Ես վստահ եմ, որ գործակցաբար մեր արդյունավետ աշխատանքը հնարավորություն կտա որակ ապահովել և ասել, որ իսկապես ինչ նախաձեռնում և անում էինք՝ ճշմարտացի էինք, և այն առաջարկությամբ կամ նախաձեռնությամբ, որ Հանրապետության Նախագահը հանդես եկավ ու կյանքի կոչեց սահմանադրական այս մոդելը կամ այս մեխանիզմը, կենսունակ է և ի զորու է երկրում դրական շատ բաներ փոխել: Ես ցանկանում եմ ձեզ երջանկություն, արդյունավետ աշխատանք: Միասին փորձենք տեղից շարժել այն խնդիրները, որոնք լուծման կարոտ են և օր առաջ պետք է լուծվեն»,-ասել է Գագիկ Հարությունյանը:

ПРЕЗИДЕНТ РА ПОСЕТИЛ КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД
Президент Серж Саргсян сегодня посетил Конституционный Суд Республики Армения, где присутствовал на торжественном мероприятии по присвоению залу заседаний Конституционного Суда имени заслуженных деятелей армянской правовой мысли Шаамира и Акоба Шаамирянов.
До начала торжественного мероприятия Президент Республики в сопровождении новоизбранного Председателя Конституционного Суда Грайра Товмасяна и бывшего Председателя Суда, ныне Председателя Высшего судебного совета Гагика Арутюняна ознакомился с деятельностью библиотеки Конституционного Суда, с сегодняшнего дня переименованной в честь Гагика Арутюняна, оснащенной богатой юридической научной, нормативно-правовой литературой, периодическими изданиями, учебными пособиями и профессиональными справочниками. Библиотека предназначена не только для членов КС и сотрудников аппарата, но также для людей, занимающихся юриспруденцией, и студентов. Председатель КС отметил, что предполагает оцифровать библиотеку и благодаря новым технологиям сделать её более доступной для пользователей. В ходе торжественного мероприятия по присвоению залу заседаний КС имени Шаамира и Акоба Шаамирянов Президент Республики выступил с речью, выразив благодарность в связи с подобной инициативой. Глава государства, пользуясь случаем, пожелал успехов присутствующим на церемонии, нынешнему и бывшему Председателям Конституционного Суда в их важнейшем и ответственном деле повышения уровня правосудия в Армении.
«Уважаемые коллеги!
Этот момент, действительно, весьма символичен. В первую очередь, в плане периода, поскольку Армения переживает эпоху коренных реформ. Сейчас, действительно, накапливается богатый материал для будущих историков. И надеюсь, что их общая оценка будет положительной. Мы тоже в свою очередь должны сделать всё, чтобы это было так. Армянская правовая мысль прошла очень важный путь развития. И ещё 200 лет назад Шаамир и Акоб Шаамиряны выступили с новаторскими идеями и отметили важность институтов. Институтов, которые сегодня служат основой для становления современных правовых и демократических государств.
Момент присвоения этому залу имени преданных служителей армянской правовой мысли, полагаю, продолжит оставаться символичным для тех, кто будет в этом зале принимать решения и, конечно же, для людей, которые когда-либо войдут в этот зал.
Поздравляю всех нас с этой хорошей инициативой и присвоением имени. Мы ценим наших снискавших признательность деятелей, и это чрезвычайно важное обстоятельство.
Пользуясь случаем, выражаю благодарность Гагику Арутюняну за проделанную работу и поздравляю его с 70-летним юбилеем.
В наши дни непросто найти человека столь трудолюбивого и целеустремлённого, как он. Гагик Арутюнян всегда был там, где было трудно и сложно. И он всегда своей последовательностью способствовал решению существующих задач. Думаю, в этом заключалась главная причина, по которой Высший судебный совет именно его избрал на должность Председателя этой важной структуры. Я очень признателен, Гагик Гарушевич. Не хочу говорить слишком долго, потому что Вы теперь занимаете другую важную должность, а Ваша должность очень уникальна в нашей стране, очень уникальна. Вы должны суметь вместе с Вашими коллегами обеспечить независимость судей и судов, а для этого прежде всего вы должны быть независимы. Иначе, если вы не будете независимы, вряд ли сумеете обеспечить независимость других. Следовательно, хорошие слова могут рассматриваться в ином контексте, а не как оценка заслуг.
Уважаемые коллеги, конечно, пользуясь случаем, поздравляю Грайра Товмасяна с избранием на пост Председателя Конституционного Суда. Господин Товмасян, желаю Вам доброго пути и удачи в связи с передачей Вам штурвала этого столь важного корабля из умелых рук господина Арутюняна. Уже это возлагает на Ваши плечи большое бремя ответственности.
Грайр Товмасян, конечно, не новый человек для нашей юридической общественности. Он один из авторов конституционных реформ в Армении. В сфере строительства есть понятие «архитектурный контроль». В данном случае также, считаю, что Грайр Товмасян сердобольно осуществит этот «архитектурный контроль». Насколько я успел узнать Грайра Товмасяна, для него верховенство Конституции является принципиальным вопросом и вопросом убеждений. Желаю, чтобы эти явления носили последовательный характер.
Как я уже не раз отмечал, перед нами стоит задача повышения качества управления публичной жизнью. Решение этой задачи не под силу одному человеку или структуре. Это всеобщая задача, задача, которую предстоит решить всем, кто намерен принять участие в сложнейшем, но почётном деле построения государства.
Налицо проблема публичного восприятия, правильной передачи и представления обществу проделанной нами работы. Здесь многое предстоит сделать. Уверен, что Конституционный Суд, а также новосозданный Высший судебный совет сделают всё для повышения качества правосудия в Армении и, что не менее важно, уровня восприятия.
Желаю всем нам успеха и в добрый путь», - сказал в приветственном слове Президент Серж Саргсян.
Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян выразил благодарность Президенту Республики и всем присутствующим приглашённым за участие в мероприятии и отметил, что, веря в символы, пожелал начать свою деятельность в Конституционном Суде с символического шага, и выбор пал на это мероприятие, которое для него преисполнено великой символики.
«В 1783 году вышла в свет «Западня честолюбия» Шаамира и Акоба Шаамирянов – первый в мировой действительности проект Конституции, который был написан на несколько лет раньше, чем Конституции Соединённых Штатов, Польши и Франции. Это была также программа армянского национально-освободительного движения и его теоретическое обоснование. Интересно то обстоятельство, что в «Западне честолюбия», по сути, обоснован подход парламентской формы правления, и символично, что мы спустя 230 лет выбрали тот путь, который был представлен нашими соотечественниками и стал основой для создания во многих и многих странах демократической системы. Всего через несколько дней мы полностью перейдём к парламентской системе правления. «Западня честолюбия» Шаамирянов – совет жить в справедливости, законности, говоря современными терминами Конституции, – жить при верховенстве Конституции, что является залогом развития государства и свободной и счастливой жизни. Присвоение залу имени Шаамира и Акоба Шаамирянов имеет именно эту символику, чтобы принятые в этом зале решения способствовали вышеотмеченным целям.
Многоуважаемый господин Президент!
Уважаемые гости!
В нашем сегодняшнем мероприятии есть ещё один символ, который, сложно сказать, уступает по своей важности первому или нет. Сегодня мы назвали один из залов Конституционного Суда именем первого Председателя Конституционного Суда, известного государственного деятеля, признанного учёного Гагика Арутюняна. Несомненно, в первую очередь, это маленькая оценка заслуг Гагика Арутюняна, однако это одновременно имеет иную символику. Это завет всем будущим поколениям о том, что путь Конституционного Суда как института и вообще государственной системы по обеспечения государственности и конституционности должен проходить только дорогой признания ценности, чествования и обеспечения преемственности. Для меня очень важно было именно так, этой инициативой начать деятельность на этом посту, как символ той преемственности, которую мы обязаны обеспечить для Конституционного Суда, состоявшегося за эти годы под руководством господина Арутюняна», - сказал Председатель КС Грайр Товмасян, заметив, что сегодняшнее мероприятие совпадает с последним днём пребывания Гагика Арутюняна в должности Председателя Конституционного Суда, и, согласно принятым канонам, по этому случаю преподнёс Гагику Арутюняну небольшой, но символический сувенир, пояснив также его символическое значение.
«Трудно было выбрать этот сувенир, который должен был содержать определённую символику сегодняшнего дня и символику, связанную с личностью господина Арутюняна. И эта статуэтка, господин Арутюнян, по сути, моя задумка, воплощенная руками скульптора. Скульптура олицетворяет образ Гагика Арутюняна – человека, не просто стоящего на земле, а ногами вросшего в мать-землю, в руках которого семена, символизирующие трудолюбие, созидательный труд, любовь к Родине, человека-творца. Господин Арутюнян, хочу передать Вам это в знак нашей благодарности и признательности», - подчеркнул Грайр Товмасян.
Бывший Председатель КС, Председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян выразил благодарность за признание и проявленное отношение и отметил, что, по его мнению, деятельность Шаамира и Акоба Шаамирянов имеет особую значимость в армянской истории.
«Много лет назад, когда мы предприняли издание «Западни честолюбия» на современном армянском языке, то долго искали и с большим трудом нашли портреты Шаамира и Акоба Шаамирянов, а само издание было осуществлено нами, по сути, на основании имеющихся в архивах материалов. И наше общество, особенно правовое, убедилось, что Шаамиряны создали «Западню честолюбия» не на пустом месте, а она стала обобщением определённого исторического образа мышления нашего народа.
И для информации скажу, что сейчас мы при содействии Католикоса всех армян инициировали издание двухтомника, который называется «Конституционная культура на страницах истории народа, первым принявшего христианство в качестве государственной религии», объемом около трех тысяч страниц. Издание выйдет в свет в конце этого года, а в следующем году ожидается также издание в переводе на английский язык, чтобы он стал доступным более широкому кругу читателей. В книге полностью прослеживается историческая цепочка от царства Аратта до Шаамирянов и после них, а в конце представлена обзорная статья «Уроки истории и символ времени».
Я хочу сказать, что успеха можно ожидать только там, где есть преемственность, когда кладут камень на камень, когда капля за каплей – образуется озеро, и только тогда способны обеспечить качество. Посоветую всем моим коллегам, сотрудникам Конституционного Суда иметь в виду следующее: все, что мы делали до сих пор, было подготовительной работой. Как помните, до 2005 года, за десять лет мы рассмотрели вопрос соответствия Конституции всего десяти законов, сегодня мы рассматриваем столько же за два месяца. Только подумайте - десять лет и два месяца. Помимо этого, новые конституционные изменения открывают новые перспективы. В ближайшее время, с 9 апреля, когда начнёт действовать новый закон и будут новые субъекты обращения в Конституционный Суд, загруженность и ответственность многократно возрастут. Я уверен, что эти стартовые условия, которые нам удалось создать, дадут возможность эту ответственность действительно взять на себя и достойно нести ее. Много сделано в плане конституционных изменений, многие из вас общались с коллегами за рубежом, имели встречи, выступления на конференциях, и вы видели, что сегодня нет такой страны, где бы, говоря о конституционных процессах, не выразили слов восхищения процессом, который прошёл в Армении. Однако наша задача в следующем: всё может остаться на бумаге, если не воплотится в реальной жизни, чтобы не сложилась такая ситуация, когда есть Конституция, но конституционность не гармонична, не равноценна ей. Мы должны действительно суметь претворить Конституцию в жизнь.
Господин Товмасян, я также Вас очень давно знаю и был свидетелем Вашего становления. Я возлагаю большие надежды и уверен, что в первую очередь обеспечивая в коллективе атмосферу, которая будет способствовать дружественному, совместному продвижению работы вперед, можно ожидать не только внутренних, но и внешних успехов. Вы и сами знаете, что я всегда буду рядом, всегда буду помогать Вам. Мы всё сделаем вместе для становления в этой стране не только Конституционного Суда, но и всей судебной системы. Ситуация такова, что да, есть динамика, есть проделанные шаги, но как состоявшаяся система мы, как говорят, должны начать с азов и суметь воплотить в жизнь то, что предусмотрели в ходе конституционных реформ, которые тогда инициировал также Президент Республики. А это зависит от каждого из нас, от всех нас. Я убежден, что наша совместная эффективная работа позволит обеспечить качество и с уверенностью сказать, что действительно, мы не ошиблись в своих инициативах и действиях, и инициатива Президента Республики, которую воплотила в жизнь эта конституционная модель, жизнеспособна и может многое изменить в стране к лучшему. Я желаю Вам счастья, плодотворной работы. Давайте вместе попробуем сдвинуть с места проблемные вопросы, которые ждут своего решения и должны быть разрешены как можно раньше», - сказал Гагик Арутюнян.