ՀՀ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱԿԱԴԵՄԻԱՅԻ ԲԱՐՁՐ ՊԱՐԳԵՎԸ ԳԱԳԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԻՆ
Մարտի 16-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության սրահում կազմակերպված էր հանդիսություն՝ նվիրված իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանին:
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը հակիրճ ներկայացրեց Գ. Հարությունյանի անցած ճանապարհը, արժևորեց գիտական գործունեությունն ու պետության կայացման գործում ունեցած մեծ վաստակը, շնորհավորեց Գիտությունների ակադեմիայի բարձրագույն պարգևին արժանանալու առիթով:
Պարոն Մարտիրոսյանը, «Սահմանադրական բարեփոխումների, Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության հաստատման, սահմանադրական մշակույթի ձևավորման, իրավագիտության բնագավառում ունեցած ակնառու ներդրումների համար», ԳԱԳԻԿ ԳԱՐՈՒՇԻ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԻՆ շնորհեց ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի բարձրագույն պարգև՝ ոսկե մեդալը:
Պարոն Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց բարձր պարգևի և վստահության համար:
Իրենց ելույթներով Գ. Հարությունյանին շնորհավորեցին և նրա գիտական գործունեության ու պետական կառույցներում կատարած աշխատանքների մասին խոսեցին ակադեմիկոսներ, Սահմանադրական դատարանի անդամներ:

ВЫСШАЯ НАГРАДА НАЦИОНАЛЬНОЙ АКАДЕМИИ НАУК РА ГАГИКУ АРУТЮНЯНУ
16 марта в зале заседаний Президиума Национальной академии наук РА состоялось торжественное мероприятие, посвященное доктору юридических наук, профессору, Председателю Высшего судебного совета РА Гагику Арутюняну.
Президент Национальной академии наук РА Радик Мартиросян, вкратце представив собравшимся пройденный Г. Арутюняном путь и высоко оценив его научную деятельность и большие заслуги в деле становления государства, поздравил его с Высшей наградой Академии наук РА.
За выдающийся вклад в становление конституционного правосудия, формирование конституционной культуры, продвижение конституционных реформ, развитие права в Армении г-н Мартиросян наградил ГАГИКА ГАРУШЕВИЧА АРУТЮНЯНА золотой медалью – высшей наградой Национальной академии наук РА.
Г-н Арутюнян поблагодарил за высокую награду и оказанное доверие.
С поздравлениями выступили академики, члены Конституционного Суда РА и дали самую высокую оценку научной деятельности Г. Арутюняна и проделанной им работе в государственных структурах.