ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԴԱՏԱԻՐԱՎԱԿԱՆ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆ ԱՄՐԱՊՆԴՈՒՄ Է ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՀԵՏ
2023 թվականի ապրիլի 6-ին Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Վահե Գրիգորյանը մասնակցել է «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում» ծրագրի տեխնիկական հանձնաժողովի հանդիպմանը։ Ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից և դրա նպատակն է աջակցել Հայաստանին դատական և իրավական բարեփոխումներին 2022-2026 թվականների ռազմավարության շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում շեշտելով Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան ինստիտուտների համագործակցության կարևորությունը փոխնախագահ Վ. Գրիգորյանը վերահաստատել է Սահմանադրական դատարանի պատրաստակամությունը սահմանադրական արդարադատության բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում, նշելով, որ լիահույս է Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև 2023-2026 թվականների գործողություների պլանով սահմանադրական արդարադատության ոլորտում նշված համագործակցության արդյունավետության հարցում։ Համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանը, առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանին, Բարձրագույն Դատական խորհրդին, Վճռաբեկ դատարանին և այլ պետական մարմիններին՝ համագործակցության համար:
«Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում» ծրագիրը մեկնարկել է 2023 թվականի մարտի 1-ին և նպատակ է հետապնդում աջակցել Հայաստանին դատական համակարգի բարեփոխման հետագա արդյունավետ իրականացման հարցում՝ ամրապնդելով վերջինիս անկախությունը, հաշվետվողականությունը, պրոֆեսիոնալիզմը և քրեական արդարադատության շահառուներին՝ ապահովելու քրեական արդարադատության նոր օրենսդրության արդյունավետ իրականացումը մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշներին համապատասխան:

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД УКРЕПЛЯЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО С СОВЕТОМ ЕВРОПЫ В РАМКАХ СУДЕБНЫХ И ПРАВОВЫХ РЕФОРМ В АРМЕНИИ
6 апреля 2023 года заместитель Председателя Конституционного Суда Ваге Григорян принял участие в заседании Технической комиссии программы “Поддержка реализации судебных и правовых реформ в Армении”. Программа реализуется Советом Европы и направлена на поддержку Стратегии судебных и правовых реформ Республики Армения на 2022-2026 гг.
Отметив важность сотрудничества между Конституционным Судом и соответствующими институтами Совета Европы, заместитель Председателя КС В. Григорян в ходе встречи подтвердил приверженность Конституционного Суда делу эффективной реализации реформ конституционного правосудия, выразив уверенность в плодотворности сотрудничества между Арменией и Советом Европы в сфере конституционного правосудия в рамках Плана действий Совета Европы для Армении на 2023-2026 гг.
Заместитель директора отдела программ сотрудничества Лилит Данегян особую благодарность за сотрудничество выразила Конституционному Суду, Высшему судебному совету, Кассационному Суду и другим государственным органам.
Программа “Поддержка реализации судебных и правовых реформ в Армении” стартовала 1 марта 2023 года и направлена на поддержку Армении в дальнейшей эффективной реализации реформы судебной системы посредством укрепления ее независимости, подотчетности и профессионализма, а также обеспечения бенефициарам в сфере уголовного правосудия действенной реализации нового законодательства уголовного правосудия в соответствии с европейскими стандартами прав человека.