ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԻ ՇՆՈՐՀԱՎՈՐԱԿԱՆ ԽՈՍՔԸ ՆԻԴԻՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ՏՈՆԻ՝ ԹԱԳԱՎՈՐԻ ՕՐՎԱ ԱՌԹԻՎ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՎԱԾ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆԸ
«Ձերդ Գերազանցություն պարոն դեսպան,
Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի և անձամբ իմ անունից սրտանց շնորհավորում եմ Նիդերլանդների Թագավորության գործընկերներին, դեսպանության ողջ աշխատակազմին և բարեկամ նիդերլանդացի ժողովրդին ազգային տոնի՝ Թագավորի օրվա առթիվ։
Նիդերլանդները պատմականորեն եղել են այն բնօրրանը, որտեղ իրենց զարգացումն են ապրել ժամանակակից միջազգային իրավակարգի առանցքային հայեցակարգերը, ինքնիշխան պետականության ու իրավունքի գերակայության փիլիսոփայությունը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ուղենիշային սկզբունքները, իսկ Հուգո Հրոցիուսի և այլոց անունները հանրաճանաչ են իրավաբանական շրջանակներից դուրս։
Ներկայումս Նիդերլանդներում շուրջ 40 հազար հայ է բնակվում, որոնք իրենց ակտիվ հասարակական, քաղաքական, մշակութային գործունեությամբ կրում են իրավական պետության բարձր արժեքները։ Ուրախալի է, որ հայ-նիդերլանդական ավելի քան 30-ամյա դիվանագիտական հարաբերություններն էլ ավելի ամրապնդվեցին մեր պետությունում Նիդերլանդների դեսպանության բացմամբ, ինչը հնարավորություն է ստեղծում առավել արդյունավետ փոխգործակցություն ապահովվել ոչ միայն դատաիրավական ոլորտում, այլ նաև կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, բանկային և մյուս բնագավառներում։
Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև ձևավորված միջպետական ամուր հարաբերությունները և բազմաոլորտ համագործակցությունը լավագույնս արտացոլում են մեր բարեկամ ժողովուրդների միջև փոխառնչությունների պատմական խորը արմատները։ Դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացմանը զուգահեռ, հաջողվել է նշանակալի առաջընթաց արձանագրել նաև դատաիրավական համագործակցության ոլորտում։ Հաճախակի են դարձել հայ-նիդերլանդական համատեղ իրավական նախաձեռնություններն ու ծրագրերը։ Դրա վառ, սակայն ոչ եզակի օրինակը Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնած ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների համապարփակ ծրագրի մշակմանն ու դրա կյանքի կոչմանն ուղղված դեսպանատան ու անձամբ պարոն դեսպանի գործուն և անկեղծ աջակցությունն է:
Հարգելի՛ ներկաներ,
Հատկանշական է, որ Հայաստանն ու Նիդերլանդները համագործակցում են միջազգային ասպարեզում ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման ուղղությամբ։ Սա վկայում է երկու երկրների կողմից համամարդկային արժեքների նկատմամբ նույնանման ընկալման մասին, ինչը ևս կարևոր երաշխիք է հայ-նիդերլանդական բարեկամության ամրապնդման համար։
Նիդերլանդների ազգային տոնը՝ Թագավորի օրը իր մեջ կրում է ազգային միասնության և համերաշխության խորհուրդը։ Հենց նման գաղափարական հենքի վրա է կայանում ու ամրապնդվում ժողովրդավարական արժեքներով պետությունը։ Դուք՝ ազգային արժեքները պահպանելով՝ քաղաքացիական բարձր գիտակցությամբ հասարակություն կերտելու և փոփոխվող աշխարհի մարտահրավերներին դիմակայելու և առաջ գնալու լավագույն օրինակն եք։
Ավարտելով խոսքս՝ կրկին շնորհավորում եմ Թագավորի օրվա առթիվ և Նիդերլանդների բարեկամ ժողովրդին մաղթում եմ բարօրություն ու բարգավաճում:

ПРИВЕТСТВЕННОЕ СЛОВО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ АРМАНА ДИЛАНЯНА НА ОФИЦИАЛЬНОМ ПРИЕМЕ, ОРГАНИЗОВАННОМ ПО СЛУЧАЮ НАЦИОНАЛЬНОГО ПРАЗДНИКА КОРОЛЕВСТВА НИДЕРЛАНДОВ – ДНЯ КОРОЛЯ
Ваше Превосходительство господин Посол!
Уважаемые дамы и господа!
От имени Конституционного Суда Республики Армения и от себя лично сердечно поздравляю моих коллег, коллектив Посольства Королевства Нидерландов и весь дружественный голландский народ с национальным праздником – Днем Короля.
Нидерланды исторически были колыбелью ключевых концепций современного международного правопорядка, философии суверенной государственности и верховенства права, руководящих принципов международного гуманитарного права, а имя Гуго Гроция и других известны также за пределами юридических кругов.
В настоящее время в Нидерландах проживает около 40 тысяч армян, которые своей активной общественной, политической и культурной деятельностью являются носителями высоких ценностей правового государства. Отрадно, что имеющие более чем тридцатилетнюю историю армяно-голландские дипломатические отношения еще больше укрепились с открытием в нашей стране Посольства Нидерландов, что позволяет обеспечить более эффективное сотрудничество не только в судебно-правовой сфере, но и в сфере образования, высоких технологий, туризма, сельского хозяйства, а также в банковской и других областях.
Крепкие межгосударственные отношения и многоотраслевое сотрудничество между Арменией и Нидерландами лучше всего отражают глубокие исторические корни взаимоотношений между нашими дружественными народами. Наряду с развитием дипломатических отношений был достигнут значительный прогресс и в сфере судебно-правового сотрудничества. Участились совместные армяно-голландские правовые инициативы и программы. Ярким, но не единственным примером тому является активное и реальное содействие Посольства и самого господина Посла разработке и реализации комплексной программы институциональных реформ, инициированных Конституционным Судом.
Уважаемые гости!
Примечательно, что Армения и Нидерланды сотрудничают в продвижении на международной арене повестки предотвращения явления геноцида. Это свидетельствует о схожем восприятии обеими странами общечеловеческих ценностей, что также является важной гарантией укрепления армяно-голландской дружбы.
Национальный праздник Нидерландов – День короля является символом национального единства и солидарности. Именно на такой идеологической основе строится и укрепляется государство с демократическими ценностями. Нидерланды, хранящие национальные ценности, являются лучшим примером построения общества с высоким гражданским самосознанием, противостояния вызовам меняющегося мира и движения вперед.
Завершая свое выступление, хочу еще раз поздравить Вас с Днем Короля и желаю дружественному народу Нидерландов благополучия и процветания!