ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՍՈՒՐԲ ԱԹՈՌՈՒՄ
Նոյեմբերի 18-ին Հռոմում ընթացող միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ պրն Գ. Հարությունյանը հանդիպեց Սուրբ Աթոռի պետական քարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պառոլինի հետ:
Պրն Հարությունյանը Սուրբ Աթոռի պետական քարտուղարին տեղեկացրեց «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի ստեղծման նպատակների, իրականացվող ծրագրերի, առաջիկա միջոցառումների մասին: Պետական քարտուղարի խնդրանքով պրն Հարությունյանը ներկայացրեց Հռոմում ընթացող «Ժամանակակից անհատի հոգևոր և իրավական վարքագծին նետված մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման հրամայականները» խորագրով միջազգային խորհրդաժողովի ծրագիրը և դրա շրջանակներում քննարկված հիմնահարցերը:
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ կատարվեց Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների հետապնդման և նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցում առավել հետևողական մոտեցման որդեգրման անհրաժեշտության մասին:

ВСТРЕЧА В СВЯТОМ ПРЕСТОЛЕ
18 ноября в рамках проходящей в Риме Международной конференции Председатель Конституционного Суда Республики Армения, Председатель Совета попечителей Международного аналитического центра “Конституционная культура” господин Г. Арутюнян встретился с Государственным секретарем Святого Престола кардиналом Пьетро Паролином.
Господин Арутюнян ознакомил Государственного секретаря Святого Престола с целями создания Международного аналитического центра “Конституционная культура”, осуществляемыми им программами, предстоящими мероприятиями. По просьбе Государственного секретаря господин Арутюнян представил программу проходящей в Риме Международной конференции на тему “Вызовы духовному и правовому поведению современной личности и императивы их преодоления” и обсуждаемые в ее рамках вопросы.
В ходе встречи стороны обратились к проблеме преследования христиан на Ближнем Востоке и необходимости придерживаться наиболее последовательного подхода в вопросах защиты их прав.