ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՍՈՒՐԲ ԱԹՈՌՈՒՄ
Նոյեմբերի 18-ին Հռոմում ընթացող միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ պրն Գ. Հարությունյանը հանդիպեց Սուրբ Աթոռի պետական քարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պառոլինի հետ:
Պրն Հարությունյանը Սուրբ Աթոռի պետական քարտուղարին տեղեկացրեց «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի ստեղծման նպատակների, իրականացվող ծրագրերի, առաջիկա միջոցառումների մասին: Պետական քարտուղարի խնդրանքով պրն Հարությունյանը ներկայացրեց Հռոմում ընթացող «Ժամանակակից անհատի հոգևոր և իրավական վարքագծին նետված մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման հրամայականները» խորագրով միջազգային խորհրդաժողովի ծրագիրը և դրա շրջանակներում քննարկված հիմնահարցերը:
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ կատարվեց Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների հետապնդման և նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցում առավել հետևողական մոտեցման որդեգրման անհրաժեշտության մասին:

MEETING AT THE HOLY SEE
On November 18, within the framework of the International Conference in Rome, Mr G. Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, the President of the Board of Trustees of “The Constitutional Culture” International Analytical Centre met with Cardinal Pietro Parolin, the Secretary of State of the Holy See.
Mr Harutyunyan informed the Secretary of State about the objectives of the creation of “The Constitutional Culture” International Analytical Centre, the programs implemented and the upcoming events. At the request of the Secretary of State, Mr Harutyunyan presented the program of the International Conference on “Challenges of Spiritual and Legal Behavior of Contemporary Individual and Imperatives of their Overcoming”, as well as the key issues discussed within the framework of the Conference.
During the meeting, the parties touched upon the necessity of adopting a more consistent approach to the issue of persecution of Christians in the Near East and the protection of their rights.