ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՄԻ ՇԱՐՔ ԲՈՒՀԵՐԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՀԵՏ
2020 թվականի փետրվարի 26-ին Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Ալվինա Գյուլումյանը հանդիպում է ունեցել մի շարք բուհերի իրավաբանական ֆակուլտետների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2020 թվականի փետրվարի 6-ին Սահմանադրական դատարանի կողմից հայտարարված ուսանողական գիտական աշխատանքների մրցույթի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր։ Ալվինա Գյուլումյանը ներկայացրել է մրցույթի հիմնական նպատակը՝ նշելով, որ այն լավ առիթ է իրավագիտություն սովորող և ուսումնասիրող ուսանողների, մագիստրանտների և ասպիրանտների մոտ մեծացնելու հետաքրքրությունը սահմանադրական իրավունքին, սահմանադրական արդարադատությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող խնդիրներին։ Նա նաև նշել է, որ մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն, և հաղթողների պարգևատրումը կկազմակերպվի 2020 թվականի հուլիսի 5-ին՝ Սահմանադրության ընդունման հոբելյանական 25-րդ տարեդարձի օրը։ Հանդիպման մասնակիցների առաջարկությունների հիման վրա կատարվել են որոշակի ճշգրտումներ մրցույթի կազմակերպման հարցում։
Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Ալվինա Գյուլումյանը և հանդիպմանը մասնակցող Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը պատասխանել են նաև քննարկման մասնակիցներին հուզող հարցերին։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաև Սահմանադրական դատարանի և տարբեր համալսարանների միջև հնարավոր համագործակցության հարցերին, որոնց կապակցությամբ Ալվինա Գյուլումյանը հայտնել է ՍԴ պատրաստակամությունը բուհերին՝ իրենց առաքելության գործում հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու հարցում։

ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЯМИ РЯДА ВУЗОВ
26 февраля 2020 года заместитель Председателя Конституционного Суда Альвина Гюлумян встретилась с представителями юридических факультетов ряда вузов Армении.
Участники встречи обсудили вопросы, связанные с организацией Конкурса студенческих научных работ, объявленного Конституционным Судом 6 февраля 2020 года. Альвина Гюлумян рассказала об основной цели Конкурса, отметив, что это хорошая возможность повысить заинтересованность изучающих юриспруденцию студентов, магистрантов и аспирантов в вопросах, касающихся конституционного права, конституционного правосудия и защиты прав человека. Г-жа Гюлумян также отметила, что 5 июля 2020 года в день 25-летия принятия Конституции Республики Армения будут подведены итоги Конкурса и состоится награждение победителей. На основании предложений участников встречи в организацию Конкурса были внесены некоторые коррективы.
Заместитель Председателя Конституционного Суда Альвина Гюлумян и участвующий во встрече руководитель Аппарата Конституционного Суда Эдгар Казарян ответили на вопросы собравшихся. Особое внимание было уделено вопросам возможного сотрудничества между Конституционным Судом и различными университетами, в связи с чем г-жа Гюлумян выразила готовность Конституционного Суда оказать необходимое содействие вузам в осуществлении их миссии.