ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ «ԿՈՆՐԱԴ ԱԴԵՆԱՈՒԵՐ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ՀԵՏ
2019 թվականի օգոստոսի 1-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդունել է «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելին և հիմնադրամի երևանյան գրասենյակի նախագծի ղեկավար Լիանա Մարուքյանին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են 2019 թվականի հուլիսի 4-ին Սահմանադրական դատարանի և հիմնադրամի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում իրականացվելիք կոնկրետ ծրագրերին և միջոցառումներին առնչվող հարցեր։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հ. Թովմասյանը գոհունակություն է հայտնել «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները համատեղ ջանքերով կյանքի կոչելու պատրաստակամության համար և հույս հայտնել, որ դրանց արդյունքները տեսանելի կլինեն արդեն ոչ հեռու ապագայում։ Մասնավորապես՝ կոնկրետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել 2019 թվականի հոկտեմբերին գերմանական փորձի ուսումնասիրության վրա հիմնված համատեղ գիտագործնական քննարկում կազմակերպելու, իսկ 2020 թվականի հուլիսի 5-ին՝ ՀՀ Սահմանադրության օրվա շրջանակներում համատեղ գիտաժողով անցկացնելու վերաբերյալ։
Կողմերը քննարկել են այս և եկող տարվա ընթացքում ուսանողների, երիտասարդ դասախոսների շրջանում hայաստանյան առաջատար բուհերի իրավաբանական ֆակուլտետների մասնակցությամբ սահմանադրական իրավունքին նվիրված գիտագործնական հոդվածների մրցույթ անցկացնելու, լավագույն հեղինակներին կրթաթոշակ տրամադրելու և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
«Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամը պատրաստակամություն է հայտնել անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Սահմանադրական դատարանի կողմից իրականացվելիք այլ ծրագրերին և նախաձեռնություններին։

ВСТРЕЧА С РУКОВОДИТЕЛЕМ РЕГИОНАЛЬНОЙ ПРОГРАММЫ ФОНДА КОНРАДА АДЕНАУЕРА
1 августа 2019 года Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян принял Руководителя региональной программы Фонда Конрада Аденауэра Томаса Шрапеля и Руководителя проекта ереванского офиса Фонда Лиану Марукян.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы в связи с конкретными программами и мероприятиями по реализации Меморандума о взаимопонимании, подписанного между Конституционным Судом и Фондом 4 июля 2019 года.
Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян выразил удовлетворение готовностью совместными усилиями претворить в жизнь достигнутые с Фондом Конрада Аденауэра соглашения и выразил надежду, что их результаты будут очевидны уже в недалеком будущем. В частности, достигнута конкретная договоренность об организации в октябре 2019 года совместного научно-практического обсуждения на основании изучения немецкого опыта, а также о проведении 5 июля 2020 года в рамках Дня Конституции совместной научной конференции.
Стороны обсудили вопросы проведения среди студентов и молодых преподавателей в текущем и следующем годах конкурса научно-практических статей по конституционному праву с участием юридических факультетов ведущих высших учебных заведений Армении, предоставления лучшим авторам стипендий и другие представляющие взаимный интерес вопросы.
Фонд Конрада Аденауэра выразил готовность оказать содействие другим осуществляемым Конституционным Судом программам и инициативам.