ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀՀ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏԻ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻՆ ԱՋԱԿՑՈՂ ԴՈՆՈՐ ԿԱՌՈՒՅՑՆԵՐԻ ՀԵՏ
2024 թվականի հունվարի 24-ին Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Բարձր դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների օրակարգին աջակցող Դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
Հանդիպման նպատակն էր համակարգել Դոնոր կառույցների հետ զուգահեռ իրականացվող ծրագրերը՝ կրկնություններից խուսափելու, իրականացվող աշխատանքներն առավել նպատակային դարձնելու, այդ կերպ՝ կայուն համակարգային փոփոխությունները կյանքի կոչելու համար։
ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL), ԵԽ երևանյան գրասենյակի, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության, ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության ներկայացուցիչները։ Հանդիպմանը քննարկվել են Սահմանադրական դատարանում ընթացող բարեփոխումների օրակարգը, գործողությունների ծրագիրը, ինչպես նաև, նախանշվել են Դոնոր կազմակերպություններից յուրաքանչյուրի հետ աշխատանքի հստակ ուղղությունները։
Քննարկման մասնակիցները վստահություն են հայտնել, որ աշխատանքային նման ձևաչափն արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին աջակցող կազմակերպություններին և Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչություններին հնարավորություն կտա համախմբվել արդարադատության ոլորտի կառույցների հետ արդյունավետ համագործակցության գաղափարի շուրջ՝ բարեփոխումների գործընթացը դարձնելով առավել արդյունավետ և տեսանելի։

ВСТРЕЧА С ДОНОРСКИМИ ОРГАНИЗАЦИЯМИ, ПОДДЕРЖИВАЮЩИМИ РЕФОРМЫ В СФЕРЕ ЮСТИЦИИ РА
24 января 2024 года Конституционный Суд посетили представители донорских организаций, оказывающих содействие программе институциональных реформ Высокого суда.
Цель встречи заключалась в согласовании реализуемых совместно с организациями-донорами программ во избежание повторов, придании этим процессам большей целенаправленности и в осуществлении устойчивых системных изменений.
Во встрече, состоявшейся по инициативе Программы USAID по поддержке сектора юстиции Армении, приняли участие представители Программы по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов (INL) Посольства США, Ереванского офиса Совета Европы, делегации ЕС в Армении и Посольства Королевства Нидерландов в Армении. В ходе встречи обсуждались повестка проводимых в Конституционном Суде реформ и план действий, а также были намечены четкие направления работы с каждой из донорских организаций.
Участники встречи выразили уверенность, что такой формат работы позволит организациям, содействующим реформам в сфере юстиции, и представителям аккредитованных в Республике Армения дипломатических миссий объединиться со структурами сферы юстиции вокруг идеи эффективного сотрудничества, сделав процесс реформ более эффективным и зримым.