ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ԱՄՆ-Ի ԻԼԻՆՈՅՍ ՆԱՀԱՆԳԻ ՋՈՆ ՄԱՐՇԱԼԻ ԱՆՎԱՆ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՊՐՈՖԵՍՈՐ ԷՆ Մ. ԼՈՒՍԻՆԻ ՀԵՏ
Այսօր՝ 2020թ. հունվարի 22-ին, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հ. Թովմասյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ-ի Իլինոյս նահանգի Ջոն Մարշալի անվան իրավաբանական համալսարանի պրոֆեսոր Էն Մ. Լուսինի հետ, ով սահմանադրական իրավունքի հանրահայտ մասնագետ է և մասնակցել է ԱՄՆ-ի Իլինոյս նահանգի 1970թ. Սահմանադրության նախագծի մշակմանը:
Պրոֆ. Լուսինը Հայաստան է ժամանել առաջին անգամ Ստեփանակերտ քաղաքում անցակացվող Սթեթսոնի և Արցախի պետական համալսարանների նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Շրջակա միջավայրի պաշտպանության իրավունք» թեմայով միջազգային դատախաղի Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային մրցույթի կապակցությամբ:
ԱՄՆ-ի Հայկական իրավաբանական ընկերակցության նախկին նախագահ և Հայաստանում իրավական պետության և իրավագիտության զարգացմանն ուղղված ծրագրերում ակտիվ ներգրավվածություն ունեցող պրոֆ. Լուսինի հետ քննարկվել են սփյուռքի իրավաբանների և Հայաստանի իրավական ոլորտի հաստատությունների հետ համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղիները:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՍԴ փոխնախագահ Ա.Գյուլումյանը և Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի նախկին դեկան Թ. Սամուելյանը:

ВСТРЕЧА С ПРОФЕССОРОМ ЮРИДИЧЕСКОЙ ШКОЛЫ ИМЕНИ ДЖОНА МАРШАЛЛА (ШТАТ ИЛЛИНОЙС, США) ЭНН М. ЛЮСИН
22 января с.г. состоялась встреча Председателя Конституционного Суда Г. Товмасяна с профессором Юридической школы имени Джона Маршалла (штат Иллинойс, США) Энн М. Люсин, которая является известным специалистом по конституционному праву и участвовала в разработке проекта Конституции штата Иллинойс в 1970 году.
Профессор Энн М. Люсин впервые посетила Армению для участия в организованном по инициативе Стетсонского университета и Арцахского государственного университета и проводимого в Степанакерте Центральноазиатского регионального международного конкурса учебных судебных процессов на тему “Право защиты окружающей среды”.
Господин Товмасян обсудил с бывшим Председателем Армянской ассоциации юристов США и активно участвующей в программах по развитию правового государства и права в Армении профессором Энн М. Люсин пути повышения эффективности сотрудничества между юристами диаспоры и правовыми институтами Армении.
Во встрече также приняли участие заместитель Председателя Конституционного Суда А. Гюлумян и бывший декан факультета политологии и международных отношений Американского университета Армении Т. Самуэлян.