ՀԱՄԱՏԵՂ ԱՇԽԱՏԱԺՈՂՈՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԳԵՐՄԱՆԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ (IRZ) ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 3-4-ը Դիլիջանում տեղի է ունեցել «Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներին առաջադրվող բովանդակային պահանջները և Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման առանձնահատկությունները» թեմայով երկօրյա մասնագիտական աշխատաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել է Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից ֆինանսավորվող և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) ղեկավարությամբ Կոնսորցիումի կողմից իրականացվող «Արդարադատության համակարգի ամրապնդման» ծրագրի շրջանակներում: Երկօրյա աշխատաժողովին մասնակցել են Սահմանադրական դատարանի դատավորներ և Սահմանադրական դատարան դիմում ներկայացնելու իրավունք ունեցող սուբյեկտների (Հանրապետության նախագահ, Ազգային ժողով, Կառավարություն, Բարձրագույն դատական խորհուրդ, դատարաններ, դատախազություն, Մարդու իրավունքների պաշտպան, փաստաբաններ) ներկայացուցիչներ:
Երկօրյա աշխատաժողովի շրջանակներում քննարկվել են Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներին առաջադրվող բովանդակային պահանջները, նշված ոլորտին առնչվող միջազգային փորձը, Սահմանադրական դատարանում իրավակիրառ պրակտիկայի վիճարկման առանձնահատկությունները, Սահմանադրության մեկնաբանության մեթոդաբանական առանձնահատկությունները, Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման մեթոդաբանական առանձնահատկությունները, ընդունված որոշումները հանրությանն ու հասցեատերերին հաղորդակցելու առանձնահատկությունները:

JOINT WORKSHOP WITH THE GERMAN FOUNDATION FOR INTERNATIONAL LEGAL COOPERATION (IRZ)
On 3-4 June 2022, a two-day professional workshop, titled "Substantive Requirements to Applications Submitted to the Constitutional Court and Specifics of Implementation of the Decisions of the Constitutional Court" was held in the city of Dilijan. The event was convened upon the initiative of the Constitutional Court within the framework of the “Consolidation of the Justice System in Armenia” Project implemented by the consortium under the auspices of the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ), funded by the Delegation of the European Union to Armenia.
The two-day workshop was attended by the Justices of the Constitutional Court and the representatives of entities entitled to submit applications to the Constitutional Court (Office of the President of the Republic, National Assembly, Government, Supreme Judicial Council, courts, Prosecutor's Office, Human Rights Defender, and attorneys).
Within the framework of the two-day workshop, the substantive requirements to applications submitted to the Constitutional Court, international experience in this field, the peculiarities of disputing legal practice at the Constitutional Court, the methodological peculiarities of the interpretation of the Constitution, the methodological peculiarities of the follow-up of the Constitutional Court decisions, as well as the peculiarities of availability of those decisions to the public and addressees were discussed.