ՀԱՄԱՏԵՂ ԱՇԽԱՏԱԺՈՂՈՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԳԵՐՄԱՆԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ (IRZ) ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 3-4-ը Դիլիջանում տեղի է ունեցել «Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներին առաջադրվող բովանդակային պահանջները և Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման առանձնահատկությունները» թեմայով երկօրյա մասնագիտական աշխատաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել է Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից ֆինանսավորվող և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) ղեկավարությամբ Կոնսորցիումի կողմից իրականացվող «Արդարադատության համակարգի ամրապնդման» ծրագրի շրջանակներում: Երկօրյա աշխատաժողովին մասնակցել են Սահմանադրական դատարանի դատավորներ և Սահմանադրական դատարան դիմում ներկայացնելու իրավունք ունեցող սուբյեկտների (Հանրապետության նախագահ, Ազգային ժողով, Կառավարություն, Բարձրագույն դատական խորհուրդ, դատարաններ, դատախազություն, Մարդու իրավունքների պաշտպան, փաստաբաններ) ներկայացուցիչներ:
Երկօրյա աշխատաժողովի շրջանակներում քննարկվել են Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներին առաջադրվող բովանդակային պահանջները, նշված ոլորտին առնչվող միջազգային փորձը, Սահմանադրական դատարանում իրավակիրառ պրակտիկայի վիճարկման առանձնահատկությունները, Սահմանադրության մեկնաբանության մեթոդաբանական առանձնահատկությունները, Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման մեթոդաբանական առանձնահատկությունները, ընդունված որոշումները հանրությանն ու հասցեատերերին հաղորդակցելու առանձնահատկությունները:

СОВМЕСТНЫЙ РАБОЧИЙ СЕМИНАР С ГЕРМАНСКИМ ФОНДОМ МЕЖДУНАРОДНОГО ПРАВОВОГО СОТРУДНИЧЕСТВА (IRZ)
3-4 июня 2022 года в Дилижане состоялся двухдневный профессиональный форум на тему “Требования к содержанию подаваемых в Конституционный Суд обращений и особенности исполнения постановлений Конституционного Суда”.
Мероприятие было организовано по инициативе Конституционного Суда в рамках программы “Укрепление системы правосудия”, финансируемой Представительством Европейского Союза в Армении и осуществляемой Консорциумом под руководством Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ). В двухдневном семинаре приняли участие судьи Конституционного Суда и представители субъектов, имеющих право обращения в Конституционный Суд (Президент Республики, Национальное Собрание, Правительство, Высший судебный совет, суды, прокуратура, Защитник прав человека, адвокаты).
В рамках двухдневного семинара были рассмотрены вопросы относительно требований к содержанию подаваемых в Конституционный Суд обращений, связанного с этим международного опыта, особенностей оспаривания правоприменительной практики в Конституционном Суде, методологических особенностей толкования Конституции, методологических особенностей исполнения постановлений Конституционного Суда, особенностей доведения принятых постановлений до сведения общественности и адресатов.