13 սեպտեմբերի 2017թ.
Վիլնյուսում ընթացող Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի չորրորդ կոնգրեսի շրջանակներում անցկացվեց «Օրենքը և պետությունը» խորագրով լիագումար նիստը, որի շրջանակներում պրոֆեսոր Ալեքսանդրու Տենասեն ազգային զեկույցների հիման վրա ներկայացրեց համալիր համեմատական վերլուծություն:
Լիագումար նիստին ընդդիմախոս զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանը (զեկույցի ամբողջական տեքստը հասանելի է համացանցային հետևյալ հղումով):
Կոնգրեսի շրջանակներում հաջորդիվ անցկացվեց «Օրենքը և անհատը» խորագրով լիագումար նիստը: Ձևավորված պրակտիկայի համաձայն, Կոնգրեսում առանձին լիագումար նիստի շրջանակներում քննարկվեց սահմանադրական դատարանների անկախության հիմնախնդիրը:
Կոնգրեսի եզրափակիչ նիստում լիագումար նիստերի զեկուցողների կողմից ամփոփվեցին լիագումար նիստերի ընթացքում քննարկված հարցերը:
Կոնգրեսն ավարտվեց Վիլնյուսի կոմյունիկեի ընդունմամբ, որում ամփոփվեցին Կոնգրեսի հիմնական արդյունքները:

WORLD FOURTH CONGRESS CONCLUDED THE WORK
A plenary session entitled "Law and State" was held within the framework of the Fourth Congress of the World Conference on Constitutional Justice in Vilnius. Professor Alexandru Tănase presented a comprehensive comparative analysis based on national reports.
Professor Gagik Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, Doctor of Law presented an opponent report (the full text of the report is available online with the following link) at the plenary session.
The plenary session entitled "Law and Individual" was held in the framework of the Congress. According to the practice, the issue of independence of the Constitutional Courts was discussed within the framework of a separate plenary session.
During the final session of the Congress, the issues raised by the speakers of the plenary sessions were summed up.
The Congress concluded its work with the adoption of the Vilnius communiqué, which summed up the main results of the Congress.