13 սեպտեմբերի 2017թ.
Վիլնյուսում ընթացող Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի չորրորդ կոնգրեսի շրջանակներում անցկացվեց «Օրենքը և պետությունը» խորագրով լիագումար նիստը, որի շրջանակներում պրոֆեսոր Ալեքսանդրու Տենասեն ազգային զեկույցների հիման վրա ներկայացրեց համալիր համեմատական վերլուծություն:
Լիագումար նիստին ընդդիմախոս զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանը (զեկույցի ամբողջական տեքստը հասանելի է համացանցային հետևյալ հղումով):
Կոնգրեսի շրջանակներում հաջորդիվ անցկացվեց «Օրենքը և անհատը» խորագրով լիագումար նիստը: Ձևավորված պրակտիկայի համաձայն, Կոնգրեսում առանձին լիագումար նիստի շրջանակներում քննարկվեց սահմանադրական դատարանների անկախության հիմնախնդիրը:
Կոնգրեսի եզրափակիչ նիստում լիագումար նիստերի զեկուցողների կողմից ամփոփվեցին լիագումար նիստերի ընթացքում քննարկված հարցերը:
Կոնգրեսն ավարտվեց Վիլնյուսի կոմյունիկեի ընդունմամբ, որում ամփոփվեցին Կոնգրեսի հիմնական արդյունքները:

ЧЕТВЕРТЫЙ ВСЕМИРНЫЙ КОНГРЕСС ЗАВЕРШИЛ РАБОТУ
В рамках проходящего в Вильнюсе IV Конгресса Всемирной конференции по конституционному правосудию состоялось пленарное заседание на тему “Закон и государство”, на котором профессор Александру Тэнасе на основе национальных докладов представил комплексный сравнительный анализ.
На пленарном заседании с оппонирующим докладом выступил Председатель Конституционного Суда РА, доктор юридических наук, профессор Г. Арутюнян (с полным текстом доклада можно ознакомиться, перейдя по ссылке).
Затем состоялось следующее пленарное заседание на тему “Закон и индивид”. Согласно сложившейся практике, в рамках отдельного пленарного заседания на Конгрессе была рассмотрена проблема независимости конституционных судов.
На заключительном заседании докладчики пленарных заседаний обобщили рассмотренные в ходе них вопросы.