ՀԱՄԱԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ ՀՐԱՎԻՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ ՀՀ ՍԴ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՐԺԱՆԱՑԱՎ ՀԱՎԱՆՈՒԹՅԱՆ
Ս.թ. մարտի 10-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ պրն Գ. Հարությունյանը մասնակցեց Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի նիստին, որում քննարկվեցին Հանձնաժողովի 106-րդ լիագումար նիստի օրակարգին ու աշխատանքների կազմակերպմանն առնչվող հիմնահարցեր:
Վենետիկի հանձնաժողովի ս. թ. մարտի 11-12-ի 106-րդ լիագումար նիստի շրջանակներում քսանից ավելի օրակարգային հարցերից առանցքային քննարկման առարկա էին Լեհաստանի Սահմանադրական տրիբունալին առնչվող ու Ռուսաստանի Դաշնության «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ հարցերը: Առանձնահատուկ նշանակություն տրվեց իրավունքի գերակայության հիմնական չափորոշիչների ցանկի վերաբերյալ զեկույցի հաստատման հարցին:
Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստն անդրադարձավ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ համապատասխան եզրակացության նախապատրաստման խնդրին: Հանձնաժողովի անդամ պրն Եվգենի Տանչեւը հայտնեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հայցել է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ: Հաշվի առնելով, որ Հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա հունիսի սկզբին, սույն հարցով զեկուցողների անունից հայցեց Հանձնաժողովի թույլատվությունը` նախնական եզրակացությունը ներկայացնել մինչեւ հունիսյան լիագումար նիստը, ինչն արժանացավ հանձնաժողովի հավանությանը:
Հանձնաժողովի 106-րդ լիագումար նիստի օրակարգային հարցերի շրջանակներում ընդգրկված էր նաեւ «Սահմանադրական մշտադիտարկման վերաբերյալ» հարցը: Այդ հարցով հաղորդմամբ հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ պրն Գ. Հարությունյանը: Անդրադառնալով սահմանադրական մշտադիտարկման համակարգի կարեւորությանը, ներկայացնելով վերջերս լույս տեսած «Սահմանադրական մշտադիտարկում» մենագրության մեջ ամփոփված իր հետազոտության արդյունքները, անդրադառնալով սահմանադրական մշտադիտարկման չափորոշիչներին, մասնավորապես` ներկայացնելով կոռուպցիայի աճի հարցում ամբողջ աշխարհում տիրող ներկա մտահոգիչ իրավիճակը, կարեւորելով իրավունքի գերակայության ապահովման հարցում սահմանադրական մշտադիտարկման առանցքային նշանակությունը` պրն Գ. Հարությունյանը հանդես եկավ սահմանադրական մշտադիտարկմանը նվիրված համաեվրոպական խորհրդաժողով հրավիրելու նախաձեռնությամբ:
Պրն Գ. Հարությունյանը նշեց նաեւ, որ նման միջոցառում կազմակերպելու առնչությամբ հանդիպումներ ու քննարկումներ է ունեցել նաեւ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար պրն Թ. Յագլանդի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ պրն Գ. Ռայմոնդիի, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ պրն Ջ. Բուքիքիոյի հետ, ովքեր կարեւորում են նման խորհրդաժողովի հրավիրումը:
Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ պրն Ք. Գրաբենվարտերն իր ելույթում անդրադառնալով պրն Գ. Հարությունյանի առաջարկությանը, ընդգծելով նման նախաձեռնության կարեւորությունը` արտահայտվեց հօգուտ սահմանադրական մշտադիտարկմանը նվիրված համաեվրոպական խորհրդաժողովի անցկացմանը եւ կարեւորեց Վենետիկի հանձնաժողովի շրջանակներում տվյալ հարցին առավել հետեւողական մոտեցման ցուցաբերումը:
Վենետիկի հանձնաժողովը, կարեւորելով հիմնախնդիրը, առաջարկեց պրն Գ. Հարությունյանին` հաշվի առնելով Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից ընդունված «Իրավունքի գերակայության չափորոշչային ցանկը», նախապատրաստել տվյալ միջոցառման կազմակերպման հայեցակարգային մոտեցումները, առաջարկել դրա անցկացման ձեւաչափը, վայրը եւ ժամկետները եւ դրանք ներկայացնել հանձնաժողովի հունիսյան լիագումար նիստին:
Ս. թ. մարտի 12-ին Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստին հաջորդեց Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի բյուրոյի նիստը: Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին Համաշխարհային խորհրդաժողովի հետագա գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում` ֆինանսական հաշվետվության քննարկման, Կազմակերպության աշխատանքային մեթոդների հստակեցման, մասնակիցների միջեւ ավելի սերտ համագործակցության հաստատման, ինչպես նաեւ Կոնգրեսների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում տարածաշրջանային եւ լեզվական խմբերի աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնելու հնարավոր եղանակներին ու միջոցներին առնչվող հարցերը:
Բյուրոյի նիստում քննարկվեց Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի` 2017 թվականի սեպտեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Կոնգրեսի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը: Համաշխարհային խորհրդաժողովին անդամակցող սահմանադրական արդարադատության տարածաշրջանային եւ լեզվական խմբերը ներկայացրեցին տեղեկատվություն իրենց գործունեության վերաբերյալ:

УТВЕРЖДЕНА ИНИЦИАТИВА КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА О СОЗЫВЕ ОБЩЕЕВРОПЕЙСКОЙ КОНФЕРЕНЦИИ
10 марта с.г. председатель Конституционного Суда РА, член Бюро Венецианской комиссии Совета Европы г-н Г. Арутюнян принял участие в заседании Бюро Венецианской комиссии, на котором обсуждались вопросы касательно повестки дня и организации работы 106-го пленарного заседания.
В рамках 106-го пленарного заседания Венецианской комиссии, состоявшегося 11-12 марта с.г., из более чем двадцати вопросов повестки дня предметом особого обсуждения стали вопросы относительно Конституционного Трибунала Польши и внесения поправок в Закон Российской Федерации “О Конституционном Суде”. Особое значение было уделено вопросу утверждения отчета о контрольном списке основных характеристик верховенства права.
На пленарном заседании Венецианской комиссии был затронут также вопрос подготовки соответствующего заключения о проекте нового Избирательного кодекса Республики Армения. Член Комиссии г-н Евгений Танчев отметил, что Республика Армения запросила мнение Венецианской комиссии по проекту нового Избирательного кодекса РА. Учитывая, что следующее заседание Комиссии состоится в начале июня, г-н Танчев от имени докладчиков по этому вопросу испросил позволение Комиссии представить предварительное заключение до июньского пленарного заседания, на что получил одобрение Комиссии.
В повестку 106-го пленарного заседания Комиссии был также включен вопрос о конституционном мониторинге. По этому вопросу с докладом выступил Председатель Конституционного Суда РА г-н Г. Арутюнян. Ссылаясь на важность системы конституционного мониторинга и представив результаты своего исследования, нашедшие место в недавно вышедшей в свет монографии "Конституционный мониторинг", а также обратившись к вопросу стандартов конституционного мониторинга, в частности представив сложившуюся во всем мире и вызывающую тревогу ситуацию в связи с ростом коррупции, обозначив стержневое значение конституционного мониторинга в вопросе обеспечения верховенства права, г-н Арутюнян выступил с инициативой созыва общеевропейской конференции, посвященной конституционному мониторингу.
Г-н Г. Арутюнян отметил также, что в связи с организацией подобного мероприятия у него состоялись встречи и обсуждения с Генеральным секретарем Совета Европы г-ом Т. Ягландом, Председателем Европейского суда по правам человека г-ом Г. Раймонди, Председателем Венецианской комиссии г-ом Д. Букиккио, которые подчеркнули важность созыва такой конференции.
Член Венецианской комиссии г-н К. Грабенвартер, обратившись в своем выступлении к предложению г-на Г. Арутюняна и подчеркнув важность этой инициативы, высказался за проведение общеевропейской конференции, посвященной конституционному мониторингу, и обозначил последовательный подход к этому вопросу в рамках Венецианской комиссии.
Венецианская комиссия, принимая во внимание принятый Венецианской комиссией контрольный список основных характеристик верховенства права и обозначив важность проблемы, обратилась к г-ну Г. Арутюняну с предложением подготовить концептуальный подход к организации данного мероприятия, предложить формат, а также место и сроки его проведения и представить их на июньском пленарном заседании Комиссии.
Вслед за пленарным заседанием Венецианской комиссии 12 марта с.г. состоялось заседание Бюро Всемирной конференции по конституционному правосудию. В повестку дня были включены вопросы, связанные с дальнейшей деятельностью Всемирной конференции, в том числе с обсуждением финансового отчета, уточнением методов работы Организации, установлением более тесного сотрудничества между участниками, а также вопросы касательно возможных способов и средств повышения эффективности работы региональных и языковых групп в период между конгрессами.
На заседании Бюро был обсужден ход подготовительных работ Конгресса Всемирной конференции по конституционному правосудию, который состоится в сентябре 2017 года в Вильнюсе. Региональные и языковые группы конституционных судов, являющихся участниками Всемирной конференции по конституционному правосудию, представили Бюро информацию о своей деятельности.