ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ 20-ՐԴ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎՈՒՄ
Թեմատիկ զեկուցումներով հանդես եկան՝ Մոլդովայի ՍԴ նախագահ Ալեքսանդրու Տենասեն, Ռումինիայի ՍԴ դատավոր Մայա Թեոդորոիուն. «Սահմանադրական կարգավորումները եւ Ռումինիայում դատական համակարգին վերաբերող վիճելի սահմանադրական հարցերը», ՍՊՊՏՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ Ալեքսեյ Լիվերովսկին. «Սահմանադրական վերահսկողության մարմնի որոշումների օբյեկտիվությունը», Իսրայել Պետության գերագույն դատարանի դատավոր Ուրի Շոհամը. «Գերագույն դատարանը եւ մարդու իրավունքները Իսրայելում», Մոնղոլիայի ՍԴ դատավոր Սուգար Դուլամը. «Դատական իշխանության անկախության պաշտպանության նպատակով Մոնղոլիայի սահմանադրական դատարան դիմելու ինստիտուտն ու դրա իրացումը», Բելառուսի ՍԴ դատավոր Ստանիսլավ Դանիլյուկը. «Բելառուսի Հանրապետության դատական իշխանության անկախության սահմանադրաիրավական հիմքերը»։
Կայացավ զեկուցումների քննարկում։
5-րդ նիստը նախագահում էր Լատվիայի ՍԴ նախագահ Ալդիս Լավինշը։
Թեմատիկ զեկույցներով հանդես եկան՝ Տաջիկստանի ՍԴ նախագահ Մահմուդզոդա Մահկամը. «Սահմանադրական վերահսկողության մարմնի դերը իրավական պետության զարգացման գործընթացում», Լեհաստանի սահմանադրական տրիբունալի հայտերի եւ սահմանադրական գանգատների նախնական ուսումնասիրության վարչության պետի տեղակալ Պավել Վիլինսկին. «Դատական իշխանության անկախությունը որպես արդար դատաքննության իրավունքի հիմք Լեհաստանի սահմանադրական տրիբունալի պրակտիկայում»։
Զեկույցների շուրջ ծավալված քննարկումից հետո նիստը նախագահող Լատվիայի ՍԴ նախագահ Ալդիս Լավինշը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցներին, ՀՀ սահմանադրական դատարանին, ի մասնավորի՝ նախագահ Գ. Հարությունյանին եւ աշխատակազմի ղեկավար Ա. Հակոբյանին, թարգմանիչներին եւ խորհրդաժողովի աշխատանքների ամփոփման համար ձայնը տվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանին։
-Շատ ուրախ եմ, որ քննարկումներն այսպես ակտիվ ընթացան,-ասաց պարոն Հարությունյանը,-նաեւ բազմաթիվ կարծիքներ հնչեցին։ Հետաքրքիր է, որ նույնիսկ ծնվեցին նոր կոնֆերանսների բազմաշերտ, հետաքրքիր թեմաներ, որոնք առաջիկա քննարկումների առարկա կարող են դառնալ։
Ապա պարոն Հարությունյանն անդրադարձավ խորհրդաժողովի բուն թեմային եւ շեշտեց, որ դատական իշխանության անկախության տարբեր շերտերին անդրադարձներ եղան եւ փորձ արվեց քննության առարկա դարձնել ֆունկցիոնալ, նյութական, սոցիալական անկախության հիմնախնդիրներին։
-Չափազանց կարեւոր է,-շարունակեց իր միտքը պարոն Հարությունյանը,-որ սահմանադրական մակարդակում որոշակիացված, հստակեցված լինեն տարբեր դատարանների գործառութային փոխհարաբերությունները։ Գերագույն խնդիրը, որ նաեւ այս խորհրդաժողովի լուծելիքն էր, առաջին հերթին սահմանադրական անհրաժեշտ ու բավարար երաշխիքների ապահովումն է դատական իշխանության անկախության համար։ Եվ դրանք պետք է դառնան սահմանադրական դատարանի կողմից լիարժեք լիազորություններով պաշտպանվող երաշխիքներ։ Ահա այս պարագայում սահմանադրական դատարաններն իրապես մեծ դերակատարություն կունենան, քանի որ իրենք սահմանադրական նորմը ոչ միայն կիրառում են, այլ նաեւ մեկնաբանում, բացահայտում այդ նորմի սահմանադրաիրավական բովանդակությունը։
Պարոն Հարությունյանը կոնֆերանսի մասնակիցներին շնորհակալություն հայտնեց հրավերն ընդունելու եւ ակտիվ մասնակցության համար, հաջողություններ մաղթեց նրանց։
Խորհրդաժողովի նիստերն ավարտվեցին։
Հյուրերի համար պաշտոնական ու ազատ հանդիպումների, նաեւ մշակութային հետաքրիր ծրագիր էր նախատեսված նրանց Հայաստանում գտնվելու բոլոր օրերի համար։
Նախորդ օրերին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն էր ընդունելություն կազմակերպել՝ ի պատիվ խորհրդաժողովի մասնակիցների, ապա ՀՀ վարչապետն էր ընդունելություն կազմակերպել։ Հյուրերը հասցրել էին լինել Մատենադարանում, այցելել Հայոց Ցեղասպանության հուշահամալիր։
Մինչ Հայաստանից մեկնելը նրանք եղան Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Երեւանի կոնյակի գործարանում, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում։

AT THE XX YEREVAN INTERNATIONAL CONFERENCE
At the Session 4, which was chaired by Mr. George Papuashvili, President of the Constitutional Court of Georgia, thematic reports were made by Mr. Alexandru Tenase, President of the Constitutional Court of the Republic of Moldova, Ms. Maya Teodoroiu, Judge of the Constitutional Court of Romania (title of report: "Constitutional Regulations and Contentious Constitutional Issues concerning the Judiciary in Romania"), Mr. Aleksey Liverovskiy, Head of Chair of Constitutional Law at Saint-Petersburg State University of Economy (title of report: "The Objectiveness of the Decisions of the Body of Constitutional Review"), Mr. Uri Shoham, Justice of the Supreme Court of the State of Israel (title of report: “The Supreme Court and Human Rights in Israel”), Mr.Sugar Dulam, Member of the Constitutional Court of Mongolia (title of report: “Access to the Constitutional Court of Mongolia with the Purpose of Protecting the Independence of the Judiciary and its Use") and Mr. Stanislav Danilyuk, Judge of the Constitutional Court of the Republic of Belarus (title of report: “The Constitutional-Legal Grounds of the Independence of the Judicial Power in the Republic of Belarus").
Discussion of the reports was afterwards.
At the Session 5, which was chaired by Mr. Aldis Laviņš, President of the Constitutional Court of the Republic of Latvia, thematic reports were made by Mr. Mahkam Mahmudzoda, President of the Constitutional Court of the Republic of Tajikistan (title of report: “The Role of the Body of Constitutional Review in the Process of Development of the Rule of Law State”) and Mr. Pawel Wilinski, Deputy Director of Department of Preliminary Review of Applications and Constitutional Complaints of the Constitutional Tribunal of the Republic of Poland (title of report: “Independence of the Judicial Power as the Basic of the Right to Fair Trial in the Jurisprudence of the Constitutional Court of Poland”).
After the discussion of the reports, Mr. Aldis Laviņš, President of the Constitutional Court of the Republic of Latvia expressed his gratitude to the participants of the Conference, the RA Constitutional Court, in particular, Mr. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, Mr. Hakobyan, Head of the Staff of the RA Constitutional Court, as well as the interpreters. Thereupon, Mr. Aldis Laviņš gave the floor to Mr. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court to summarize the activities of the Conference.
- I am very pleased that we had such active discussions, - said Mr. Harutyunyan – and a lot of opinions were expressed. It is interesting that as a result of this, many interesting topics for new conferences appeared, which may soon be subject to discussions.
Afterwards, Mr. Harutyunyan touched upon the topic of the Conference and noted that the rapporteurs paid attention to different segments of the independence of the judicial power and tried to consider the issues of functional, material and social independence.
- It is very important, - mentioned Mr. Harutyunyan, - that functional relations between the courts were concretized and clarified in constitutional level. Ensuring necessary and sufficient constitutional guarantees for the independence of the judicial power is first of all the major issue, which also became a matter at issue at this Conference. Those guarantees must be protected by the full-fledged powers of the Constitutional Court. In this case, the constitutional courts will actually have a significant role, since the constitutional courts not only implement the constitutional norm, but also interpret and reveal the constitutional-legal content of that norm.
Mr. Harutyunyan expressed his gratitude to the participants of the Conference for accepting the invitation and for active participation, and wished them good luck.
The Conference completed its work.
For all days of stay in Armenia, the organizers of the Conference provided formal and informal meetings, as well as an interesting cultural program for the participants.
Over the past days, a reception in honor of the participants of the Conference was organized, which was hosted by Mr. Serzh Sargsyan, President of the Republic of Armenia, and afterwards, a reception was organized, which was hosted by Mr. Hovik Abrahamyan, Prime Minister of the Republic of Armenia.
The guests visited the Matenadaran, the Memorial of the Armenian Genocide, Mother See of Holy Etchmiadzin, the Yerevan Brandy Factory and Komitas Museum-Institute.