ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ 20-ՐԴ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ
Հոկտեմբերի 8-ից Երեւանում՝ մեկնարկեց Երեւանյան 20-րդ միջազգային խորհրդաժողովը՝ նվիրված ՀՀ Սահմանադրության ընդունման 20-ամյակին եւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի ստեղծման 20-ամյակին։ Այն կազմակերպել են ՀՀ սահմանադրական դատարանը, Վենետիկի Հանձնաժողովը, Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների Կոնֆերանսը եւ ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը։
Թեման՝ «Սահմանադրական դատարանների դերը դատական իշխանության անկախության ամրապնդման գործում։ Դոկտրինալ մոտեցումները եւ ժամանակակից մարտահրավերները»։
Հոկտեմբերի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունելություն էր կազմակերպել՝ ի պատիվ ՀՀ սահմանադրական դատարանի կողմից հրավիրված երեւանյան 20-րդ միջազգային խորհրդաժողովի մասնակիցների։
ՀՀ Նախագահը խորհրդաժողովի մասնակիցներին շնորհակալություն հայտնեց նրանց այցի համար, կարեւորեց նման խորհրդաժողովների անցկացումը։ Կառավարության ընդունելությունների տանը կայացած միջոցառման ընթացքում էլ, խորհրդաժողովի մասնակիցների ներկայությամբ, տեղի ունեցավ նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի 20-ամյակի առիթով թողարկված նամականիշի մարման արարողությունը։ Նամականիշի վրա պատկերված են ՀՀ սահմանադրական դատարանի շենքը, Հայաստանի Հանրապետության դրոշը եւ արդարադատության խորհրդանիշ Ֆեմիդան՝ Սահմանադրությունը ձեռքում։
Մինչ Նախագահի հետ հանդիպումը հյուրերը հասցրել էին լինել Մատենադարանում, ծանոթանալ գիտահետազոտական ինստիտուտում պահպանվող հին ձեռագրերին։ Նաեւ այցելել էին Հայոց Ցեղասպանության հուշահամալիր, թանգարանում դիտել Ցեղասպանության վավերագրերը, զոհերի հուշաձանին ծաղկեդրումով հարգանքի տուրք մատուցել նահատակների հիշատակին։
Հոկտեմբերի 9-ին կայացավ խորհրդաժողովի նիստը։
Մասնակիցներին ողջունեց եւ բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը։
-Այս խորհրդաժողովը բացառիկ է իր հոբելյանական բնույթով,-ասաց նա,-նախ, որ այն սահմանադրական արդարադատության հիմնախնդիրներին նվիրված, Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համատեղ կազմակերպվող ավանդական 20-րդ խորհրդաժողովն է, երկրորդ՝ նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության ընդունման 20-ամյակին եւ երրորդ՝ նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի կազմավորման 20-ամյակին։ Եռատեղված այս 20-ամյակները ոչ միայն պարտավորեցնող են մեր կողմից քննարկվող հարցերի ու դրանց արդյունավետ լուծումներ գտնելու տեսանկյունից, այլեւ հասունության վկայություն են։ Հասունություն սահմանադրական արդատադատության ոլորտում մեծ փորձառություն կուտակելու առումով, հասունություն միջազգային համագործակցության առումով, հասունություն մեր երկրներում իրավունքի ու սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում ունեցած ներդրման առումով։
Այնուհետեւ պարոն Հարությունյանը հակիրճ ներկայացրեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի գործունեությունը, որի արդյունքում դատարանի կողմից քննության առնված հազարավոր գործերում արտահայտված իրավական դիրքորոշումները էական նպաստ են բերել մեր երկրում իրավունքի զարգացման, սահմանադրականության հաստատման գործին։ Հազարավոր մարդիկ են կարողացել իրենց իրավունքների պաշտպանությունը գտնել սահմանադրական դատարանում։ Կոնկրետ օրինակներով մատնանշեց, որ հիմնականում քաղաքացիների դիմունմերի հիման վրա հակասահմանադրական են ճանաչվել շուրջ 150 տարբեր օրենքների դրույթներ։
-Սահմանադրական դատարանը,-շարունակեց պարոն Հարությունյանը,-ի զորու եղավ մեր երկրում ձեւավորել սահմանադրաիրավական մտածողության նոր որակ, իրավական պետության չափորոշիչներին համապատասխանող սահմանադրագիտության նոր դպրոց՝ Հանրապետությունում դառնալով սահմանադրաիրավական մտքի շարժիչ ուժը։ Սահմանադրական դատարանի ակտիվ դերակատարությունը կարեւորվում է նաեւ միջազգային հարթակներում։ Մեր գործուն մասնակցությամբ ձեւավորվեցին երիտասարդ ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական դատարանների միջազգային կոնֆերանսը, ինչպես նաեւ սահմանադրական դատարանների համաշխարհային խորհրդաժողովը, որոնցից առաջինի նախագահությամբ եւ երկրորդի բյուրոյի նախագահի պատիվն ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը։ Մեր դատարանը ներկայացված է նաեւ Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյում, եվրոպական երկրների սահմանադրական դատարանների Կոնֆերանսի անդամ է։
Պարոն Հարությունյանն առանձնակի շեշտեց արդյունավետ համագործակցությունը Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, ի մասնավորի՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյին, ով եղել է երեւանյան բոլոր 20 միջազգային խորհրդաժողովների մասնակիցը։
Ողջույնի խոսքերով հանդես եկան Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն եւ ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը։
Առաջին նիստում, որը նախագահում էր Ջիանի Բուքիքիոն, թեմատիկ զեկուցումներով հանդես եկան՝ Լատվիայի ՍԴ նախագահ Ալդիս Լավինշը. «Լատվիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի դերը դատական իշխանության անկախության ամրապնդման գործում», ՌԴ ՍԴ փոխնախագահ Սերգեյ Մավրինը. «Սահմանադրական դատարանի ինքնուրույնությունը եւ դատական իշխանության անկախությունը», ՀՀ ՍԴ անդամ Արեւիկ Պետրոսյանը. «Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի դերը դատական իշխանության անկախության ամրապնդման գործում. սահմանադրաիրավական լուծումներ, արդի մարտահրավերներ» եւ Սլովենիայի ՍԴ նախագահ Իվետա Մացեյկովան. «Դատական իշխանության անկախության պաշտպանությունը՝ Սլովենիայի Հանրապետության ՍԴ ընդունած որոշումների շրջանակում»։
Զեկուցումների քննարկումներով ավարտվեց առաջին նիստը։
Երկրորդ նիստում, որը նախագահում էր Լիտվայի ՍԴ նախագահ Դաինիուս Ժալիմասը, թեմատիկ զեկուցումներով հանդես եկան՝ Ղազախստանի սահմանադրական խորհրդի անդամ Անառ Ժաիլգանովան. «Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի դերը դատական իշխանության անկախության ամրապնդման գործում», Մուրադ Մեդելսին՝ Ալժիրի սահմանադրական խորհրդի նախագահ. «Ալժիրյան փորձը դատական իշխանության ամրապնդման հարցում», Լիտվայի ՍԴ դատավոր Դանուտե Իոչիենեն. «Դատական իշխանության անկախության ամրապնդման սկզբունքը Լիտվայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի դոկտրինայում», Թաիլանդի ՍԴ նախագահ Նուրաք Մարպրանիտին. «Թաիլանդի սահմանադրական դատարանի դերը դատական իշխանության անկախության ամրապնդման գործում. դոկտրինալ մոտեցումները եւ ժամանակակից մարտահրավերները» եւ Խորվաթիայի ՍԴ փոխնախագահ Սնեժանա Բագիչը. «Գործունեության թափանցիկությունը որպես Խորվաթիայի սահմանադրական դատարանի գործունեության հանդեպ հանրային հավատի եւ վստահության երաշխիք»։
Զեկուցումների շուրջ ծավալվեց քննարկում։
Երրորդ նիստը նախագահում էր Մոլդովայի ՍԴ նախագահ Ալեքսանդրու Տենասեն։
Թեմատիկ զեկուցումներով հանդես եկան՝ Բելգիայի Թագավորության ՍԴ նախագահ Անդրե Ալենը. «Սահմանադրական դատարանի դերը դատական իշխանության անկախության ամրապնդման գործում», Ղրղզստանի գերագույն դատարանի սահմանադրական պալատի դատավոր Ժեդիգեր Մալաեւը. «Ղրղզստանի Հանրապետության գերագույն դատարանի սահմանադրական պալատը եւ դրա դերը դատական իշխանության անկախության ամրապնդման գործում», Մակեդոնիայի ՍԴ անդամ Գզիմե Ստարովան. «Սահմանադրական դատարանների դերը դատական իշխանության անկախության ամրապնդման գործում, հատուկ անդրադարձ Մակեդոնիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանին»:

XX YEREVAN INTERNATIONAL CONFERENCE
XX Yerevan International Conference started on 8 October in Yerevan. The Conference was dedicated to the XX Anniversary of Adoption of the Constitution of the Republic of Armenia and the XX Anniversary of Establishment of the Constitutional Court of the Republic of Armenia. The Conference was organized by the Constitutional Court of the Republic of Armenia, the Venice Commission, the Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy and the Center of the Constitutional Law of the Republic of Armenia.
Topic: “The role of constitutional courts in strengthening the independence of the judicial power: Doctrinal approaches and contemporary challenges.”
On 8 October, a reception in honor of the participants of XX Yerevan International Conference was organized, which was hosted by Mr. Serzh Sargsyan, President of the Republic of Armenia.
The President of the Republic of Armenia expressed his gratitude to the participants of the Conference for the visit, and emphasized the holding of such conferences. The ceremony of Cancellation of Postage Stamp Issued on the Occasion of the XX Anniversary of Establishment of the Constitutional Court of the Republic of Armenia was organized at the Reception House of the Government, in the presence of the participants of the Conference. Postage Stamp depicts the building of the RA Constitutional Court, the Flag of the Republic of Armenia and the symbol of justice - Themis with the Constitution in hand.
Before the meeting with the President, the guests visited the Institute of Ancient Manuscripts (the Matenadaran) and got familiar with ancient manuscripts . They also visited the Armenian Genocide Museum and Institute, and took part in the Ceremony of Laying Flowers to the Memorial of the Armenian Genocide and commemorated the victims.
The Session of the Conference was held on 9 October.
Mr. Gagik Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court welcomed the guests and made the opening speech:
-“This Conference is exclusive by its jubilee nature: firstly, this is the XX Conference dedicated to the issues of constitutional justice which has become traditional, and which is organized jointly with the Venice Commission; secondly, it is dedicated to the XX Anniversary of Adoption of the Constitution of the Republic of Armenia; and thirdly, it is dedicated to the XX Anniversary of Establishment of the Constitutional Court of the Republic of Armenia. These triple twentieth anniversaries are not only binding from the perspective of the discussed issues and effective resolution for them, but also they are the evidence of maturity. Maturity – in the sense of compiling great experience in the sphere of constitutional justice. Maturity – in the sense of international cooperation. Maturity – in the sense of the contribution made for ensuring the rule of law and Constitution in our countries.”
Then Mr. Harutyunyan briefed the activities of the RA Constitutional Court and the legal positions expressed in thousands of cases considered by the Court, which essentially aided the development of the law and establishment of constitutionality in our country. Thousands of people could find protection of their rights in the Constitutional Court. Mr. Harutyunyan made certain examples and pointed out that over 150 provisions of laws were declared contradicting the Constitution mainly on the basis of the applications submitted to the Constitutional Court by citizens. Mr. Harutyunyan mentioned that:
-“The Constitutional Court has been able to form new quality of constitutional-legal mentality in our country and a new school of science on constitution which is in concordance with the criteria of the rule of law state. The Constitutional Court has become the moving force for the constitutional-legal thought in the Republic of Armenia. The active role of the Constitutional Court has been signified also at the international stage. The Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy, as well as the World Conference of Constitutional Courts have been formed with our active participation, and the Constitutional Court of the Republic of Armenia was honoured with the chairmanship of the first and the chairmanship of the bureau of the second. Our Court is presented at the Bureau of the Venice Commission and is the member of the Conference of European Constitutional Courts.”
Mr. Harutyunyan made a special emphasis on effective cooperation with the Venice Commission, and expressed his gratitude to Mr. Gianni Buquicchio, President of the Venice Commission, who participated in all twenty Yerevan international conferences.
Mr. Gianni Buquicchio, President of the Venice Commission, and Arpine Hovhannisyan, RA Minister of Justice, made welcoming speeches. At the Session 1, which was chaired by Mr. Gianni Buquicchio, thematic reports were made by Mr. Aldis Laviņš , President of the Constitutional Court of the Republic of Latvia (title of report: “The Role of Constitutional Court of the Republic of Latvia in Strengthening the Independence of the Judicial Power”), Mr. Sergey Mavrin, Vice President of the Constitutional Court of the Russian Federation (title of report: “The Autonomy of the Constitutional Court and the Independence of Judicial Power in the Russian Federation”), Ms. Arevik Petrosyan, Member of the Constitutional Court of the Republic of Armenia (title of report: “The Role of the Constitutional Court of the Republic of Armenia in Strengthening of the Independence of the Judicial Power: Constitutional-Legal Solutions, Contemporary Challenges and Development Tendencies”), and Ms. Ivetta Macejkova, President of the Constitutional Court of the Slovak Republic (title of report: “Protecting the independence of the judicial power within the framework of decisions adopted by the Constitutional Court of the Slovak Republic”).
Session 1 concluded with the discussion of the reports.
At the Session 2, which was chaired by Mr. Dainius Žalimas, President of the Constitutional Court of the Republic of Lithuania, thematic reports were made by Ms. Anar Zhailganova, Member of the Constitutional Council of the Republic of Kazakhstan (title of report: “The Role of the Constitutional Council of the Republic of Kazakhstan in Strengthening of the Independence of the Judicial Power”), Mr. Mourad Medelci, President of the Constitutional Council of the People's Democratic Republic of Algeria (title of report: “The Algerian Experience in Strengthening the Independence of the Judicial Power”), Ms. Danutė Jočienė, Justice of the Constitutional Court of the Republic of Lithuania (title of report: “Strengthening the principle of the independence of the Judiciary in the doctrine of the Constitutional Court of the Republic of Lithuania”), Mr. Nurak Marpraneet, President of the Constitutional Court of the Kingdom of Thailand (title of report: “The Role of the Constitutional Court of Thailand in Strengthening the Independence of the Judicial Power: Doctrinal Approaches and Contemporary Challenges”) and Ms. Snježana Bagić, Vice President of the Constitutional Court of the Republic of Croatia (title of report: “Transparent Functioning as a Guarantee of the Public Trust and Confidence in the Work of the Croatian Constitutional Court”).
Discussion of the reports was afterwards.
At the Session 3, which was chaired by Mr. Alexandru Tănase, President of the Constitutional Court of the Republic of Moldova, thematic reports were made by Mr. André Alen, President of the Constitutional Court of the Kingdom of Belgium (title of report: “The Role of the Constitutional Court in Strengthening the Independence of the Judicial Power”), Mr. Zhediger Salayev, Member of the Constitutional Chamber of the Supreme Court of the Kyrgyz Republic (title of report: “The Constitutional Chamber of the Supreme Court of the Kyrgyz Republic and its Role in Strengthening of the Independence of the Judicial Power”) and Ms. Gzime Starova, Judge of the Constitutional Court of the FYR of Macedonia (title of report: “The Role of the Constitutional Courts in Strengthening the Independence of the Judicial Power - with Special Reference on the Constitutional Court of the Republic of Macedonia").