ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ 22-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎՆ ԱՎԱՐՏԵՑ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ
Հոկտեմբերի 20-ին, «Սահմանադրական դատարանների դերը սահմանադրական կոնֆլիկտների հաղթահարման գործում» թեմայի քննարկումով, իր աշխատանքները շարունակեց Երեւանյան 22-րդ միջազգային խորհրդաժողովը:
Երրորդ նիստը նախագահում էր ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Զեկուցումներով հանդես եկան Հարավաֆրիկյան Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Մոգոնգ Մոգոնգը՝ «Վեճերի հաղթահարման գործում սահմանադրական դատարանի դերը Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում», ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Ֆելիքս Թոխյանը՝ «ՀՀ սահմանադրական դատարանի դերը սահմանադրական վեճերի հաղթահարման գործում» եւ Չեռնոգորիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր (ՍԴ պաշտոնաթող նախագահ) Դեսենկա Լոպիչիչը՝ «Չեռնոգորիայի սահմանադրական դատարանի դերը իրավական կարգի պաշտպանության գործում» թեմաներով:
Մասնակիցների կարծիքների փոխանակմամբ Խորհրդաժողովն ամփոփեց երկօրյա քննարկումները:
Ամփոփիչ ելույթով հանդես եկավ նիստը նախագահող, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: Նա ուրախությամբ վկայեց, որ երկօրյա երկխոսությունը, այն է՝ «Սահմանադրական դատարանների դերը սահմանադրական կոնֆլիկտների հաղթահարման գործում» կարեւոր թեմայի քննարկումը, հաջողությամբ կայացավ: Երկօրյա Խորհրդաժողովը հնարավորություն տվեց իմանալ, թե այս կամ այն երկրում կոնֆլիկտները կարո՞ղ են, արդյոք, հանգեցնել սահմանադրական ճգնաժամի, եթե ժամանակին չհաղթահարվեն: Այդ հաղթահարման մեջ Սահմանադրական դատարանները իրապես պետք է ունենան նկատելի դերակատարություն: Առավել ուշադրություն պետք է դարձնել անձի՛ սահմանադրական ինքնության հարցին: Անձի սահմանադրական ինքնությունն առաջին հերթին պայմանավորվում է նրանով, որ նա՛ է քաղաքացիական որակների կրողը, եւ Սահմանադրությունն առաջին հերթին անձի՛ սահմանադրական արժեբանությունն է, եւ սահմանադրական արժեքները պետք է կյանքի կոչել՝ նրա հիմնական սկզբունքները երաշխավորելու ճանապարհով:
Պարոն Հարությունյանը խորհրդաժողովի մասնակից գործընկերների հետ իր այս համոզմունքները կիսում էր՝ աշխարհի 117 երկրի սահմանադրություններն ուսումնասիրողի՛ իրավունքով: Ըստ նրա, սահմանադրական ճգնաժամերից խուսափելու ուղին սահմանադրական կոնֆլիկտների հաղթահարումն է, եւ պետք է կարողանալ նաեւ իրավական դիրքորոշումներով նպաստել օրենսդրության եւ Սահմանադրության այնպիսի փոփոխությունների, որոնց արդյունքում երաշխավորված կլինի Սահմանադրության գերակայությունը: Բացառիկ կարեւոր է, որպեսզի յուրաքանչյուր անհատի, յուրաքանչյուր քաղաքացու սոցիալական վարքագծի հիմքում, պետության յուրաքանչյուր քաղաքական ինստիտուտի քաղաքական վարքագծի՛ հիմքում, հանրային իշխանության հանրային վարքագծի՛ հիմքում ընկած լինի իրավունքի՛ գերակայությունը:
Պարոն Հարությունյանը խորհրդաժողովի մասնակիցներին կրկին շնորհակալություն հայտնեց իրենց ներկայության եւ կարեւոր հարցերի քննարկմանն ակտիվ մասնակցության համար: Նա իր խոսքի ավարտին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշմամբ սահմանված՝ «Արդյունավետ համագործակցության եւ սահմանադրական արդարադատության ոլորտում ունեցած նշանակալի դերակատարման համար» ՀՀ սահմանադրական դատարանի ոսկե հուշամեդալով պարգեւատրման ներկայացված անձանց հանձնեց պարգեւները:
Պարգեւատրվեցին՝ Վենետիկի Հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերդիս Քյորուլֆ Թորգեիրսդոտիրը, Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական դատարանների միջազգային կոնֆերանսի նախագահ, Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի նախագահ Իգոր Ռոգովը, Լատվիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Ինետա Զիեմելեն, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Մոգոնգ Մոգոնգը, Բելոռուսի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Պյոտր Միկլաշևիչը, Լատվիայի սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող նախագահ Գունարս Կուտրիսը, Վրաստանի ՍԴ պաշտոնաթող նախագահ Գիորգի Պապուաշվիլին, Չեռնոգորիայի ՍԴ պաշտոնաթող նախագահ Դեսանկա Լոպիչիչը, ՌԴ ՍԴ փոխնախագահ Սերգեյ Մավրինը, ՌԴ ՍԴ փոխնախագահ Օլգա Խոխրյակովան, Սաքսոնիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, պրոֆեսոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը:
Դրանով Երեւանյան 22-րդ Խորհրդաժողովն ավարտեց իր աշխատանքները:
Այսօր կեսօրին Խորհրդաժողովի մասնակիցներին ընդունեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Խորհրդաժողովի շրջանակներում հյուրերն այցելեցին Մատենադարան, Ծիծեռնակաբերդ, Ազգային պատկերասրահ:
Վաղը՝ հոկտեմբերի 21-ին, հյուրերի համար այցելություն է նախատեսված «Զվարթնոց» պատմամշակութային թանգարան, Փարաջանովի թանգարան:

XXII ЕРЕВАНСКАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ ЗАВЕРШИЛА СВОЮ РАБОТУ
20 октября XXII Ереванская международная конференция завершила свою работу обсуждением темы “Роль конституционных судов в преодолении конституционных конфликтов”.
В третьем заседании председательствовал Председатель Конституционного Суда Республики Армения Гагик Арутюнян. С докладами выступили Председатель Конституционного Суда Южно-Африканской Республики Могоенг Могоенг (тема “Роль Конституционного Суда Южно-Африканской Республики в преодолении конституционных конфликтов”), судья Конституционного Суда Республики Армения Феликс Тохян (тема “Роль Конституционного Суда РА в преодолении конституционных споров”) и судья Конституционного Суда Черногории /экс-председатель КС/ Десанка Лопичич (тема “Роль Конституционного Суда Черногории в защите правопорядка”).
Двухдневные обсуждения завершились обменом мнений.
Работу Конференции обобщил председательствующий на заседании Председатель Конституционного Суда Республики Армения Гагик Арутюнян. Он с радостью констатировал, что двухдневный диалог на тему “Роль конституционных судов в преодолении конституционных конфликтов” прошел успешно. Конференция дала возможность понять, могут ли конфликты в той или иной стране привести с конституционному кризису, если своевременно их не преодолеть. В этом преодолении Конституционные Суды в действительности должны играть существенную роль. В своей речи господин Арутюнян отметил: “Мы должны выступить в роли примирителя и осуществителя верховенства Конституции. Должны обратить наибольшее внимание на вопрос конституционной самобытности личности. Конституционная самобытность личности в первую очередь обуславливается тем, что мы являемся носителями гражданских качеств. Мы не должны забывать, что Конституция – это, в первую очередь, конституционная аксиология личности, и мы должны претворить в жизнь конституционные ценности путем гарантирования основных принципов Конституции. И конституции должны иметь ту аксиологическую основу, которая исходит от общего чувствования ценностей данного общества. На первый план всегда необходимо ставить конституционную самобытность как совокупность гражданских качеств личности”.
Господин Арутюнян делился этими своими убеждениями с коллегами-участниками Конференции по праву лица, изучившего конституции 117 стран мира. По его мнению, путь избежания конституционных кризисов – преодоление конституционных конфликтов, и мы должны уметь также правовыми позициями способствовать таким законодательным и конституционным изменениям, в результате которых будет гарантировано верховенство Конституции.
“Для каждого государства, - сказал он, - по моему мнению, исключительно важно, чтобы в основе социального поведения каждого индивида, каждого гражданина лежало верховенство права, в основе политического поведения каждого политического института государства лежало верховенство права, в основе публичного поведения публичной власти лежало верховенство права”.
Господин Арутюнян вновь поблагодарил участников Конференции за присутствие и активное участие в обсуждениях важных вопросов. Затем он вручил золотые памятные медали Конституционного Суда РА “За эффективное сотрудничество и значительную роль в сфере конституционного правосудия” лицам, представленным на награждение решением Конституционного Суда РА.
Были награждены Вице-председатель Венецианской комиссии Хердис Кьерульф Торгеирсдоттир, Председатель Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии, Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан Игорь Рогов, Председатель Конституционного Суда Латвийской Республики Инета Зиемеле, Председатель Конституционного Суда Южно-Африканской Республики Могоенг Могоенг, Председатель Конституционного Суда Республики Беларусь Петр Миклашевич, экс-председатель Конституционного Суда Латвийской Республики Гунарс Кутрис, экс-председатель Конституционного Суда Грузии Георгий Папуашвили, экс-председатель Конституционного Суда Черногории Десанка Лопичич, заместитель Председателя Конституционного Суда Российской Федерации Сергей Маврин, заместитель Председателя Конституционного Суда Российской Федерации Ольга Хохрякова, судья Конституционного Суда Саксонии, профессор Кристоф Дегенхарт.
На этом XXII Ереванская международная конференция завершила свою работу.
Сегодня в полдень участников Конференции принял Президент Республики Армения Серж Саргсян.
В рамках Конференции гости посетили Матенадаран, Цицернакаберд, Национальную галерею.
Завтра, 21 октября для гостей запланировано посещение культурно-исторического музея-заповедника “Звартноц”, Дома-музея Сергея Параджанова.