ԴԵՍՊԱՆԻ ՀՐԱԺԵՇՏԻ ԱՅՑԸ
Հունիսի 23-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում կայացավ Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելի հրաժեշտի հանդիպումը ՍԴ անդամների եւ աշխատակազմի հետ։
Հյուրին ողջունեց ու ներկաներին ներկայացրեց ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանը, գոհունակությամբ շեշտելով պարոն Մորելի պաշտոնավարման տարիներին ՀՀ սահմանադրական դատարանի հետ ունեցած ջերմ ու բարեկամական հանդիպումներն ու համագործակցության արդյունավետությունը, սահմանադրական արդարադատության ոլորտում Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ առանձնահատուկ կապերի ստեղծումը։
Հանդիպմանը հատուկ ընգծվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության սահմանադրական դատարանների միջեւ ստեղծված սերտ համագործակցությունը, որն արդեն տասնամյակների պատմություն ունի։ Այս համագործակցության զարգացման ու ամրապնդման գործում նկատելի է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանատան ակտիվ գործակցությունը, Հարավային Կովկասի երկրներում դատաիրավական բարեփոխումներին նպաստող ծրագրեր իրականացնող Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ) երեւանյան գրասենյակի ակտիվ մասնակցությունը։ Այդ համագործակցությունը շարունակվում է նաեւ ներկայումս՝ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում գերմանացի մասնագետների ակտիվ մասնակցությամբ։

AMBASSADOR'S FAREWELL VISIT
On June 23, the farewell meeting of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Armenia Mr. Reiner Morell with the Members and the Staff of the Constitutional Court was held at the RA Constitutional Court.
Mr. Gagik Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court welcomed the guest and introduced him to those present. Mr. Harutyunyan also underlined warm and friendly meetings, and effective cooperation with Mr. Morell during the years of his tenure, also noting the creation of specific relations between Germany and Armenia in the domain of justice.
Close cooperation between the RA Constitutional Court and the constitutional courts of the Federal Republic of Germany was emphasized at the meeting, which has been going on for decades. The Embassy of the Federal Republic of Germany in Yerevan, as well as the Yerevan office of the German Society for International Development (GIZ) implementing programs to promote judicial reforms in the South Caucasus, played a significant role in strengthening and developing this cooperation.
This cooperation continues to this day, with the active participation of German experts in the process of constitutional reforms in the Republic of Armenia. Participants of the meeting wished the Ambassador every success.