ՉԵԽԻԱՅԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ
Հունիսի 2-ին փոխադարձ այցելությամբ ՀՀ սահմանադրական դատարանում էր Չեխիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Պավել Ռիխետսկու գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին Չեխիայի ՍԴ նախագահի տեղակալ Յարոսլավ Ֆենիկը, ՍԴ դատավոր Դեվիդ Յուհլիրը, ՍԴ աշխատակիցներ Վլաստիմիլ Գյոտինգերը եւ Միլադա Կիլիանովան։
ՀՀ սահմանադրական դատարանը, հատկապես այս վերջին տասնամյակում, ակտիվ համագործակցություն ունի Չեխիայի սահմանադրական դատարանի հետ՝ ինչպես երկկողմանի հարթակում, այնպես էլ տարածաշրջանային կառույցներում եւ սահմանադրական դատարանների համաշխարհային կոնգրեսի շրջանակներում։ Կարեւորելով սահմանադրական դատարանների համագործակցության հարցում Չեխիայի սահմանադրական դատարանի փորձը, հանդիպումը սկսվեց «Սահմանադրական եւ այլ դատարանների ֆունկցիոնալ փոխգործակցության հարցերը» եւ «Անհատական սահմանադրական գանգատի ինստիտուտը Չեխիայում եւ Հայաստանում» թեմաներով սեմինար-քննարկումով, որին մասնակցում էին ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամներն ու աշխատակազմի՝ հիմնական գործառույթներ իրականացնող ստորաբժանումների ներկայացուցիչներ։
Այս հանդիպումը կարեւորվում է նաեւ նրանով, որ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների ընդհանուր աշխատանքների համատեքստում չափազանց հետաքրքիր է Չեխիայի փորձի ուսումնասիրումը երկու հիմնական ոլորտներում՝ Սահմանադրական դատարանների եւ այլ դատարանների փոխգործակցության հարցում, ինչպես նաեւ Սահմանադրական դատարաններում մարդու իրավունքների պաշտպանության կամ անհատական սահմանադրական գանգատի ինստիտուտի իրացման ոլորտում, որտեղ Չեխիայի սահմանադրական դատարանը հսկայական փորձառություն ունի եւ համարվում է առաջադիմական փորձառություն ունեցող երկրներից մեկը՝ Գերմանիայի, Սլովակիայի եւ այլ երկրների հետ միասին։
Քննարկվեցին հիշյալ հիմնախնդիրների հարցում չեխերի ձեռքբերումներն ու դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր ուղիները։
Երկժամյա քննարկումից հետո հյուրերը շրջեցին սահմանադրական դատարանի շենքում, եղան նիստերի սրահում, խորհրդակցության սենյակում, ապա այցելեցին Մատենադարան։
Կեսօրին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի ներկայացմամբ Չեխիայի սահմանադրական դատարանի պատվիրակությանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը։

VISIT OF THE DELEGATION FROM CZECH CONSTITUTIONAL COURT
The delegation leaded by the President of Czech Constitutional Court Mr. Pavel Rychetský visited the RA Constitutional Court on June 2. The delegation included Mr. Jaroslav Fenyk, Vice-President of Czech Constitutional Court; Mr. David Uhlíř, Justice of Czech Constitutional Court; Mr. Vlastimil Göttinger and Ms. Milada Kilianova, staffers of the Constitutional Court.
Especially in the past decade, the RA Constitutional Court actively cooperates with Czech Constitutional Court on bilateral level as well as in the framework of World Congress of Constitutional Justice. The experience of Czech Constitutional Court in cooperation of constitutional courts was underlined at the meeting. The meeting started by seminar discussion on the “Issues of functional cooperation of constitutional and other courts” and the “Institution of individual constitutional complaint in the Czech Republic and the Republic of Armenia.” The Members of the RA Constitutional Court and the staffers participated in the meeting.
The meeting was highlighted also by the fact that in the context of constitutional reforms in the Republic of Armenia, study of the Czech experience was rather interesting, namely, in two main domains: issues of cooperation of constitutional and other courts, and protection of human rights in constitutional courts or the institution of individual constitutional complaint. Czech Constitutional Court has great experience in the above mentioned domains, and it is one of the advanced countries together with Germany, Slovakia and other countries.
Czech achievements in the mentioned issues and possible solutions were discussed at the meeting.
After the two-hour discussion, the guests toured the building of the Constitutional Court, the sitting hall and the conference room. Then the guests visited the Matenadaran.
In the afternoon, Mr. Serzh Sargsyan, the President of the Republic of Armenia hosted the delegation from Czech Constitutional Court and Mr. Gagik Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court.