ՉԵԽԻԱՅԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ
Հունիսի 2-ին փոխադարձ այցելությամբ ՀՀ սահմանադրական դատարանում էր Չեխիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Պավել Ռիխետսկու գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին Չեխիայի ՍԴ նախագահի տեղակալ Յարոսլավ Ֆենիկը, ՍԴ դատավոր Դեվիդ Յուհլիրը, ՍԴ աշխատակիցներ Վլաստիմիլ Գյոտինգերը եւ Միլադա Կիլիանովան։
ՀՀ սահմանադրական դատարանը, հատկապես այս վերջին տասնամյակում, ակտիվ համագործակցություն ունի Չեխիայի սահմանադրական դատարանի հետ՝ ինչպես երկկողմանի հարթակում, այնպես էլ տարածաշրջանային կառույցներում եւ սահմանադրական դատարանների համաշխարհային կոնգրեսի շրջանակներում։ Կարեւորելով սահմանադրական դատարանների համագործակցության հարցում Չեխիայի սահմանադրական դատարանի փորձը, հանդիպումը սկսվեց «Սահմանադրական եւ այլ դատարանների ֆունկցիոնալ փոխգործակցության հարցերը» եւ «Անհատական սահմանադրական գանգատի ինստիտուտը Չեխիայում եւ Հայաստանում» թեմաներով սեմինար-քննարկումով, որին մասնակցում էին ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամներն ու աշխատակազմի՝ հիմնական գործառույթներ իրականացնող ստորաբժանումների ներկայացուցիչներ։
Այս հանդիպումը կարեւորվում է նաեւ նրանով, որ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների ընդհանուր աշխատանքների համատեքստում չափազանց հետաքրքիր է Չեխիայի փորձի ուսումնասիրումը երկու հիմնական ոլորտներում՝ Սահմանադրական դատարանների եւ այլ դատարանների փոխգործակցության հարցում, ինչպես նաեւ Սահմանադրական դատարաններում մարդու իրավունքների պաշտպանության կամ անհատական սահմանադրական գանգատի ինստիտուտի իրացման ոլորտում, որտեղ Չեխիայի սահմանադրական դատարանը հսկայական փորձառություն ունի եւ համարվում է առաջադիմական փորձառություն ունեցող երկրներից մեկը՝ Գերմանիայի, Սլովակիայի եւ այլ երկրների հետ միասին։
Քննարկվեցին հիշյալ հիմնախնդիրների հարցում չեխերի ձեռքբերումներն ու դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր ուղիները։
Երկժամյա քննարկումից հետո հյուրերը շրջեցին սահմանադրական դատարանի շենքում, եղան նիստերի սրահում, խորհրդակցության սենյակում, ապա այցելեցին Մատենադարան։
Կեսօրին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի ներկայացմամբ Չեխիայի սահմանադրական դատարանի պատվիրակությանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը։

ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ЧЕХИИ
2 июня по приглашению Председателя Конституционного Суда Армении Г. Арутюняна в Армению с официальным визитом прибыла делегация Конституционного Суда Чехии в составе Председателя Конституционного Суда Павла Рихетского, заместителя Председателя Ярослава Феника, судьи Дэвида Юхлира, сотрудников аппарата Властимила Гетингера и Милады Килиановой.
Конституционный Суд Республики Армения, особенно в последние десять лет, активно сотрудничает с Конституционным Судом Чехии как в двусторонней плоскости, так и в региональных структурах, а также в рамках Всемирного конгресса конституционных судов. В первый день визита в Конституционном Суде РА состоялся семинар на темы: “Вопросы функционального взаимосотрудничества конституционного и других судов” и “Институт индивидуальной конституционной жалобы в Чехии и Армении”, в котором приняли участие судьи и руководители подразделений Аппарата КС РА.
Важность этой встречи заключается в том, что в контексте работ в связи с предстоящими в Армении конституционными реформами весьма полезно изучение опыта Чехии, в частности в сфере сотрудничества между конституционным судом и другими судами в вопросе реализации защиты прав человека и института индивидуальной конституционной жалобы, особенно учитывая, что Конституционный Суд Чехии имеет в этих сферах огромный опыт, а Чехия в этом вопросе считается одной из передовых стран, наряду с Германией, Словакией и другими странами.
Участники обсудили достижения чехов в упомянутых вопросах и возможные пути их решения.
После двухчасового обсуждения гости ознакомились с Конституционным Судом Армении, побывали в зале заседаний, совещательной комнате.
В тот же день делегация Конституционного Суда Чехии посетила Институт древних рукописей Матенадаран.
Затем Председателя Конституционного Суда РА Г. Арутюняна и делегацию Конституционного Суда Чехии принял Президент Республики Армения Серж Саргсян.