ԲԱՐՁՐ ՄԱԿԱՐԴԱԿԻ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ ՓԱՐԻԶՈՒՄ
2019 թ. սեպտեմբերի 12-ից 13-ը ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր տիկին Ալվինա Գյուլումյանը մասնակցեց Ֆրանսիայի Հանրապետության Սահմանադրական խորհրդի, Պետական խորհրդի և Վճռաբեկ դատարանի կողմից կազմակերպված «Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների գերագույն դատարանների խորհրդաժողովին»: Այս բարձր մակարդակի խորհրդաժողովը կազմակերպվել էր Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահության շրջանակներում, որի առանցքում են մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական համակարգի ամրապնդումը, իրավահավասարության և միասնական համակեցության խթանումը, իրավունքի գերակայությանը և մարդու իրավունքներին ոլորտում նոր մարտահրավերների դիմագրավումը:
Ի լրումն խորհրդաժողովի երկու լիագումար նիստերին՝ միջոցառման ընթացքում կազմակերպվել են նաև թեմատիկ սեմինարներ-քննարկումներ նվիրված ներպետական դատական ատյանների և ՄԻԵԴ-ի փոխհարաբերություններին, արդյունավետ դատական պաշտպանության միջոցներին և խոսքի ու արտահայտվելու ազատությանը:
Միջոցառման աշխատանքներին մասնակցում էին Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների 100-ից ավել բարձր դատարանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և այլ եվրոպական վերպետական մարմինների ներկայացուցիչներ: Խորհրդաժողովի մասնակիցներին Ելիսեյան Պալատում ընդունել է նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ն.Գ. Էմանուել Մակրոնը:

HIGH-LEVEL CONFERENCE IN PARIS
On September 12-13, 2019, Ms Alvina Gyulumyan, Judge of the RA Constitutional Court participated in the Conference of the Chief Justices of the Supreme Courts of the Council of Europe Member States organized by the Constitutional Council, the State Council and the Court of Cassation of the French Republic. This high-level conference was organized within the framework of the French Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe, which focuses on strengthening the European system of human rights protection, promoting equality and coexistence, the rule of law and confronting new challenges in the field of human rights.
In addition to the two Plenary Sessions of the Conference, thematic seminars and discussions on domestic courts and ECHR relations, effective judicial remedies and freedom of speech and expression were also organized.
The event was attended by the representatives of over 100 courts of the Council of Europe member states, as well as representatives of the European Court of Human Rights and other European supranational bodies. The participants of the conference were also hosted at the Elysee Palace by the President of the French Republic H.E. Emmanuel Macron.