ԲԱՐՁՐ ՄԱԿԱՐԴԱԿԻ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ ՓԱՐԻԶՈՒՄ
2019 թ. սեպտեմբերի 12-ից 13-ը ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր տիկին Ալվինա Գյուլումյանը մասնակցեց Ֆրանսիայի Հանրապետության Սահմանադրական խորհրդի, Պետական խորհրդի և Վճռաբեկ դատարանի կողմից կազմակերպված «Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների գերագույն դատարանների խորհրդաժողովին»: Այս բարձր մակարդակի խորհրդաժողովը կազմակերպվել էր Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահության շրջանակներում, որի առանցքում են մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական համակարգի ամրապնդումը, իրավահավասարության և միասնական համակեցության խթանումը, իրավունքի գերակայությանը և մարդու իրավունքներին ոլորտում նոր մարտահրավերների դիմագրավումը:
Ի լրումն խորհրդաժողովի երկու լիագումար նիստերին՝ միջոցառման ընթացքում կազմակերպվել են նաև թեմատիկ սեմինարներ-քննարկումներ նվիրված ներպետական դատական ատյանների և ՄԻԵԴ-ի փոխհարաբերություններին, արդյունավետ դատական պաշտպանության միջոցներին և խոսքի ու արտահայտվելու ազատությանը:
Միջոցառման աշխատանքներին մասնակցում էին Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների 100-ից ավել բարձր դատարանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և այլ եվրոպական վերպետական մարմինների ներկայացուցիչներ: Խորհրդաժողովի մասնակիցներին Ելիսեյան Պալատում ընդունել է նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ն.Գ. Էմանուել Մակրոնը:

КОНФЕРЕНЦИЯ ВЫСОКОГО УРОВНЯ В ПАРИЖЕ
С 12 по 13 сентября 2019 года судья Конституционного Суда Республики Армения г-жа Альвина Гюлумян приняла участие в Конференции председателей верховных судов государств-членов Совета Европы, организованной Конституционным Советом, Государственным советом и Кассационным Судом Франции. Настоящая Конференция высокого уровня была организована в рамках председательства Франции в Комитете министров Совета Европы. В ходе Конференции были затронуты вопросы в связи с укреплением европейской системы защиты прав человека, содействием правовому равенству и мирному сосуществованию и противодействием новым вызовам в области верховенства права и прав человека.
Наряду с двумя пленарными сессиями в рамках Конференции состоялись также тематические семинары-обсуждения, посвященные отношениям между внутригосударственными судебными органами и ЕСПЧ, мерам эффективной судебной защиты и свободе слова и выражения.
В работе Конференции приняли участие представители высших судов более чем 100 государств-членов Совета Европы, а также представители Европейского суда по правам человека и других европейских надгосударственных органов. В Елисейском дворце участников Конференции принял Президент Франции Эммануэль Макрон.