ԱՎԱՐՏՎԵՑ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՆԴՐԵԱՍ ՖՈՍԿՈՒԼԵԻ ԳԼԽԱՎՈՐԱԾ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆ
Ավարտվեց Գերմանիայի Սահմանադրական Դատարանի նախագահ Անդրեաս Ֆոսկուլեի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Հայաստանի Հանրապետություն։ Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հյուրընկալվեց Հայաստանի սահմանադրական դատարանում, որտեղ նախ տեղի ունեցավ երկու երկրների սահմանադրական դատարանների նախագահների առանձնազրույցը: Դրան հաջորդեց ընդլայնված կազմով աշխատանքային քննարկում՝ «Անհատական գանգատի քննության սահմանները սահմանադրական դատավարությունում» թեմայով: Խորհրդաժողովի մասնակիցները քննարկեցին նաև երկու երկրների սահմանադրական դատարանների մի շարք որոշումներ:
Այցի շրջանակներում պատվիրակության ներկայացուցիչները այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցեցին Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Պատվիրակությունը շրջայց կատարեց նաև Ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ Անդրեաս Ֆոսկուլեն գրառում կատարեց թանգարանի հուշամատյանում։
Այցի շրջանակներում պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ Հայաստանի նախագահի և վարչապետի հետ, այցելեց Մայր Աթոռ, ընդունելության արժանացավ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կողմից, շրջեց Էջմիածնի թանգարանում:

ЗАВЕРШИЛСЯ ВИЗИТ В АРМЕНИЮ ДЕЛЕГАЦИИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ФЕДЕРАТИВНОЙ РЕСПУБЛИКИ ГЕРМАНИЯ, ВОЗГЛАВЛЯЕМОЙ ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ КС АНДРЕАСОМ ФОСКУЛЕ
Завершился официальный визит в Республику Армения делегации Конституционного Суда Федеративной Республики Германия, возглавляемой Председателем КС Андреасом Фоскуле. В ходе визита делегация посетила Конституционный Суд Армении, где состоялась частная беседа Председателей Конституционных Судов двух стран, по окончании которой в расширенном составе прошла рабочая дискуссия на тему “Рамки рассмотрения индивидуальных обращений в конституционном судопроизводстве”. Участники дискуссии обсудили также ряд решений Конституционных Судов двух стран.
В рамках визита члены делегации отдали дань памяти жертвам Геноцида армян, посетив Мемориальный комплекс Цицернакаберд. Делегация также посетила музей-институт Геноцида, где Андреас Фоскуле сделал запись в памятной книге музея.
В рамках визита члены делегации встретились с Президентом и Премьер-министром Армении. Гости посетили Первопрестольный Святой Эчмиадзин, где состоялась аудиенция делегации у Католикоса Всех Армян, затем члены делегации ознакомились с экспозицией Музея-сокровищницы Святого Эчмиадзина.