ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆՆ ԸՆՏՐՎԵԼ Է ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԴԱՏԱՎՈՐ
Ս.թ. սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովի ԱԺՈ-016-Ա որոշմամբ Արման Դիլանյանն ընտրվել է Սահմանադրական դատարանի դատավոր:
ԱՐՄԱՆ ԷԴՈՒԱՐԴԻ ԴԻԼԱՆՅԱՆ
Ծնվել է 1974 թվականին Արարատի մարզի Գետափնյա գյուղում:
1996 թվականին ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը:
2004 թվականին շնորհվել է իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական կոչում՝ «Միջազգային հանրային իրավունք» մասնագիտացմամբ: Ատենախոսության թեման՝ «Միջազգային դատարանները և միջպետական վեճերի խաղաղ կարգավորման հիմնահարցերը»:
21.08.1996 թվականից աշխատել է ՀՀ սահմանադրական դատարանում` որպես աշխատակազմի քարտուղարության առաջին կարգի մասնագետ, ապա` նախագահի տեղակալի օգնական, իսկ այնուհետև` իրավախորհրդատվական ծառայության (վարչության) անհատական դիմումների վերլուծության բաժնի վարիչ:
29.09.2012 թվականից մինչև 26.04.2013 թվականը կատարել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի իրավախորհրդատվական ծառայության (վարչության) պետի պարտականությունները:
03.04.2006 թվականից մինչ օրս դասավանդում է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում («Միջազգային իրավունք», «Միջազգային արդարադատություն» առարկաներ): Նույն թվականից մինչև 2013 թվականի փետրվար ամիսը հանդիսացել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի Միջազգային և եվրոպական իրավունքի ամբիոնի վարիչը:
2013 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր:
2015 թվականից դասավանդում է ՀՀ Փաստաբանական դպրոցում («Ներկայացուցչությունը վարչական դատավարությունում», «Ներկայացուցչությունը վարչական վարույթում» առարկաներ):
2017 թվականի ապրիլի 28-ին ՀՀ դատավորների միության ընդհանուր ժողովի կողմից ընտրվել է ՀՀ դատավորների միության խորհրդի անդամ: Ընդգրկված է «Դատական իշխանություն» ամսագրի խմբագրական խորհրդի կազմում:

АРМАН ДИЛАНЯН ИЗБРАН СУДЬЕЙ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА
13 сентября с.г. Постановлением Национального Собрания РА ПНС-016-А Арман Диланян избран судьей Конституционного Суда.
ДИЛАНЯН АРМАН ЭДУАРДОВИЧ
Родился в 1974 году в селе Гетапня Араратского марза.
В 1996 году окончил юридический факультет ЕГУ.
В 2004 году присуждена ученая степень кандидата юридических наук по специальности ”Международное публичное право”. Тема диссертации “Международные суды и вопросы мирного урегулирования межгосударственных споров”.
С 21.08.1996 года по 26.04.2013 года работал в Конституционном Суде РА. Сначала в качестве специалиста первого класса Секретариата Аппарата КС, затем - помощника заместителя Председателя КС, после – начальника Отдела анализа заявлений граждан Правовой консультативной службы (Управления) КС, а с 29.09.2012 года исполнял обязанности руководителя Правовой консультативной службы (Управления) Аппарата Конституционного Суда Республики Армения.
С 03.04.2006 года преподает в Российско-Армянском (Славянском) университете (дисциплины “Международное право” и “Международное правосудие”). С того же времени по февраль 2013 года являлся заведующим кафедрой международного и европейского права юридического факультета Российско-Армянского (Славянского) университета.
12 декабря 2013 года Указом Президента Республики Армения назначен судьей Административного суда РА.
С 2015 года преподает в Школе адвокатов РА (дисциплины “Представительство в административном судопроизводстве” и “Представительство в административном производстве”).
28 апреля 2017 года Общим собранием Союза судей Республики Армения избран членом Совета Союза судей Республики Армения.