ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆՆ ԸՆՏՐՎԵԼ Է ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԴԱՏԱՎՈՐ
Ս.թ. սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովի ԱԺՈ-016-Ա որոշմամբ Արման Դիլանյանն ընտրվել է Սահմանադրական դատարանի դատավոր:
ԱՐՄԱՆ ԷԴՈՒԱՐԴԻ ԴԻԼԱՆՅԱՆ
Ծնվել է 1974 թվականին Արարատի մարզի Գետափնյա գյուղում:
1996 թվականին ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը:
2004 թվականին շնորհվել է իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական կոչում՝ «Միջազգային հանրային իրավունք» մասնագիտացմամբ: Ատենախոսության թեման՝ «Միջազգային դատարանները և միջպետական վեճերի խաղաղ կարգավորման հիմնահարցերը»:
21.08.1996 թվականից աշխատել է ՀՀ սահմանադրական դատարանում` որպես աշխատակազմի քարտուղարության առաջին կարգի մասնագետ, ապա` նախագահի տեղակալի օգնական, իսկ այնուհետև` իրավախորհրդատվական ծառայության (վարչության) անհատական դիմումների վերլուծության բաժնի վարիչ:
29.09.2012 թվականից մինչև 26.04.2013 թվականը կատարել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի իրավախորհրդատվական ծառայության (վարչության) պետի պարտականությունները:
03.04.2006 թվականից մինչ օրս դասավանդում է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում («Միջազգային իրավունք», «Միջազգային արդարադատություն» առարկաներ): Նույն թվականից մինչև 2013 թվականի փետրվար ամիսը հանդիսացել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի Միջազգային և եվրոպական իրավունքի ամբիոնի վարիչը:
2013 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր:
2015 թվականից դասավանդում է ՀՀ Փաստաբանական դպրոցում («Ներկայացուցչությունը վարչական դատավարությունում», «Ներկայացուցչությունը վարչական վարույթում» առարկաներ):
2017 թվականի ապրիլի 28-ին ՀՀ դատավորների միության ընդհանուր ժողովի կողմից ընտրվել է ՀՀ դատավորների միության խորհրդի անդամ: Ընդգրկված է «Դատական իշխանություն» ամսագրի խմբագրական խորհրդի կազմում:

ARMAN DILANYAN IS ELECTED JUDGE OF THE CONSTITUTIONAL COURT
On 13 September 2018 Arman Dilanyan was elected Judge of the Constitutional Court by the Decision DNA-016-A of the RA National Assembly.
ARMAN EDWARD DILANYAN
Was born in 1974 in the village of Getapnya, Ararat Marz.
1996 - graduated from Faculty of Law of YSU.
2004 - PhD in International Public Law. PhD thesis topic: "International Courts and Issues of Peaceful Settlement of Interstate Disputes".
From 21.08.1996 worked at the Constitutional Court of the Republic of Armenia as the First Category Specialist of the Secretariat of the Staff, Assistant to the Vice-President and Head of the Division of Analysis of Individual Applications of the Legal Advisory Service (Department).
29.09.2012 - 26.04.2013 - Head of the Legal Advisory Service (Department) of the Staff of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
From 03.04.2006 to present - teaches at Armenian-Russian (Slavonic) University ("International Law", "International Justice").
From 03.04.2006 till February 2013 - Head of the Chair of International and European Law at the Law Faculty of Armenian-Russian (Slavonic) University.
On 12.12.2013, by the decree of the President of the Republic of Armenia, was appointed Judge of the RA Administrative Court. Since 2015 - teaches at the RA Attorney School ("Representation in Administrative Litigation", "Representation in Administrative Proceedings").
On 28.04.2017 was elected a member of the Council of the Association of Judges of the Republic of Armenia by the General Assembly of the Union of Judges of the Republic of Armenia. Member of the editorial board of the “Judicial Power” scientific-methodical journal.