ԱՐԳԵՆՏԻՆԱՅԻ ԴԱՏԱՎՈՐԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Հայաստանում գտնվող Արգենտինայի Դաշնային դատավոր Նորբերտո Օյարբիդեն ապրիլի 27-ին հյուրընկալվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանին։
Գոհունակություն հայտնելով, որ պարոն Օյարբիտեն Արգենտինայում զբաղվում է նաեւ հայոց ցեղասպանության հարցերով՝ Գ. Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողովին առընթեր ստեղծվել է ցեղասպանության իրավական հիմնախնդիրների ուսումնասիրման հետազոտական կենտրոն՝ ի մի բերելու այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքները եւ նախապատրաստելու հայոց ցեղասպանության իրավական հարցերի հնարավոր միջազգային թղթածրար։
Պարոն Օյարբիդեն տեղեկացրեց, որ Հայաստանում գտնվելով՝ նոր տեղեկություններ ու նոր փաստեր է ձեռք բերել, որոնք լրացնում են իրենց հավաքածը եւ Արգենտինայի հայ համայնքի տրամադրած շատ արժեքավոր տեղեկությունները։ Արդեն 12 հազար փաստաթուղթ է հավաքված, եւ դրանում շատ մեծ է հայ համայնքի ներդրումը։ Նա կարեւորեց այդ աշխատանքները, շեշտելով, թե դրանք ինչ դրական հետեւանքներ կարող են ունենալ ամբողջ Լատինական Ամերիկայում հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացում։
Նորբերտո Օյարբիդեն, որպես Դաշնային դատավոր, Արգենտինայի հայազգի քաղաքացի Գրեգորեո Հայրապետյանի ներկայացրած հայցի հիման վրա ցեղասպանության վերաբերյալ գործ է քննել ու որոշում կայացրել, որով հաստատել է, որ թուրքական պետությունը 1915-1923 թվականների ընթացքում ցեղասպանության հանցագործություն է կատարել հայկական բնակչության դեմ։

СУДЬЯ ИЗ АРГЕНТИНЫ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
27 апреля Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял аргентинского федерального судью Норберто Ойарбиде, находящегося в Армении в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Выразив удовлетворение по поводу того, что господин Ойарбиде в Аргентине занимается вопросами Геноцида армян, господин Арутюнян рассказал гостю, что при Общеармянской конференции юристов создан исследовательский центр по изучению правовых вопросов, связанных с Геноцидом, для обобщения проводимых в этом направлении работ и подготовки международного пакета по правовым вопросам, связанным с Геноцидом армян.
Господин Ойарбиде рассказал, что, находясь в Армении, получил новые сведения и факты, дополняющие собранную ими и предоставленную армянской диаспорой Аргентины очень ценную информацию. Уже собрано 12 тысяч документов, и в это неоценимый вклад внесла армянская диаспора. Господин Ойарбиде также обозначил важность проделанной работы, отметив, какие положительные последствия может иметь это для признания и осуждения Геноцида армян на всей территории Латинской Америки.
Норберто Ойарбиде в качестве федерального судьи в своей практике уже рассматривал дело о Геноциде на основании иска гражданина Аргентины армянского происхождения Грегорио Айрапетяна и вынес решение, которым подтвердил, что турецкое государство в 1915-1923 гг. совершило Геноцид в отношении армянского населения.