ԱՐԳԵՆՏԻՆԱՅԻ ԴԱՏԱՎՈՐԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Հայաստանում գտնվող Արգենտինայի Դաշնային դատավոր Նորբերտո Օյարբիդեն ապրիլի 27-ին հյուրընկալվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանին։
Գոհունակություն հայտնելով, որ պարոն Օյարբիտեն Արգենտինայում զբաղվում է նաեւ հայոց ցեղասպանության հարցերով՝ Գ. Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողովին առընթեր ստեղծվել է ցեղասպանության իրավական հիմնախնդիրների ուսումնասիրման հետազոտական կենտրոն՝ ի մի բերելու այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքները եւ նախապատրաստելու հայոց ցեղասպանության իրավական հարցերի հնարավոր միջազգային թղթածրար։
Պարոն Օյարբիդեն տեղեկացրեց, որ Հայաստանում գտնվելով՝ նոր տեղեկություններ ու նոր փաստեր է ձեռք բերել, որոնք լրացնում են իրենց հավաքածը եւ Արգենտինայի հայ համայնքի տրամադրած շատ արժեքավոր տեղեկությունները։ Արդեն 12 հազար փաստաթուղթ է հավաքված, եւ դրանում շատ մեծ է հայ համայնքի ներդրումը։ Նա կարեւորեց այդ աշխատանքները, շեշտելով, թե դրանք ինչ դրական հետեւանքներ կարող են ունենալ ամբողջ Լատինական Ամերիկայում հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացում։
Նորբերտո Օյարբիդեն, որպես Դաշնային դատավոր, Արգենտինայի հայազգի քաղաքացի Գրեգորեո Հայրապետյանի ներկայացրած հայցի հիման վրա ցեղասպանության վերաբերյալ գործ է քննել ու որոշում կայացրել, որով հաստատել է, որ թուրքական պետությունը 1915-1923 թվականների ընթացքում ցեղասպանության հանցագործություն է կատարել հայկական բնակչության դեմ։

JUDGE FROM ARGENTINA WAS HOSTED AT THE RA CONSTITUTIONAL COURT
In the scopes of events dedicated to commemoration of Centennial of Armenian Genocide, on April 27 G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, hosted Noberto Oyarbide, federal judge Argentine.
G.Harutyunyan thanked Mr. Oyarbide for dealing with the issues of Armenian Genocide in Argentine and informed that Research Centre of Legal Issues of Armenian Genocide by Pan-Armenian Forum of Lawyers was established to centralize the studies made in this domain and prepare a feasible international package of legal issues of the Armenian Genocide.
Mr. Oyarbide informed that during his visit to Armenia he received new information and new facts which replenish his materials and valuable information provided by the Armenian community of Argentine. More than 12 000 documents are accumulated and the Armenian community's investment was enormous. He highlighted this work and stated that it could have a very important impact on the processes of recognition and condemnation of the Armenian Genocide in the Latin America.
Noberto Oyarbide, as a federal judge, based on the application submitted by Gregoreo Hayrapetyan, the Armenian citizen of Argentine, considered the case and held a decision by which he confirmed that during 1915-1923 the Turkish Government committed genocide crimes against the Armenian population.
The electronic copy of this decision was passed to Mr. Harutyunyan.
During the meeting the issues of further expansion of Armenian - Argentine relations were discussed.