ԱՄԵՐԻԿԱՑԻ ՀՅՈՒՐԵՐԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանում գտնվող Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պրոֆեսորներ Ռոբերտ Էլիսոնը եւ Ջեկ Ռակովը հյուրընկալվեցին ՀՀ սահմանադրական դատարանում: Հանդիպման եւ քննարկումների առանցքը ԱՄՆ անկախության Հռչակագրի 240-ամյակի շրջանակներում ամերիկյան սահմանադրականության հիմնահարցերն էին:
Պարոն Հարությունյանը ողջունեց հյուրերին, փոխադարձաբար ներկայացրեց հանդիպման մասնակիցներին, գոհունակություն հայտնեց հրավերը ընդունելու համար: Նա կարեւորեց այս հանդիպումը, որ հաճելի առիթ է արժեւորելու 1776 թվականին ընդունված Միացյալ Նահանգների անկախության Հռչակագիրը:
Հյուրերը, հարց ու պատասխանի, ակտիվ քննարկման շրջանակներում ներկայացրեցին իրենց մոտեցումները Հռչակագրին, նրա դերին ու դերակատարությանը, սահմանադրական զարգացումներին, ամերիկյան ժողովրդավարությանը:

AMERICAN GUESTS AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On October 18, Professor Robert Allison and Professor Jack Rakove from the USA were hosted at the RA Constitutional Court. Issues relating to American constitutionality in the framework of 240th anniversary of adoption of the United States Declaration of Independence were the core of the meeting and discussions.
Mr. Harutyunyan welcomed the guests, introduced them to the participants of the meeting and expressed gratitude for accepting the invitation. He underlined this meeting as a nice opportunity to appreciate the United States Declaration of Independence adopted in 1776.
During active discussions the guests expressed their viewpoints on the Declaration, its role and significance, constitutional developments and American democracy.