ԱՄԵՐԻԿԱՑԻ ՀՅՈՒՐԵՐԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանում գտնվող Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պրոֆեսորներ Ռոբերտ Էլիսոնը եւ Ջեկ Ռակովը հյուրընկալվեցին ՀՀ սահմանադրական դատարանում: Հանդիպման եւ քննարկումների առանցքը ԱՄՆ անկախության Հռչակագրի 240-ամյակի շրջանակներում ամերիկյան սահմանադրականության հիմնահարցերն էին:
Պարոն Հարությունյանը ողջունեց հյուրերին, փոխադարձաբար ներկայացրեց հանդիպման մասնակիցներին, գոհունակություն հայտնեց հրավերը ընդունելու համար: Նա կարեւորեց այս հանդիպումը, որ հաճելի առիթ է արժեւորելու 1776 թվականին ընդունված Միացյալ Նահանգների անկախության Հռչակագիրը:
Հյուրերը, հարց ու պատասխանի, ակտիվ քննարկման շրջանակներում ներկայացրեցին իրենց մոտեցումները Հռչակագրին, նրա դերին ու դերակատարությանը, սահմանադրական զարգացումներին, ամերիկյան ժողովրդավարությանը:

АМЕРИКАНСКИЕ ГОСТИ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
18 октября в Конституционном Суде Республики Армения состоялась встреча с профессорами из Соединенных Штатов Америки Робертом Эллисоном и Джеком Раковом. В ходе встречи были рассмотрены вопросы американского конституционализма в рамках 240-й годовщины принятия Декларации независимости США.
Председатель КС РА Г. Арутюнян приветствовал гостей, поблагодарив их за принятие приглашения, представил участников встречи. Он отметил важность встречи, предоставившей возможность обратиться к представляющей большую ценность принятой в 1776 году Декларации независимости США.
Встреча прошла в атмосфере активного обсуждения и обмена мнениями. Гости представили свои точки зрения относительно роли Декларации, конституционных развитий и американской демократии.