ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ՆԻԴԵՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐ ԵՎ ԴԱՏԱԿԱՆ ԱՅԼ ԱՏՅԱՆՆԵՐ
11 ապրիլի 2024թ.
Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած այցի շրջանականերում Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ պրն. Վահե Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը (մասնակցությամբ դատավորներ տկն. Սեդա Սաֆարյանի և պրն․ Էդգար Շաթիրյանի, ինչպես նաև դատարանի աշխատակազմի աշխատակիցների) մարտի 28-ին հյուրընկալվել է Նիդերլանդների Թագավորության Գերագույն դատարանում։
Գերագույն դատարանի քրեական պալատի դատավոր Իբո Բուրումայի հետ հանդիպմանը քննարկվել են Նիդերլանդների Թագավորությունում սահմանադրական արդարադատության մասնագիտացված մարմինների դերակատարությունը՝ պետությունների սահմանադրական ինքնության պահպանման հարցում։
Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև Նիդերլանդների Թագավորության Դատական խորհրդում, Պետական խորհրդում և Ամստերդամի դատարանում։

VISIT OF THE DELEGATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT TO THE HIGH COURT AND OTHER JUDICIAL INSTANCES OF THE KINGDOM OF THE NETHERLANDS
11 April 2024
On March 28, 2024, within the framework of the visit to the Kingdom of the Netherlands, the delegation of the Constitutional Court led by the Constitutional Court’s Vice-President, Justice Vahe Grigoryan (including Justices Seda Safaryan and Edgar Shatiryan, as well as several employees of the Court’s staff) was hosted by the Supreme Court of the Kingdom of the Netherlands.
During the meeting with Ybo Buruma, Judge of the Criminal Chamber of the Supreme Court, the parties addressed the role of the specialized bodies of constitutional justice in the Kingdom of the Netherlands in preserving the constitutional identity of the states.
Within the framework of the visit to the Kingdom of the Netherlands, the delegation of the Constitutional Court also had meetings at the Council for the Judiciary, the Council of State, and the Amsterdam District Court.